Začne se pri dlaneh, konča pa pri podplatih

V oranžne majice oblečeni telovadci, člani Šole zdravje iz vse Slovenije, so današnjo soboto preplavili ljubljanski Kongresni trg. Telovadijo vsako jutro, na prostem in skoraj v vsakem vremenu v številnih slovenskih mestih, med drugim v Domžalah in okoliških krajih, Ljubljani, ob morju v Piranu, Luciji in v Sečovljah, in še bi lahko naštevali. Med več kot 300 udeleženci današnjega srečanja so bile tudi skupine iz domžalske občine.

»Društvo Šola zdravja skrbi za zdravje državljanov in dobro počutje brez drage športne opreme ter v naravnem in domačem okolju,« pravi Zdenka Katkič, predsednica društva. »Potrebujete le dobro voljo, pol ure časa in udobna oblačila. Društvo Šola zdravja ima trenutno 65 aktivnih skupin in več kot 1600 članov, ki vsako jutro, ne glede na vremenske razmere, telovadijo na javnih površinah po vsej Sloveniji. Število novih članov vse bolj narašča, kar gre v prid zdravju vseh državljanov.«

Dobijo se vsako jutro ob pol osmih, ko je čas za začetek polurne jutranje telovadbe na prostem, po različnih javnih površinah po vsej Sloveniji, to je v športnih parkih, na športnih igriščih, ob morju, ob rekah in jezerih ter v parkih, vsekakor nekje v naravi, ki je blizu njihovega doma.

Idejni vodja in ustanovitelj projekta je ruski zdravnik dr. Nikolay Grishin, ki je pred dvanajstimi leti zapustil Rusijo, in prišel v Ljubljano. »Telo je sistem, ki deluje po svojih zakonitostih, ki pa jih ne upoštevamo,« pravi pobudnik Šole zdravja. »Zato pride do zdravstvenih težav, zbolimo, zmanjša se nam energija in postajamo depresivni. Kot zdravnik sem opazil, da pisanje receptov ni rešitev, da je potrebno posameznika aktivirati, naučiti, izobraziti, motivirati k samoozdravitvi. Sami lahko največ naredimo za svoje zdravje. Z Ljudsko univerzo v Celju smo pripravili zasnovo Šole zdravja in smo se prijavili na evropski projekt. Namen je bil izobraziti preprostega človeka, na kakšne načine si lahko pomaga k boljšemu počutju. Škoda je, ker ni več takega prenosa znanj in veščin, ki so jih še naše babice pridobile od svojih babic.«

Idejni vodja in ustanovitelj projekta je ruski zdravnik dr. Nikolay Grishin.

Dr. Grishin razloži, da je veliko vzrokov, zakaj ljudje zbolimo. »Premalo se gibljemo, preveč jemo, preveč sedimo, ne upoštevamo naravnih zakonov,« poudarja ruski zdravnik, ki že prav dobro govori slovensko. Vsakodnevno je treba poskrbeti za svoje zdravje. In od tod ideja za projekt Šola zdravja, ki vse to zajema? »Trenutno smo zagnali en majhen delček kolesca in to je jutranja telovadba, ki jo imenujemo 1000 gibov. In zakaj prav 1000 gibov? Jutranja vaja je sestavljena iz 55 vaj. Pri tem zajamemo vse sklepe, mišične skupine, aktiviramo celotno telo, s ponovitvami vaj prav gotovo naredimo več kot 1000 gibov.«

Šola zdravja je vseslovenski projekt in se hitro širi po vsej Sloveniji, kjer je prostor za jutranjo telovadbo na odprtem in na javnih površinah. »Trenutno je delujočih 65 skupin, registriranih pa imamo 1600 članov,« je povedala Zdenka Katkič. »Želimo, da bi v vsakem kraju delovala vsaj ena skupina. Prostora je povsod dovolj. Na obali telovadimo ob morju, na plažah ali kar na pomolu. Oranžni telovadci se razgibavajo ob Kamniški Bistrici in ob Ljubljanici, prisotni smo na športnih igriščih. Torej, vsaka skupina si poišče nek prijeten prostor v naravi. Za zgled vsem je primer skupine Radomlje, ki si je sama uredila prostor za telovadbo ob Kamniški Bistrici.«

Jutranja telovadba izboljšuje fizično in psihično stanje posameznika. Zaradi boljše gibljivosti telesa, se zmanjšuje telesna teža, tudi ostale težave se zmanjšajo ali celo izginejo. Zaradi gibanja v naravi in prijetnega druženja v skupini, se izboljša tudi psihično stanje, zmanjšuje se občutek osamljenosti, socialne izključenosti in depresije.

V Šoli zdravje je trenutno delujočih 65 skupin, registriranih pa imajo 1600 članov.

Telovadba ni zahtevna, kar pomeni, da ni potrebna predhodna kondicijska pripravljenost, draga športna oprema tudi ne in kar je najbolj pomembno, vse je brezplačno, le članarino poravnate enkrat letno. Vaje so preproste in niso težke, primerne so za vsakogar. Gre za sklepne vaje, ki jih je sestavil dr Nikolay Grishin. Vse vaje se izvajajo stoje. V 30 minutah se razgibajo vsi sklepi telesa in vse mišične skupine. Začne se pri dlaneh, konča pa pri podplatih.

Moto društva je, da le zdrav človek lahko prispeva k zdravi družbi. Telovadbo vodijo za to usposobljeni prostovoljci. Čeprav se telovadbe udeležujejo večinoma starejši ljudje, so vaje enostavne in primerne za ljudi vseh starosti. Prav skupinska srečanja v različnih slovenskih regijah – na leto jih pripravijo tri do štiri krat –, pripomorejo k informiranju in osveščanju ljudi, kako pomembna je vsakodnevna telesna aktivnost za naše zdravje.

Avtor: Primož Hieng; Foto: Primož Hieng
Tagi