Na Kolovcu prišlo do gozdnega požara
Na območju občine Domžale je tekom današnjega dneva prišlo že do treh požarov v naravi. Kot smo že poročali na našem portalu je zjutraj zagorela trava na Viru, malo pred 12. uro je prišlo do požara trave in podrasti na brežini Rače na Podrečju, nekaj minut čez 15. uro pa je na Kolovcu prišlo do gozdnega požara. Na kraju so posredovali poklicni gasilci CZR Domžale in gasilci PGD Rova, ki so požar hitro pogasili in lokalizirali ter preprečili, da bi se ogenj širil naprej. Do požara je prišlo zaradi odvrženega vročega pepela ob rob gozda.
Jani Jeraj, vodja I. izmene poklicne gasilske enote CZR Domžale nam je povedal, da so bili ob 15.18 uri obveščeni, da je na Kolovcu prišlo do gozdnega požara. Gasilci so požar, gorele so suhe veje in podrast, na območju 600 kvadratnih metrov pogasili z vodo ter preprečili, da bi se ogenj širil naprej. Na kraju so posredovali tudi policisti, ki naj bi izdali tudi plačilni nalog. Na kraju so posredovali tudi policisti PP Domžale.
Aleksandra Golec s Policijske uprave Ljubljana nam je povedala, da je bilo ugotovljeno, da je bil okoli 14.30 ure ob rob gozda stresen vroč pepel, ki je vnel suho podrast. Zgorelo je okoli 600 kvadratnih metrov podrasti. Gasilci so požar pogasili, policisti pa so kršiteljici, ki je odložila vroč pepel, izdali plačilni nalog, prav tako pa bodo o kršitvi seznanili pristojni inšpektorat.
RAZGLAŠENA VELIKA POŽARNA OGROŽENOST
V Republiki Sloveniji je razglašena velika požarna ogroženost, zato velja ponovno opozoriti, da je kurjenje v naravnem okolju prepovedano. Poleg požiganja in odmetavanja gorečih ali drugih predmetov ali snovi, ki lahko povzročijo požar, je prepovedano tudi kuriti, požigati na območjih ob infrastrukturnih objektih, kuriti kresove, izven pozidanih površin uporabljati predmete, naprave ali izvajati aktivnosti, ki lahko povzročijo požar ter izvajati ognjemete.
Že nedolžna iskra lahko v naravi hitro zaneti požar velikih razsežnosti. Na to vplivajo predvsem vrsta vegetacije, hitrost in smer vetra, razgibanost terena in temperatura ter vlažnost zraka. Če so izpolnjeni določeni pogoji,
se požar lahko širi zelo hitro. Pri gorenju organskih snovi se sproščajo visoke temperature in škodljivi plini, ki onesnažujejo ozračje. Na pogorišču se zaradi uničenja zgornje plasti zemlje lahko spremeni vegetacija, poveča se erozija. Ogrožene so tudi številne živalske vrste. Večino požarov v naravi povzroči človek zaradi malomarnosti in nevednosti.
Miha Ulčar; Foto: CZR Domžale