Bralno spodbujevalni projekti v Vrtcu Domžale

V Vrtcu Domžale se zavedamo, da sta bralna kultura in dobra bralna pismenost ključni za razvijanje otrokovih sposobnosti ter njegovo uspešno vključevanje v družbo, ko odraste. Zato je bila ena od prioritetnih nalog letnega delovnega načrta Knjiga, moja prijateljica, s katero smo ciljno spodbujali bralno kulturo, zgodnjo pismenost in nagovarjali odrasle, da bodimo otrokom dober vzor.

Bralna pismenost je stalno razvijajoča se zmožnost posameznika za razumevanje, kritično vrednotenje in uporabo pisnih informacij, ki prežema vse človekove dejavnosti ter je tesno povezana z vsemi drugimi specifičnimi pismenostmi, kot so: naravoslovna pismenost, medijska pismenost, digitalna pismenost itd. Bralna pismenost se prenaša medgeneracijsko in je nabor kompetenc, ki se razvija vse življenje, zato nikoli ni prepozno, da pričnemo z branjem.

V Vrtcu Domžale si zelo prizadevamo, da bi otrokom omogočili kar se da veliko bralnih spodbud, prijetnih bralnih izkušenj, ki bodo posledično vplivale na pozitiven odnos do bralne kulture. Naše delo pa ni usmerjeno zgolj na otroke, pač pa skušamo ozaveščati tudi starše, ki so otrokov prvi in najpomembnejši vzor. Z dobrim sodelovanjem in tesnim povezovanjem s Knjižnico Domžale smo v šolskem letu 2024/2025 še nadgradili dolgoletne projekte, kot sta Pravljični palček in Knjige na potepu (za otroke in za zaposlene). V zadnjem letu so v vseh enotah vrtca zrasle Knjigobežnice, s pomočjo katerih lahko otrok kadarkoli domov odnese knjigo ali pa prinese knjigo, ki je ne potrebuje več in jo podari. V vseh enotah in v vseh oddelkih imamo pestre in privlačne bralne kotičke, v toplejših mesecih pa jih postavimo tudi na prostem in v atrijih. Tudi posebni kotički, ki jih imenujemo Bralnice pod krošnjami spremljajo otroke v vseh enotah.

V najstarejših oddelkih otroke vsako leto v februarju obišče literarni ustvarjalec, ki na svojevrsten in zanimiv način otroke in strokovne delavke nagovarja k branju ter jim predstavi svoja dela. Letos nas je obiskal Ambrož Kvartič, ki nas je nasmejal in navdušil s svojimi pesmicami, ugankami in pravljicami. V februarju vse najstarejše oddelke otrok v vseh enotah obišče naša pravljičarka Vesna Pestotnik in izvede pravljično dopoldne. Občasno pa se strokovne delavke znotraj vrtca zamenjajo in preberejo pravljico otrokom, saj vsak pove pravljico na svojstven način in tako otroci dobivajo več izkušenj. Tako s knjigami povezujemo tudi strokovne delavke, skupine in enote med seboj.

Organizirali in izvedli pa smo tudi dva predavanja na temo branja za zaposlene in starše, in sicer nas je jeseni nad branjem navduševala in nam pomagala k izboru kakovostnih knjig za otroke dr. Gaja Kos, v januarju pa nam je o pomenu branja predaval dr. Miha Kovač.

V letošnjem šolskem letu smo bralno začinili tudi april, ko obeležujemo kar dva mednarodna dneva povezana s knjigami, in sicer 2. april –  rojstni dan Hansa Christiana Andersena, ki ga praznujemo kot svetovni dan knjig za otroke, in 23. april, svetovni dan knjige in avtorskih pravic. Skladno z našo prioritetno nalogo smo v aprilu v vseh oddelkih izvedli Noč knjige. To so bili različni, zelo pestri in zanimivi dogodki, s katerimi smo otrokom pričarali različne bralne izkušnje. V nekaterih skupinah so vabili v goste še starše, stare starše, prijatelje, v nekaterih skupinah so si pričarali posebno vzdušje tako, da so že v vrtec prišli v pižamah in si ustvarili noč kar podnevi, ponekod so brali v šotorih, s svetilkami, ob svečah, v novo nastalih kotičkih, se igrali s sencami, lutkami, prirejali gledališke predstave po prebranih knjigah, uprizarjali s kamišibajem…

Otroci iz vseh enot vsako leto ali celo večkrat letno obiskujejo Knjižnico Domžale, šolske knjižnice ali pa obiščejo obe. Tiste enote, ki pa so od knjižnice bolj oddaljene, pa je letos obiskal Bibliobus in knjižničarka je poskrbela za prav poseben knjižni dogodek v Bibliobusu.

Za nameček pa smo letos spodbudili k branju tudi odrasle. V sodelovanju s Knjižnico Domžale smo ponudili sodelovanje v bralni znački za odrasle, ki nosi zanimiv naslov Okusimo besedo. Veseli smo velikega odziva strokovnih delavk, saj jih je bralno značko uspešno zaključila več kot tretjina oziroma 40 strokovnih delavk, medtem ko sta uspešno zaključila bralno značko le dva starša. Kljub nizki udeležbi staršev nas podpora in povratne informacije navdajajo z upanjem in so nam v dodatno spodbudo pri nadaljnjem trudu, da skupaj zvišujemo bralno kulturo in bralno pismenost, saj kot je nekoč rekel naš pesnik Tone Pavček: »Če ne bomo brali, nas bo pobralo.«

Vsem strokovnim delavkam/delavcem, ki ste izvajali bralno-spodbujevalne dejavnosti, vsem, ki ste nam pomagali, da smo lahko dosegali zastavljene cilje in izvedli obilo pestrih dogodkov, zaposlenim in vodstvu Knjižnice Domžale, šolskim knjižničarkam in staršem, ki ste nam pomagali pri postavitvi Knjigobežnic ali izvedbi bralnih dogodkov, se iskreno zahvaljujemo.

Vsem otrokom, ki ste osvojili bralno značko Pravljični palček in odraslim, ki ste osvojili bralno značko Okusimo besedo, iskreno čestitamo!

Avtor: Ravnateljica Nina Mav Hrovat; Foto: Vrtec Domžale

Tagi