»In bilo je čudovito biti živ.« #Ajdapiše

V roke mi je prišla neizmerno navdihujoča knjiga Dolga pot naokrog, s podnaslovom Lovljenje lastne sence.
Ko sem raziskovala knjige, ki bi jih rada letos prebrala med dopustom, me je pritegnila knjiga, ki je pri založbi Primus izšla že leta 2009 z zgoraj omenjenim naslovom. Dejansko pa je v izvirniku izšla točno 20 let nazaj. Spisana je s strani dveh znanih igralcev, ki sta se odločila, da se z motorjema podata na dolgo pot od Londona do New Yorka preko Evrope, Sibirije, Mongolije, Kazahstana, Aljaske, pa potem Amerike. Nisem vedela, kaj pričakovati. Dala pa mi je veliko več.
Prvo presenečenje, ko sem knjigo prejela po pošti, je njena velikost. Je namreč bolj kot učbenik, saj je velikosti A4 in tudi prav nič tanka. Na hitro sem jo prelistala in opazila, da je notri kar nekaj zanimivih fotografij. Verjetno me je knjiga pritegnila, ker je eden od teh dveh prijateljev škotski igralec Ewan McGregor, ki mi je bil vedno všeč, saj kljub veliki hollywoodski slavi nikoli nisi dobil občutka, da se ima za nekaj več. Na splošno se mi zdi, da so angleški oziroma evropski igralci bolj z nogami na tleh. No, lahko gre zgolj za napačen občutek.
Sama nimam motorja, sem se pa že nekajkrat peljala na zadnjem sedežu in vedno mi je bilo všeč. Rada imam hitrost, svobodo in pa predvsem občutek, da sem živa. Ko kar začutiš, da ti kri steče po telesu.
Vendar sem se ob začetku branja tudi sama spraševala, čemu se odpravljata na to pot. Oba sta imela doma čudoviti ženi in majhna otroka. Zakaj bi torej odšel na tvegano pot z motorjem v neznano? In potem Charley napiše ravno to: »… zapredla sta motorja, prvi kilometri so bili za nama in bilo je čudovito biti živ.«
Z dodatnim navdušenjem sem brala naprej, se potikala z njima po evropskih prestolnicah, zavohala vonj bencina in svobode, pa tudi njunih omejitev – s seboj sta imela filmsko ekipo, ki je snemala dogajanje in nastala je serija. Na ta način je bila njuna pot finančno pokrita in dalo mi je misliti, koliko svobode sami sebi odvzamemo zaradi teh bankovcev. Čemu vse se na dnevni ravni odpovedujemo … in konča ter začne se predvsem pri svobodi. Kako svobodni smo sploh zares in koliko bi radi bili?
Z njima sem se potikala po svetu in spremljala dogodivščine ter vse bolj spoznavala, da je ravno to, kar sprva nisem razumela – zakaj bi kdo naredil kaj takega – bistvo našega obstoja. Ewan uvodoma opisuje, kako se je moral dogovoriti s produkcijsko hišo, ko je bil na večletnem snemanju, da so mu dovolili voziti motor. Povedal je, da je igralec, da ima družino in motor. »Samo to sem.« Kdo smo, če nam odvzamemo družinske in službene nazive? Kaj je tisto, kar je naša strast in nam daje razlog, da zjutraj dvignemo rit in stečemo z navdušenjem v življenje? Ali v tem svetu sploh še imamo to? To strast, ki nas vleče … tudi v nevarnosti.
Pred dnevi sem prebrala nekaj zanimivega – vprašanje, ali je kozarec napol prazen ali napol poln, je nesmiselno. Pravo vprašanje je, ali boš spil do konca in kako boš natočil ponovno.
Življenje je kratko. Naj ne bo to nek prazen stavek, ki si ga kdaj pa kdaj ponovimo. Naj bo naše življenjsko vodilo. Življenje je kratko. Včeraj ne obstaja več, jutri ni zagotovljen in morda ga tudi ne bo. Imamo le danes. Kaj bomo naredili, da se bomo počutili zares žive?
Želim lepo nadaljevanje poletja in naj bo polno dobrih knjig, ki nas navdihnejo ter opomnijo, da so v življenju pomembne majhne stvari in zgolj te majhne so v bistvu velike, življenjske stvari. Omenjena je ravno v akciji zgolj za dobrih deset evrov na spletni strani založbe (https://www.primus.si/dolga-pot-naokrog), obstaja pa še serija. In kar sem se še sama dodatno razveselila, ko sem iskala povezavo, da jo dodam tej kolumni – očitno obstaja tudi drugi del!
Avtor: Ajda Vodlan; Foto: Karikature Nana in UI
Kolumna avtorice ne odraža nujno stališča uredništva.
Ajda piše tudi novičnik (newsletter), na katerega se lahko naročite. Tako boste lahko na svoj e-mail prejeli njeno kolumno, objavljeno na našem portalu in druge zapise, ki jih objavlja, hkrati pa boste lahko prebrali tudi zapis, ki ni objavljen nikjer drugje. Na njen novičnik se lahko prijavite tukaj.