Matjaž Merkužič, poveljnik Gasilske Zveze Domžale: “Za strokovnost operativnega kadra se ne bojim”

Počasi se zaključuje mesec oktober, ki je tradicionalno mesec požarne varnosti.  O gasilstvu in gasilskih aktivnostih, smo se pogovarjali s poveljnikom Gasilske zveze Domžale Matjažem Merkužičem.

Matjaž prihaja iz Škocjana. Gasilec je že od malih nog, saj se je včlanil v PGD Studenec leta 1983, kjer je bil tudi deset let poveljnik društva. V teh desetih letih je bil tudi član poveljstva Gasilske zveze Domžale. Funkcijo poveljnika Gasilske zveze Domžale pa je prevzel leta 2008. Gasilstvo je njegov največji hobi in zanj porabi tudi največ svojega časa. Če mu dopušča čas se ukvarja tudi z športom, najraje z nogometom. Ker živi na vasi, poskuša živeti navadno vaško življenje.

Nam lahko predstavite funkcijo poveljnika Gasilske zveze Domžale.

Naloge poveljnika so opredeljene v Posebnih Pravilih gasilske službe. Poveljnik je odgovoren za izvajanje strokovno tehničnih nalog na območju GZ Domžale, ki pokriva občini Domžale in Trzin. Njegova naloga je tudi priprava raznih dokumentov, kot na primer operativnega načrta javne gasilske službe Občine Domžale, sodelovanje pri pripravi načrtov zaščite in reševanja ob naravnih in drugih nesrečah, itd. Potem je tu še izvajanje operativnih nalog, kot je skrb, da so operativne enote dobro strokovno podkovane in čim bolj tehnično opremljene. Poveljnik gasilske zveze tudi organizira izobraževanja na nivoju gasilske zveze, kjer operativci pridobijo osnovna znanja pomembna za gasilstvo. Nadalje je potrebno čim več operativnih gasilcev motivirati za izobraževanje v Izobraževalnem centru za zaščito in reševanje na Igu, kjer lahko pridobijo različne specialnosti (vroči treningi, ki potekajo v več modulih, tečaj za nosilca dihalnega aparata, reševanje ob nesrečah z nevarnimi snovmi, tehnično reševanje, itd). Prav tako je potrebno dajati spodbudo poveljnikom društev, da se znanje, ki se pridobi na nivoju gasilske zveze, prenese na članstvo v društvih in da se tam tudi utrjuje (npr. z društvenimi vajami). Poveljnik je odgovoren za delovanje sistema radijskih zvez. Naša skrb je tudi, da so naši operativni člani ustrezno opremljeni z osebno zaščitno opremo, gasilsko reševalno opremo in gasilskimi vozili. In ko smo enkrat dobro usposobljeni in opremljeni, je naloga poveljnika GZ, da sodeluje pri vodenju večjih intervencij, ki se dogodijo na teritoriju občine Domžale in ne nazadnje skrbi za sodelovanje z ostalimi organizacijami, vključenimi s sistem zaščite in reševanja in sosednjimi gasilskimi zvezami.

Pripraviti je potrebno tudi razne dokumente.

Kakšno vlogo ima gasilska zveza Domžale?

Gasilska zveza Domžale združuje in povezuje vsa prostovoljna gasilska društva, ki delujejo na območju občin Domžale in Trzin. Gasilska zveza skrbi za razvoj gasilstva ter za varnost pred naravnimi in drugimi nesrečami, na območju teh dveh občin. Pripravlja akte potrebne za delovanje gasilstva ter nudi strokovno pomoč prostovoljnim gasilskim društvom na tem področju, sodeluje pri planiranju in zagotavljanju finančnih sredstev, potrebnih za delovanje in razvoj gasilstva, načrtuje in izvaja gasilska izobraževanja in tekmovanja. Seveda pa skrbi predvsem za dobro sodelovanje z občinama in poklicnimi kolegi CPV Domžale.

Geslo meseca oktobra, ki je tradicionalno mesec požarne varnosti, je v letu 2012: »Po potresu lahko tudi zagori.« – Namen letošnjega gesla ob mesecu požarne varnosti?

Namen letošnjega gesla ob mesecu požarne varnosti je ozaveščati in informirat občane o nevarnostih, ki se lahko zgodijo ob potresu. Po drugi strani pa tudi spodbujati občane, da spremljajo medije in se informirajo o sami problematiki na tem področju.

Katere aktivnosti so potekale v mesecu požarne varnosti? Namen teh aktivnosti?

Velik poudarek je bil na promociji gasilstva, kot so predstavitve dela društev v okviru dnevov odprtih vrat in obiskov v vzgojno izobraževalnih ustanovah ter posamezna izobraževanja na področju varstva pred požarom. Pri tem poskušamo občanom predstaviti uporabo ročnega gasilnega aparata, namenjenega gašenju začetnih požarov. Tako se občani lahko seznanjajo z delovanjem ročnih gasilnih aparatov in z načinom gašenja.

Prav tako je mesec oktober tudi čas, ko izvedemo večje vaje. Na teh vajah preizkušamo svojo usposobljenost in opremo s katero razpolagamo. Obenem pokažemo svojo usposobljenost in svoje znanje tudi širši javnosti.

  

Poveljnik GZ sodeluje tudi pri vodenju večjih intervencij in vaj.

Ob tej priliki bi izpostavil tudi dobrodelni gasilski koncert, ki je bil letos izveden že tretjič zapored. Idejo zanj je dal predsednik GZ Domžale Rajko Novak. Njegovo razmišljanje je bilo v smeri, da gasilci veliko razmišljamo kako pomagati pomoči potrebnim, obenem pa pozabljamo nase. V ta namen smo ustanovili poseben sklad, kjer se zbirajo sredstva za pomoč socialno ogroženim gasilskim družinam. Mislim, da se je dobrodelni gasilski koncert med ljudmi že kar dobro prijel.

V okviru oktobra meseca požarne varnosti skupaj s kolegi CPV Domžale izvedemo tudi tradicionalno gasilsko reševalno vajo v podjetju Helios. Naj s tega mesta poudarim da GZ Domžale zgledno sodeluje s poklicnimi kolegi, tako na področju interveniranja, izobraževanja in drugače.

Danes mora biti gasilec, ki se odpravlja na požar ali na drugo nesrečo, ustrezno usposobljen. Kakšna je usposobljenost enot Gasilske zveze Domžale?

Usposobljenost operativnih gasilcev v naši gasilski zvezi je na visokem nivoju. Skozi fazo izobraževanja gre vsako leto približno 200 članov. Na nivoju gasilske zveze vsako leto organiziramo nadaljevalni tečaj za gasilca. Letos bomo s tem tečajem pričeli v mesecu novembru. Prijavljenih imamo 50 tečajnikov. Za strokovnost operativnega kadra se ne bojim.

Gasilec mora biti za opravljanje operativnih nalog v prvi vrsti psihofizično sposoben. Opraviti mora zahteven zdravniški pregled, kjer pridobi izkaz, da je sposoben opravljati težja dela (npr. na višini, z dihalnimi napravami, itd). V nadalje mora kandidat opraviti nadaljevalni tečaj za gasilca. Z uspešno zaključitvijo tega tečaja postane operativni gasilec in je sposoben sodelovati na gasilski intervenciji. Tečaj je obsežen in obsega 90 ur. Za dobrega operativca pa je zaželeno, da se udeleži usposabljanj za pridobitev raznih specialnosti, ki so organizirana v okviru Izobraževalnega centra za zaščito in reševanje na Igu. Kot sem že omenil je strokovno znanje operativnega gasilskega kadra v GZ Domžale na dokaj visokem nivoju.

  

Usposobljenost operativnih gasilcev v naši gasilski zvezi je na visokem nivoju.

Katera usposabljanja so potekala v letošnjem letu? Na kateri tematiki je bil poseben poudarek? Katera usposabljanja so še planirana v prihodnosti?

Spomladi smo izvedli tečaj za vodjo skupine. Kot sem že omenil, se bo novembra pričel nadaljevalni tečaj za gasilca. Poudariti je potrebno, da tekom leta poveljniki posameznih enot, glede na kategorizacijo društva, pošiljajo svoje gasilce na izobraževanje za specialnosti, ki potekajo v Izobraževalnem centru za zaščito in reševanje na Igu. Na leto se iz naše zveze udeleži teh izobraževanj okoli 200 gasilcev. Ko so tečaji narejeni, se pa znanje utrjuje na vajah društev, sektorjev in gasilske zveze.

Kakšna je opremljenost enot Gasilske zveze Domžale? Po kakšnem principu se opremljajo enote? Ali ima Gasilska zveza Domžale kakšne smernice okrog tega? Katera oprema se je kupovala letos? Katera je planirana v prihodnosti?

Opremljenost naše gasilske zveze je solidna. Na GZ naredimo srednjeročni plan nabave vozil in opreme za pet let. Vsako leto pa potrjujemo kratkoročni plan nabave, kamor spada nabava zaščitne opreme. V sodelovanju s poveljniki društev in tehnično komisijo, določimo katero opremo se bo nabavljalo. Kupujemo skupaj, saj si tako lahko zagotovimo določeno ugodnost. Določen del sredstev gasilske zveze gre za nabavo zaščitno reševalne opreme: črpalk, motornih brizgal, cevi, ročnikov, izolirnih dihalnih aparatov, sredstev zvez, itd.
Program za nabavo gasilskih vozil imamo narejen do leta 2016. Tako na vsaki dve leti v operativni sestav pripeljemo eno večje gasilsko vozilo s cisterno, vsako leto pa tudi vozilo za prevoz moštva. Upam, da bo šel ta trend še naprej.

  

Poleg ustrezne usposobljenosti gasilcev, je potrebno poskrbeti tudi za ustrezno opremo in vozila.

Kako je s finančnimi sredstvi? Kdo zagotavlja sredstva Gasilski zvezi Domžale?

Največ finančnih sredstev pridobimo s strani občine, nekaj pa iz požarnega sklada. Velik del sredstev pa si morajo zagotoviti društva sama, kot so sponzorji, donatorji, itd.

Lani je pričel delovati nov sistem alarmiranja gasilskih enot? Kako ste zadovoljni s tem novim sistemom alarmiranja? Kako poteka? Kakšen je odzivni čas ob intervencijah?

Naj poudarim, da ne gre za nov sistem alarmiranja. Gre za pomoč pri aktiviranju gasilskih enot. Primarni sistem je sistem ZARE (alarmiranje preko pozivnikov in tudi krovnih siren). To je pomožni sistem, ki je pomoč sistemu ZARE. Pomaga nam, da v čim krajšem času v posamezni gasilski enoti dobimo čim večje število operativnih gasilcev. Gre za pomožni sistem obveščanja preko mobitela. Naenkrat je lahko obveščenih do 25 članov posameznega društva. Sistem za enkrat deluje kar dobro, kar se tiče intervencij. Problem lahko nastane, če se naenkrat aktivira vse enote v gasilski zvezi. Sistem bi bilo potrebno nadgraditi

 

Pomožni sistem alarmiranja pomaga, da so gasilske enote v čim krajšem času na kraju intervencije.

Koliko intervencij je bilo letošnjem letu?

Na mesec je približno med 25 in 30 intervencij, ki jih večinoma opravi CPV. V letošnjem letu bi izpostavil dva večja požara in sicer maja na stari usnjarni v Domžalah ter v Škocjanu v mesecu juniju kjer je gorelo gospodarsko poslopje. Obe intervenciji sta se uspešno zaključili.

V mesecu maju je potekala velika občinska zaščitno-reševalna vaja, kjer so poleg gasilcev sodelovali tudi reševalci, jamarji, vodniki reševalnih psov, vojska in ostali. Kakšen je bil namen vaje in kako ste zadovoljni z izvedbo vaje?

Vaja je bila organizirana v okviru štaba CZ občine Domžale, s katerim odlično sodelujemo. Namen vaje je bil preizkus delovanja sistema zaščite in reševanja v občini Domžale. Na vaji so sodelovale vse enote, ki lahko v realnih primerih, sodelujejo pri reševanju. Šlo je tudi za preizkus možnosti sodelovanja z različnimi enotami, tudi s Slovensko vojsko. Na vaji smo glede na velikost in posledice možne nesreče – potresa, poizkušali zagotoviti začasno nastanitev ogroženega prebivalstva, jim zagotoviti čim boljše bivalne pogoje, zdravstveno in drugo oskrbo. Po drugi strani pa z razpoložljivimi silami za zaščito in reševanje izvajati reševanje ljudi in premoženja ter gašenje požarov kot posledice potresa. Od same ideje, do realizacije je trajalo dobro leto (vzpostavljanje kontaktov in načrtovanje). Na vaji je skupaj sodelovalo okrog 400 vadbencev, ocene vaje so pokazale na dobro sodelovanje med vsemi vpletenimi tudi Slovensko vojsko. Mislim, da je bila to ena večjih in zelo uspešnih vaj na našem področju.

Velik poudarek daje Gasilska zveza Domžale tudi na delo z mladimi. Kot vemo je večina operativnih gasilcev svojo gasilsko pot pričela v otroških letih. V kakšne aktivnosti gasilstva se lahko vključujejo otroci?

Mladina je lahko v gasilske aktivnosti vključena skozi vse leto. Tako potekajo razne aktivnosti v šolah (Društvo mladi gasilec), kvizi, orientacije, tekmovanja v gasilsko-športnih panogah, druženja, itd. Prav tako niso vse aktivnosti vezane samo na gasilstvo. Gasilska mladina se vsakoletno zbere tudi na gasilskem taboru, ki tradicionalno poteka v Libeličah in je tudi lepo obiskan. Mladi z svojim udejstvovanjem pridobijo tudi splošno znanje. Se naučiti živeti in preživeti.

  

Za otroke v sklopu gasilstva potekajo aktivnosti skozi vse leto.

Prav tako v zadnjem času pogosto vidimo, da se v aktivni vlogi na intervencijah ali vajah v čedalje večjem številu pojavljajo tudi gasilke.  Povejte še kaj o tem!

Na naši zvezi se število žensk v gasilstvu povišuje. Ženske se vključujejo tudi v operativne enote. Navsezadnje imamo v zvezi tudi poveljnico društva, ki zelo dobro opravlja svojo funkcijo. Lahko povem, da pri izobraževanjih, gasilke na teoretičnem delu izpita dobivajo boljše rezultate od moških kolegov. Kar kaže na njihovo pripravljenost in angažiranost, da tudi same operativno sodelujejo. Če ti uspe svojo boljšo polovico zmotivirati za gasilstvo, je veliko lažje. Tako tudi same vidijo, kakšno je delo in koliko časa se porabi za te aktivnosti, saj smo gasilci veliko od doma.

V Gasilski zvezi Domžale je nekaj enot PGD PP (prve pomoči). Kakšen je njihova vloga na intervencijah? Kdo lahko sodeluje v teh enotah?

Te enote so namenjene za izvajanje prve pomoči ob naravnih in drugih nesrečah. Za enkrat so te enote v treh društvih PGD Vir, PGD Dob in PGD Studenec, ki imajo sklenjeno pogodbo z Občino Domžale, za opravljanje nalog prve pomoči. Te enote vključujemo tudi v reševalne vaje in intervencije. Gasilci pri vstopu v goreči objekt, iščemo morebitne poškodovane oz. ujete jih nato evakuiramo na evakuacijsko mesto, kjer jih v oskrbo prevzamejo enote NMP, enote prve pomoči pa so jim tu lahko v veliko pomoč. Ob tej priliki bi rad povedal, da na tem področju dobro sodelujemo z reševalno službo zdravstvenega doma Domžale. Računamo pa tudi na sodelovanje z vojaško zdravstveno službo, s katero smo že v stikih.

  

Enote PGD prve pomoči na gasilsko-taktični vaji v Ihanu.

Kakšni so načrti za prihodnost?

Možnosti je veliko. Vsi načrti niso samo v moji glavi, so v glavah vseh, ki sodelujejo v javni gasilski službi. Naj omenim nekatere: zagotavljanje strokovnih usposabljanj, opremljanje s sodobno tehniko v okviru zmožnosti, biti dober in biti pripravljen takrat ko te rabijo, da v dani situaciji opraviš delo strokovno in v čim krajšem možnem času.

Matjažu se zahvaljujemo za pogovor in mu želimo uspešno delo še naprej.
 

Avtor: Miha Ulčar
Tagi