Življenje je upanje #Ajdapiše

Dobrodošli v letu 2025!

Naslov današnje kolumne sem si izposodila pri zaključni epizodi serije Yellowstone, ki je bila med drugim najbolj gledana serija v ZDA. Serija, ki me je navdušila zaradi prikazovanja drugačnega ameriškega življenja, kot ga sicer vidimo na televizijskem platnu, torej blišča in bede v mestih. Tukaj pa je v ospredju podeželje, življenje sodobnih kavbojcev, ki seveda stvari prikaže močno dramatično, toda vsaj za trenutek nam na tej strani luže ponudi uvid v življenja ljudi, ki jim varnosti ne omogoča socialna država, temveč je vsak dan boj za preživetje. Serija, ki morda tudi nudi vpogled, zakaj je na ameriških volitvah slovel Trump in ne Biden oziroma kasneje Harris.

Dokler dihaš, upaš. Upaš in sanjaš o boljši prihodnosti. In ko se znajdemo na prehodu iz starega v novo leto, kot smo se par dni nazaj, razmišljamo o vsem tistem, kar si želimo doseči in imeti v naslednjem letu. Ljudje smo v večini nezadovoljna bitja in to naše nezadovoljstvo je naš motor za premikanje. Ni nujno napredek, vsekakor pa je gonilo, da gremo naprej. Statičnost je konec človeka. Moramo se premikati. Vendar pa se moramo zavedati zmožnosti našega motorja in torej poznati lastne omejitve pa tudi spremljati cesto, na kateri smo. Mi moramo vedeti, kdaj lahko pospešimo in kdaj je čas, da upočasnimo. Življenje pa ni avtocesta, da bi ves čas brzeli.

In obdobje praznikov je tako odličen čas, da se upočasnimo. Da razmislimo, kam naprej in predvsem, kaj je tisto ključno v življenju posameznika in družbe. Menim, da so v tem trenutku pomembne le tri stvari, ostalo je bonus. In to je tisto, kar si zaželimo ob teh dneh:

Sreča. Naj bo srečno 2025! Brez sreče lahko z glavo razbijamo po zidu, pa se ne bo nič uresničilo. Človek se mora truditi, zagotovo, vendar pa je sreča tista češnjica na vrhu torte. Saj smo že vsi doživeli tisti trenutek, ko smo se za nekaj dolgo borili in ni in ni šlo. Potem pa je steklo … Le vztrajnost in trud? Žal ne. Sreča je ključna in dejstvo je, da nismo svoje sreče kovači, saj živimo v svetu, v katerem je manj odvisno od nas kot pa dejansko je.

Zdravje. Ni ga denarja, ne žlahtne kovine, ki bi nam kupila zdravje. Žal se to zavemo vse prevečkrat, ko ga izgubimo, toda verjamem, da nam je Covid-19 s svojo pandemijo ponudil vsaj malce uvida, da je zdravje zares tisto, ki šteje. In pa dejstvo, da s preventivo lahko naredimo največ. Pa ne mislim le, da si za božjo voljo že začnite redno umivati roke (dokler to ni norma, ne verjamem, da lahko trdimo, da živimo v razviti civilizaciji!), se razkužujte in ostanite doma, ko ste prehlajeni, temveč predvsem o počitku. Zdi se mi nenavadno, da smo pripravljeni nameniti velike vsote denarja za zavarovanje in zdravje, za nakup prehranskih dodatkov, ne zdi pa se nam dovolj pomembno, da si vsak dan namenimo dovolj počitka. Dovolj spanja ponoči in tudi dnevnega počitka, če ga potrebujemo. Človek ni motor, ki bi bil lahko ves čas v pogonu (čeprav sem prej uporabila motor kot metaforo!).

In še tretja zelo pomembna zadeva, ki si jo bolj zaželimo ob božičnih praznikih, manj pa za novo leto: mir! Pozabljamo, da mir ni samoumeven. Predvsem pa je mir tako zelo krhek. Žal se lahko poruši v eni noči … Nihče si ni mislil, da bo mir zapustil Balkan konec 90. let, niti, da bo odšel iz Ukrajine. Pa je. Želim si, da bi mir ostal v Evropi tudi v 2025 in se vrnil v Ukrajino.

Mir je krhek in tako so tudi naša življenja prav tako nesamoumevna in krhka. Vrtinec usode, vrtinec sveta nas lahko še kako prehitro posrka vase in ni nas več, svet pa se vrti naprej. Na to temo krhkosti življenja vojakov in krutosti vojne je ena čudovita pesem, za katero ne razumem, zakaj ni bolj slišana in znana, saj tako globoko zadane v srce, kako minljivo in kruto zna biti. Glasba je neizmerno lepa, pevec kot vedno navdihujoče fantastičen, besedilo pa … Nepozabno. Resnično. In nato vsi pozabijo naša imena …

Ajda Vodlan (Ajda piše)

Kolumna avtorice ne odraža nujno stališča uredništva.

Ajda piše tudi novičnik (newsletter), na katerega se lahko naročite. Tako boste lahko na svoj e-mail prejeli njeno kolumno, objavljeno na našem portalu in druge zapise, ki jih objavlja, hkrati pa boste lahko prebrali tudi zapis, ki ni objavljen nikjer drugje. Na njen novičnik se lahko prijavite tukaj.

Tagi