Na obisku v Alpskem smučarskem muzeju ELAN v Begunjah
Sveti Miklavž je tudi letos prinesel številna darila, enih smo se razveselili bolj, drugih manj, a med tistimi, ki so se jih najbolj razveselili vnuki in vnukinje, so bile vstopnice za Alpski smučarski muzej Elan v Begunjah. In ker nas je skupaj z babi in dedijem preveč za osebni avto, z dvema pa ja ne gre, saj odpadejo pogovori, smo si izposodili večji VW kombi in se v soboto, 7. decembra 2024, odpravili na pot.
Vreme je, kakršno je, a nas ni motilo niti rahlo rosenje, kaj šele mraz, saj smo se obuli in oblekli kot da bi šli na severni tečaj. V kombiju pa smo imeli tako toplo, da smo bunde in ostalo odložili. V zgodnjih – no, kakor za koga – urah smo prispeli v Begunje, se zapeljali še skozi kraj in nato šli v muzej, kjer nas je sprejela Daša Ozimek, strokovna muzejska sodelavka in nas popeljala skozi bogato zgodovino Elana. Ni jih prav veliko, ki vedo, da je odličen smučarski skakalec Rudi Finžgar oče Elana. Izučen mizar, ki je znal narediti veliko več, saj je njegova izumiteljska narava po toliko letih še danes prisotna v Elanu. Njegov pogled v prihodnost je bil za mnoge utopija ali znanstvena fantastika, a vendar se je uresničila in to celo prej kot je napovedal. »Kdo bi mislil na spanje, kdo na denar? Svet čaka name. In na Elan.«
Tako se je rodila Zadruga za izdelavo športnega orodja Elan. Na željo mnogih so leta 2018 odprli Elanov muzej, ki nas popelje skozi njegovo celotno zgodovino. Ta ne obsega le smučarije, ampak tudi mnoge druge produkte. Kot se spodobi, je muzej odprl Ingemar Stenmark, ki je bil vseskozi Elanov smučar in na elankah osvojil kar 86 zmag v svetovnem pokalu. Seveda ni smel manjkati niti Bojan Križaj, ki je z elankami dosegel sploh prvo slovensko zmago v svetovnem pokalu. Čeprav bi si želeli, je žal v enem dnevu premalo časa, da bi poleg Elanovega muzeja obiskali še Muzej talcev, Avsenikov muzej v Begunjah in Radovljico s čebelarskim in z Mestnim muzejem, Šivčevo hišo, Lectarsko delavnico in čokoladnico, smo nekaj idej rajši pustili za naslednjo priložnost.
Kako na zanimiv način orisati zgodovino neke tovarne tako mladim kakor manj mladim, je odlično obrazložila Daša Ozimek, ki nas je tokrat popeljala skozi vsa leta odkar Elan obstaja. Pogovor je stekel ne samo o smučeh, ampak tudi o drugih proizvodih, ki jih v Elanu danes delijo na štiri divizije. Roko na srce, čeravno vemo veliko o Elanu, saj smo se z njim srečevali vse od šolskih let, se še vedno najde produkt, za katerega nismo imeli pojma, da so ga izdelali v Elanu. Posebno zanimiv je razvoj Elanovih logotipov skozi desetletja. Prav vsak znak nosi svoje zgodbe in krasi predmete, ki bodo večno zapisani v tehnično dediščino Slovenije. Vsak obiskovalec rad pokaže na svoj najljubši logotip, najbolj pa nas privabi nekdanji znak Elan marine, ki nas spominja na logo znane gazirane pijače Pepsi. Elan je bil vseskozi inovativen in to ostaja še danes. Najsi bodo to smuči, čolni, športna ali reševalna oprema, vedno je utiral svojo kreativno pot. Ker brez strojev ni nič, si nekatere od njih lahko ogledamo v muzeju, kjer najdemo tudi prvi kombinirani mizarski stroj, ki nosi prav posebno zgodbo. Težko je skriti navdušenje ob pogledih na izdelke, ki jih mladi še videli niso, v pomoč pri sprehodu skozi muzej pa je na voljo tudi knjižica Elankova pustolovščina. In posebno navdušenje je, ko si vsak sam sestavi svojo smučko – ko jo imaš, greš lahko smučat in to le korak naprej na simulator, kar pa pomeni veliko težavo, saj je bil simulator tako zanimiv, da je bilo nadebudneže težko prepričati, da si je treba pogledati še kaj, oziroma, da bi šli še naprej v Kranjsko goro.
Z obiskom Elanovega muzeja so naši vnuki in vnukinje spoznali, s kakšnimi smučmi smo smučali mi in jim ob tem povedali tudi, da ob naših smučarskih začetkih še ni bilo vlečnic – imela so jih le večja smučarska središča – zato je bilo potrebno »štanfat« na bližnjem hribčku, da smo lahko smučali. Verjamem, da si otroci to težko predstavljajo, a mi smo znali uživati tudi brez vlečnic, vseskozi pa z Elanovimi smučmi na nogah.
Avtor: DJD; Foto: DJD