Odprli novo domžalsko pravljično pot – Vilinski Homec
V domžalski občini so odprli še drugo pravljično pot Vilinski Homec, ki poteka po Homcu in Homškem hribu ter bo po Pravljičnem Šumberku še dodatno popestrila ponudbo družinskega turizma v Domžalah, kjer imamo že sedaj precej razvejano mrežo tematskih poti. Poleg Pravljičnega Šumberka in Vilinskega Homca, so na voljo še Domžalska čebelarska učna pot, Homška učna pot, Lisičkina gozdna učna pot na Šumberku, Poučna pot Blata Mlake in Ihanska krožna pot.
V soboto, 22. oktobra 2022 je bil na dvorišču Gostilne Repanšek na Homcu pravi živ žav. Veliko otrok s starši je prišlo od blizu in daleč, celo avtobus otrok z učiteljicami iz gorenjske regije, da bi prisostvovali odprtju vilinske poti, ki bo številnim družinam približala življenje vil med Kamniško Bistrico in Homškim hribom.
Kaj je Vilinski Homec? To je nova pravljična pot. Podobna, kot Pravljični Šumberk, ki je v sodelovanju Občine Domžale in Zavoda Škrateljc nastala na Šumberku. Ker je slednja pravljična pot tako zelo uspešna, je nastal nov projekt na severu naše občine. Mi smo se z veseljem udeležili uradnega odprtja in pohoda po celi trasi Vilinskega Homca, nad katero so bili otroci zelo navdušeni.
Odprtje pravljične poti so pospremili številni obiskovalci, ki so najprej prisluhnili kratkemu uvodnemu programu, ki ga je vodila Nina Peče Grilc iz Zavoda Škrateljc, nato pa so zbrane nagovorili gostitelj Andrej Repanšek, Borut Jenko, predstavnik Krajevne skupnosti Homec-Nožice in predsednik Kulturnega društva Jože Gostič Homec, ki je aktivno sodeloval pri nastanku nove pravljične poti ter Mira Bečan, vodja Službe za turizem na Občini Domžale. Otroci so v nadaljevanju programa uživali v glasbeno plesni pravljici Vilinski ples, ki so jo v dvorani gasilskega doma na Homcu uprizorili Anika Plešec, Ažbe Toman in Nina Peče Grilc. Pot sta uradno s prerezom traku odprla Mira Bečan in Borut Jenko. Pred odhodom po vilinski poti, so se udeleženci lahko okrepčali z vilinskim kruhom hombas. Med samo potjo je bilo možno s homškimi skavti graditi vilinsko mesto in okušati zeliščne napitke nabiralke vile Pike.
Vilinski Homec
Zgodba Vilinskega Homca je popotovanje skozi pravljični vilinski svet, na katerem otroci spoznajo veščine in vrednote vilincev, ki jih moramo vrniti med ljudi. Pri tem se naučijo skavtskih spretnosti in spoznajo skrivnosti nabiralništva, prisluhnejo vilam rusalkam in odpotujejo v prazgodovinski Homec. Če otroci pred obiskom Vilinskega Homca preberejo slikanico Vilinski ples, je njihovo doživetje še bogatejše.
Vilinski Homec je sicer že osma pot na pravljično – doživljajski transverzali po Sloveniji, ki jih gradi Zavod Škrateljc. Poleg dveh domžalskih so poti, so na voljo še v Krškem (Krškočara), Štanjelu (Škratji Kras), Bevkah (Pot močvirskih škratov na Mali plac), na Vrhniki (Smaragdna dogodivščina ob Ajdovskem zidu) in Krvavcu (Pot pastirskih škratov na Krvavcu) ter v Polhovem Gradcu (Polhov doživljajski park).
Doživetje Vilinski Homec, ki je primerno za otroke od šestega leta dalje, se prične na Homcu, in sicer na Parkirišču pri Gostilni Repanšek. V gostilni lahko kupite Vilinsko beležko (cena 5 evrov), na voljo pa je tudi slikanica Vilinski ples (cena 15 evrov; ob nakupu beležke in slikanice skupaj, je cena 18 evrov). Kadar Gostilna Repanšek ne obratuje, lahko Vilinsko beležko dobite tudi v bližnjem baru Pelikan. Beležko in slikanico lahko naročite tudi po spletu. Poleg parkirišča pri gostilni lahko parkirate tudi na makadamskem parkirišču blizu Mlinarske brvi.
Potek poti
Od gostilne Repanšek pot nadaljujete po pločniku ob asfaltni cesti v smeri Kamniške Bistrice in po približno 400 metrih prispete do Mlinarske brvi (ki je ne prečkate!) in točke Vila Pika. Sledite oznakam in pot nadaljujete ob Kamniški Bistrici nazaj proti Homškemu hribu. Dospete do Homške mlinščice in pot nadaljujete do jeza na Kamniški Bistrici, tam skrenete na označeno gozdno pot in sledite Vilinski stezi do Čudežnega studenca. Od njega se mimo cerkve in pokopališča povzpnete na Vilinsko mesto Pikel, od tam pa ponovno strmo spustite proti Kamniški Bistrici. Sledite vilinskim smerokazom ter se po drugi strani povzpnete na Homški hrib, mimo točke spomin pa se nato vrnete na glavno cesto in nazaj k izhodišču poti, kjer vas čaka zaslužena nagrada za rešeno misijo. Na poti je tudi precej skulptur, ki se jih bodo razveselili najmlajši. Matic Zakrajšek, mojster z lesom je namreč naredil odlične skulpture. Pri tem pa sta mu pomagala tudi Nejc Zakrajšek in Miha Voje.
Pot je dolga 3,6 kilometra, na njej pa boste prehodili 210 metrov višinske razlike. Na voljo bodo tudi organizirani vodeni obiski z interpretativnimi vodniki.
Avtor: Miro Pivar; Foto, video: Miro Pivar