Srečen dan ali Poletna noč na sporedu

Včeraj v poznih večernih urah se je v Ljubljani znova odvila Poletna noč. Ko se je dan prevešal v noč, so Kongresni trg znova zavzeli izjemno uspešni in vidni slovenski pevci. Od lomilca ženskih src Jana Plestenjaka do izjemno uveljavljene akademsko izobražene glasbenice Nuške Drašček. Slednja sta vsak zase odpela balado Ker te nima rad, pri čemer se je zvezda slovenske opere po Domiceljevo spraševala, Kaj naj jem.

Celoten včerajšnji večer, sicer v podnoti poimenovan kot Srečen dan, je bil podrejen glasbenemu opusu Tomaža Domicelja, ki pa včeraj ni zgolj stal pod odrom in opazoval dogajanja, ampak tudi pel.

Seveda je bila paleta glasbenikov še bistveno širša. Tako je čevlje Nece Falk, ki je v osemdesetih letih prejšnjega stoletja izdala pesem Banane, stopila Lara Baruca, Anika Horvat je vročini kljubovala z dolgim roza kombinezonom in pesmijo Danes bo srečen dan, Dinamitke – Alenka Godec, Damjana Golavšek in Simona Vodopivec Franko – so občinstvo očarale z Zdaj sanjat smem, ki je priredba zelo popularne ABBA-ine pesmi I Have a Dream.

Na Jamajko se je sinoči selil Matevž Šalehar – Hamo, ki je čez ocean, dejansko pa na oder s seboj popeljal tudi Mladinski pevski zbor RTV Slovenija. Zbor je spremljal še Dominika Kozariča, ki je zapel Brez sonca cvetja ni, na odru pa je počakal tudi Heleno Blagne, ki je vido navdušeni publiki zapela Bil je tako prikupno zmeden. Od bolj znanih pesmi je Kamionarja prepeval bivši pevec Čukov Marko Vozelj, Staro mamo nam je pela Primorka Tinkara Kovač. Če je Kovačevo spremljal njen razpoznavni znak – flavta –, je Avtomat ob klaviaturskih notah in mikrofonu izvedla Neža Buh – Neisha. Gojmir Lešnjak – Gojc je odpel in sočasno s svojimi igralskimi nagibi domala tudi uprizoril pesem Bog me še ne mara. Prišel je kot pomlad je Ljubljani zapela Nina Strnad, Alfi Nipič je zbrane nagovoril z Zbogom, sin. Saša Lešnjek nam je obudila spomine na letošnji hladen maj in izvedla Sneg v maju, Tokac pa je postregel s Špricar Bluesom.

Lanska 70. edicija Poletne noči se je zaključila s pompoznim ognjemetov iz Ljubljanskega gradu.

Dogodek je povezovala prva dama Radiotelevizije Slovenija – Miša Molk. Ker je bil to evidentno eden izmed zadnjih njenih projektov – verjetno zadnji odmevnejši po letošnji predstavitvi pesmi, ki smo jo lansirali na letošnji izbor za pesem Evrovizije – je v sklepnih minutah dogodka do nje pristopil njen sodelavec Patrik Greblo in ji v okviru kolektiva izrekel pohvalo za njeno dolgoletno delovanje pod streho RTV Slovenija in predal bogat bel šopek ter vinilno ploščo z izbranimi melodijami preteklih Poletnih noči.

V izteku dogajanja se je med obiskovalci sušljalo, da pričakujejo izvedbo tradicionalne pesmi Poletna noč, toda je tokrat ni bilo na sporedu. Goste je v požvižgovanje zimzelenih ritmov, ki jih je bilo še več pol ure po zaključku prireditve možno slišati po ulicah Ljubljane, zapeljala pesem Slovenskega naroda sin. Uvod v pesem je famozno, kar izmed publike odpel frontman Siddharte Tomi Meglič, mikrofon pa je kasneje predal Tomažu Domicelju, ki se podpisuje tudi pod to pesem. Kasneje se je zvezda včerajšnjega večera pomerila še v igranju orglic in na koncu na odru zbrala vse nastopajoče, ki so jih pospremile stoječe ovacije. Ime dogodka je – v odzivu na včerajšnje temperature – zares pariralo več kot 20-im stopinjam, ki so kljubovale tudi ob zaključku prireditve, ta pa je svoj konec jemala nekje ob 22.45.

Po zaključku dogodka so se nastopajoči, kulturni veljaki, znani Slovenci in eminentni Ljubljančani odpravili še v preddverje ljubljanskih Križank, kjer so počastili otvoritev 71. Ljubljana Festivala, ki sovpada s Poletno nočjo. Ta se je zares zaključevala v nekaj deset minutah čez polnoč, ko se je točilo zadnje steklenice penine.

Besedilo in video: Rok Učakar Grašič; Foto: Adrijan Pregelj

 

Tagi