Spoznavni potop v morju

Kot inštruktor potapljanja bi vam rad na kratko predstavil, kakšen je spoznavni potop v morju ali pa v drugih odprtih vodah, kot so jezera in reke. Izvedeli boste, kako se je potapljati z jeklenko, kakšno opremo potrebujemo, kakšna pravila moramo upoštevati ter kakšne prednosti nam prinaša potapljanje. Potapljanje je varen in zanimiv šport. Potapljanje je zabavno!

Starost

Spoznavnega potopa v odprtih vodah (Discover Scuba Diving in Local Diving ) se poleg odraslih lahko udeležijo tudi otroci stari najmanj 10 let. Kasneje se lahko potapljajo s starši ali profesionalnim potapljačem do globine največ 12 metrov. Seveda se globina prilagodi na vsakega posameznika. Vsak, ki se prijavi na spoznavni potop ne rabi nobenega predhodnega znanja o potapljanju, vse to mu razloži in pokaže inštruktor.

Prijava

Pred potopom mora udeleženec izpolniti štiri obrazce: prijavnico, izjavo o zdravstvenem stanju, izjavo o zavedanju odgovornosti in prevzemu tveganja ter osnovna pravila varnega potapljanja. Pri mladoletnih osebah pa morajo obrazce zanj podpisati njegovi starši ali zakoniti zastopniki.

Kaj potrebujemo za spoznavni potop

Za spoznavni potop potrebujete brisačo in kopalke, vse drugo priskrbi inštruktor. Če imate lastno masko ali plavutke, je priporočljivo, da jih prinesete s seboj.

Ali pred potopom potrebujemo predhodno znanje

Inštruktor vam na preprost način razloži kako deluje potapljaška oprema in kako se jo uporablja, za to ne potrebujete nobenega predhodnega znanja o potapljanju.

Kaj se bomo naučili na spoznavnem potopu

Na spoznavnem potopu se bomo naučili, da je je potrebno s potapljaško jeklenko napolnjeno z zrakom, dihati ves čas enakomerno. Ena izmed nujno pomembni stvari je, da pod vodo nikoli ne zadržujemo diha. To pravilo je zelo pomembno in ga moramo spoštovati ves čas, predvsem zaradi pritiska vode, ki se povečuje z večjo globino. Ko se spuščamo se pritisk in gostota zraka povečujeta, volumen pa zmanjšuje, ko se dvigujemo pa je ravno obratno. Zaradi tega moramo pravilno izenačevati zrak v pljučih, ušesih in v potapljaški maski. V pljučih ga izenačujemo tako da pod vodo nikoli ne zadržujemo diha, regulator za dihanje je ves čas v ustih.

Pritisk v ušesih oziroma na bobenček, izenačujemo vseskozi in na rahlo. Najlažji način je da se primemo za nos in narahlo pihnemo v nos, s tem izenačimo pritisk v ušesih. Izenačevanje zraka pod masko, opravimo tako, da na rahlo pihnemo skozi nos v masko, to se zgodi tudi takrat, ko nam voda pride v masko in jo pod vodo izpraznimo.To naredimo tako, da primemo za gornji del maske, dvignemo glavo in na rahlo pihnemo v masko.

To je nekaj teorije, ki jo poslušamo preden gremo v vodo, pod njo pa je potrebno teorijo spraviti v prakso. Prav hitro ugotovimo, da sta plovnost in ravnotežje v vodi dosti bolj komplicirana kot na kopnem. Pogoji so zelo podobni kot v vesolju, zato tudi astronavti vadijo pod vodo. S pomočjo inštruktorja boste plovnost in ravnotežnost obvladali po nekaj minutah. Opravijo se še vaje za pravilno dihanje, izenačevanje pritiska, praznjenje maske in že smo pripravljeni za raziskovanje podvodnega sveta.

Potapljanje je predvsem skupinska dejavnost, pri kateri spoznamo veliko novih prijateljev. Pod gladino morja pa vidimo stvari, ki jih drugi zemljani ne vidijo. Vsakemu priporočam potapljanje, saj je to varen in zanimiv šport. Če katerega to zanima se nam lahko pridruži v Potapljaškem društvu GRČAR-SUB. Več si lahko preberete na spletni strani društva.

Potapljanje je zabavno (Diving is fun)!

Avtor: Franc Grčar; PADI inštruktor

Tagi