V Grobljah so se družili pod lipami

V znamenitem lipovem drevoredu v Grobljah, ki naj bi ga zasadili že v Napoleonovih časih, je danes v soboto, 20. maja 2017, potekalo 13. Druženje pod lipami, na katerem so se predstavljali številni rezbarji in rokodelci domače obrti. Druženje pod lipami so popestrili tudi s kulturnim programom. Žal pa so se napovedi vremenoslovcev uresničile, saj je približno na polovici prireditve pričelo deževati, kar je pripeljalo do tega, da so popoldan lipe že samevale. Je pa ostal spomin, ki ga bodo obiskovalci prireditve nosili v sebi še nekaj časa, saj je bilo možno videti čudovite izdelke, ki jih ustvarjajo spretne roke rokodelcev in rezbarjev.

Lipov drevored v Grobljah je danes postal imeniten atelje za številne rezbarje in rokodelce domače obrti iz bližnje in daljne okolice in od drugod, ki so obiskovalcem pokazali, kako nastajajo izdelki domače in umetnostne obrti. Po besedah Antona Košenine, predsednika Kulturnega društva Groblje, ki je organiziralo to prireditev, se je letos druženja pod lipami udeležilo 20 rezbarjev in 13 rokodelcev. Med njimi je bil tudi znani domžalski rezbar Marijan Vodnik, ki je na druženju pod lipami prisoten že od samega začetka.

Pod grobeljskimi lipami je bilo možno videti kako nastajajo različne rezbarije, povečini iz enega kosa lesa. Nekateri rezbarije ustvarjajo iz debel, spet drugi iz posameznih koncev drevesa, tudi korenin. Vsak končni izdelek pa nosi posebno sporočilo, govorico lesa. Zanimivi izdelki nastanejo tudi iz železa in kovin. Kljub temu, da že po sami osnovi delujejo hladno, pa so končni izdelki topli in prijetni. To pa predvsem zaradi tega, ker se pri obdelavi uporablja toploto, saj je le na ta način možno obdelati trdno sestavino kovin. Pomembna pa je seveda tudi ideja in spretnost oblikovalca.

Na druženju pod lipami so se predstavili tudi nekateri rokodelci. Možno je bilo videti pletenje košar, izdelovanje čipk, rož iz krep papirja, kvačkanje ter še marsikaj zanimivega. Za otroke pa so pripravili tudi otroško likovno delavnico. Vse do prvih dežnih kapelj je potekal tudi kulturni program v katerem so nastopile razne pevske in folklorne skupine. Tako so nastopili: Otroška folklorna skupina (KD Domžale), MPZ Adam Ravbar (KD Groblje), Folklorna skupina Društva Lipa Domžale, podmladek Sorških orgličarjev, Tamburaška skupina Bisernica Reteče in Ljudske pevke KD Domžale. Program je povezovala Bernarda Mal, ki je tudi opravila pogovore z vsemi razstavljavci in nastopajočimi, zato je bilo možno slišati marsikaj zanimivega. Razstavljavce in obiskovalce je pozdravil tudi vodja Območne izpostave JSKD Domžale, Matej Primožič.

Več fotoutrinkov s prireditve si lahko ogledate TUKAJ.

Avtor: Miha Ulčar; Foto: Miha Ulčar
Tagi