Izmenjava igrač v Vrtcu Domžale, enota Palček
V Vrtcu Domžale omogočamo otrokom aktivno vključevanje v trajnostne projekte, kar je ključnega pomena za vzgojo generacij, ki bo znala bolj odgovorno skrbeti za naravo, za okolje. Otroci so že v zgodnjem otroštvu dojemljivi za učenje, zato so trajnostne aktivnosti dobra priložnost, da se skozi igro in praktične izkušnje naučijo ločevanja odpadkov, vrtičkarstva, ponovne uporabe materialov, energetske varčnosti, opazovanja narave… Skozi igro, sodelovanje in neposredne izkušnje otroci razvijajo vrednote, ki jih bodo spremljale vse življenje.
Zavedajoč se pomena spodbujanja trajnostne kulture že od malih nog, sva vzgojiteljici Aleksandra Andrić in Darja Svetlin Kovič ob koncu evropskega tedna za zmanjševanje odpadkov, v enoti Palček Vrtca Domžale organizirali akcijo izmenjave igrač. V inovativni povezovalni dogodek so bili vključeni otroci, starši in vzgojiteljice celotnega vrtca. V tednu dni se je zbralo veliko igrač. Otroci so prinašali različna vozila, kocke, sestavljanke, ljubkovalne in plišaste igrače, družabne igre, pa tudi uporabne predmete za v otroške sobe. Igrače, ki so še uporabne, a so jih otroci prerasli ali pa so izgubili zanimanje zanje, so v sredo, 4. decembra 2024, ko je izmenjevalnica na široko odprla svoja vrata, zamenjali za druge in jim s ponovno uporabo vdahnili novo življenje.
Izmenjava igrač v vrtcu ima vzgojni, socialni in trajnostni pomen.
Poleg tega pa takšni dogodki bogatijo življenje vrtca, vrtec in starši pa lahko vzajemno prispevajo k vzgoji odgovornih, sočutnih posameznikov, ki bodo gradili vrednote skupnosti kot so sodelovanje, vzajemnost, pomoč drugim ter prispevajo k bolj trajnostni prihodnosti. S takšnimi akcijami zmanjšujemo potrebe po nakupu novih igrač, manj obremenjujemo okolje, otroci pa se učijo, da ni potrebno kupovati novih stvari, da lahko uporabimo tisto, kar že imamo.
Avtor: Aleksandra Andrić; Foto: Aleksandra Andrić in Darja Svetlin Kovič