Etno rock z neznane perspektive
V petek, 30. avgusta, in v soboto, 31. avgusta 2024, se je v Češminovem parku v Domžalah zbralo zavidljivo število vrhunskih glasbenikov, ki jih je na enem mestu združil 27. Etno rock festival. Obiskovalci so lahko uživali v osmih odličnih koncertih, kjer so prevladovali evropski etno pridihi, klasika in rock. Ker pa se Domžalčanom niti sanja ne, kje se festival prične in konča ter zakaj me vsako leto boli glava, bom tokrat opisal, kaj vse moram narediti ali pa poslušati s strani tistih, ki v življenju niso organizirali nobene prireditve kot vodja festivala – moja malenkost.
Sprva spremljam razpise in nato oddam prošnje. Komisija za družbene dejavnosti Občine Domžale mi je letos za festival odobrila cca 4.100 evrov, medtem ko smo v prejšnjih letih kot društvo prejemali financiranje v višini med 8.000 in 10.000 evrov. Zakaj je letos prišlo do takšnega znižanja? Za primer, Hieronim Vilar, ki je kot kantavtor prvič nastopil na našem festivalu, na razpisu prejme dvakrat več točk kot šestčlanska zasedba Etnobazár iz Budimpešte ali Danela Tanase Wallachia Vibes, ki prihajajo iz Avstrije, Romunije in Srbije. Poleg tega nimamo priznanih sredstev za vaje ali za prostore društva, saj ima KUD Kontrabant svoje prostore v kleti pri meni doma, brez plačila najemnine. Očitno elektrika in gretje ne štejeta.
Ko že leta in leta vedno znova zagovarjam oddane prošnje, je najpogostejši odgovor komisije za družbene dejavnosti: “Največja postavka delovanja društva je prostovoljstvo.” Dragi politiki in uradniki, ki režete kruh kulturi, ali to pomeni, da naj naši člani prostovoljno čistijo domove glasbenikov, ozvočevalcev in varnostnikov ter jim njihov neplačani honorar odslužijo s prostovoljnim delom?
Seveda je razvidno, da sem po vseh teh letih besen. Z osnovnošolsko matematiko sem si izračunal, da je vrednost festivala okoli 20.000 evrov, in da shajamo, če uspemo zbrati vsaj 12.000 evrov v denarju, preostalo pa pridobimo v obliki dobrin in kompenzacij (npr. kosila za izvajalce ali brezplačni nastopi Kontrabanta). Zvesti sponzorji in donatorji prispevajo nekaj malega, a ta vsota je že 20 let enaka in zaradi inflacije predstavlja le polovico nekdanje vrednosti. Letos se mi je zgodilo tudi to, da je sponzor, ki bi prispeval 400 evrov, odpovedal sodelovanje dva dni pred festivalom. In zdaj naj ga tožim, pravijo nevedneži. Naj res tožim nekoga, ki je deset let podpiral festival? Kljub vsemu moram omeniti in se zahvaliti domžalski županji, mag. Renati Kosec, ki mi je finančno priskočila na pomoč in pokrila del sredstev, medtem ko sem preostali del kril sam, iz lastnega žepa.
No, za vse, ki tega še niso opazili: festival je tudi tedaj, ko z vnukom ali s fanti iz Kontrabanta obešamo plakate po gostiščih, ko z Mirom ali Mićom (pa tudi z ženami in sosedi) režemo mesnine in sir za glasbenike, ki so cel dan na prizorišču, ko s taborniki postavljamo (VIP) šotor, ko se odpravim na Madžarsko po brezalkoholno pivo ali ko se peljem v Branik ali Podrago do Vidmarja ali Fabčiča, ki sponzorirata vino in buteljke za darila sponzorjem.
Letos je bil festival tudi tedaj, ko je madžarskemu bendu »crknil« avto v Prekmurju. Še dobro, da na vzhodu države samovšečnost in samozadostnost nista stopila v glave. Siniša, moj prijatelj še iz osnovnošolskih časov, jim je brez kakršnegakoli pohlepa po denarju predal ključe svojega avta.
Szomi Béla