Moj sosed, lačen volk #Ajdapiše

»Brez tega drvimo v krdelo lačnih volkov, ki se tepejo za tisti košček mesa na zadnji kosti…«

Besede, ki sem jih zapisala v marčevski kolumni Mobilno revna. Dva mesca kasneje in kaj smo naredili na tem področju? Pravzaprav nič konkretnega, le še bližje smo temu scenariju lačnih volkov. In slabe stvari se odvijajo še hitereje kot sem mislila. Ste brali, da so zaradi vrtoglavih cen energentov v Madridu zmanjšali frekventnost vlakov? Članek navaja, da je znesek elektrike javnega podjetja, ki upravlja madridski metro februarja znašal 12 milijonov evrov, lani februarja pa 3,4 milijona evrov. Manj vlakov za njih pomeni le nekaj sekund zamude. Toda, to je začetek. To je že realnost. Kje pa je konec te sage?

Nemški minister za gospodarstvo in klimatske politike Robert Habeck ob uvajanju embarga na uvoz ruske nafte opozarja, da bi lahko bila začasno motena oskrba z gorivi v nekaterih delih države. Naj nam bo nekaj jasno: politično krizno komuniciranje je takšno, da se ne laže, vendar se vedno omili zadevo. In ko nemški minister javno pove, da se lahko zgodi začasna motena oskrba, to pomeni samo eno: to se bo zgodilo. In kaj se bo zgodilo, ko se bo ustavilo nemško gospodarstvo? Pa tudi če le za dan, dva, tri. Ustavilo se bo tudi naše, saj nas je globalizacija pripeljala v svet soodvisnosti, čeprav marsikateri populistični politiki še vedno sanjajo o svetu samooskrbe, samozadostnosti in nacionalizaciji.

Plin se je pri nekaterih ponudnikih že podražil za več kot polovico. Vendar nas tolažijo, češ kurilne sezone je konec. Kar je res. Vendar je to spet krizno komuniciranje. Ne pozabite namreč, da po poletju sledi nova kurilna sezona. Kako bomo takrat plačevali položnice?

Rešitve niso v kratkoročnih ukrepih, ki zgolj blažijo trenutno situacijo, temveč v dolgoročnih. Mar ne bi bil ta trenutek skrajni čas, da premislimo o alternativnih načinih pridobivanja energije, ki jim tako močno nasprotujemo – recimo vetrnice. Zakaj sta lahko Italija in Hrvaška polni vetrnic, pri nas pa imamo še vedno le dve? Mar ptice res drugače letijo pri naših sosedih? Ali so naši sosedi res manj skrbni do ohranjanja narave kot mi? So pogoji res tako drugačni? Naj priznam, da ne vem dovolj o tem, da bi lahko sodila. Toda, glede na to da prihajajo krizni časi oziroma se v njih že nahajamo, pa bi bil nujen ponoven razmislek.

Po drugi strani pa je to morda utopično razmišljanje. Vedno sem bila optimistka in to pozitivno razmišljanje želim ohraniti. Vendar ne za ceno realnega pogleda na svet. In dejstvo je, »da nekaj ne štima«. Banka Slovenije se odloči, da lahko banke sproščajo pogoje za kredite ravno v tem času? Obrestne mere kreditov se višajo, cene nepremičnin prav tako. Sodček nafte je cenejši kot je bil pred slabimi desetimi leti, cena bencina pa občutno dražja. Elektrika se draži zgolj zato, ker je v Nemčiji cena elektrike bila vezana na ceno plina? Ponujajo nam električne alternative (sončne elektrarne, električni avtomobili), hkrati pa potiho omenjajo, da omrežje prevelikih obremenitev ne bo preneslo. Vse se draži, ker se draži logistika, mi pa hkrati pričakujemo od gospodarstva, da bo v tem trenutku vlagalo v zeleno preobrazbo in digitalizacijo? Vse je dražje, mi pa se odrekamo ruskim naravnim virom, ki so za nas cenejši kot alternative? Ali se zavedamo, da sami sebe peljemo proti prepadu?

In kaj naj naredi posameznik v tem norem svetu, ki ga solidarnost zapušča (če je sploh kdaj bila)? Verjetno pravzaprav nič drugega, kot so počeli vsi naši predniki – preživeti moramo. Žal se očitno po vseh teh tisočletjih obstoja še nismo naučili, da ne bi bili drug drugemu volk. Preživi najmočnejši. Žalostno pa je, da ne ustvarjamo boljšega sveta za naše zanamce … Sveta, kjer bi vsi imeli več, ne le nekateri.

Ajda Vodlan (Ajda piše)

Kolumna avtorice ne odraža nujno stališča uredništva.

Ajda piše tudi svoj tedenski novičnik (newsletter), na katerega se lahko naročite. Tako boste lahko na svoj e-mail vsak teden prejeli njeno kolumno, objavljeno na našem portalu in druge zapise, ki jih objavlja, hkrati pa boste lahko prebrali tudi bolj intimen zapis, ki ni objavljen nikjer drugje. Na njen tedenski novičnik se lahko prijavite tukaj.

 

Tagi