Še ena dramatična končnica, tokrat srečnejši Široki

Domžalski košarkarji se iz Sarajeva, kjer je potekal tretji turnir Lige ABA 2, vračajo z zmago in dvema porazoma, a hkrati tudi z zavedanjem, da letos lahko enakovredno igrajo čisto z vsako zasedbo drugega razreda regionalnega tekmovanja. Po tesnih končnicah z MZT-jem in Vojvodino, tudi v obračunu s Širokim ni bilo nič drugače. Zmago je bosanski zasedbi zagotovil Ive Ivanov, ki je v zadnjih trenutkih tekme dosegel dve trojki, drugo manj kot sekundo pred koncem. Met iz obupa kapetana Blaža Mahkovica, ki bi ob zvoku sirene poskrbel za podaljšek, ni zadel cilja.

V prvi tekmi turnirja so bili Domžalčani naravnost odlični prvih 30 minut srečanja proti MZT Skopje Aerodromu in bili vse čas v rahli prednosti (64:61), potem pa je v branilskih vrstah začela pešati sapa, ob odsotnem Miroslavu Pašajliću je bila tudi za Aljža Bratca to prva tekma po enomesečni odsotnosti, kar so Severnomakedonci izkoristili in z delnih 14:2 na začetku zadnje četrtine preobrnili potek srečanja. Kljub noremu strelskemu zaključku tekme s strani Sunsov, trojke so letele z vseh strani, pa je MZT le uspel zadržati prednost in na koncu slavil s 94:88. Pri zmagovalcih je Dustin Ware dosegel 23 točk in imel še 13 podaj, Robert Rikić je dodal 21 točk in 8 skokov, Adem Mekić (9 skokov) pa je vseh svojih 20 točk dosegel v drugem polčasu. Pri Heliosu so si strelci točke bolj enakomerno porazdelili, z dvajsetimi je izstopal Tadej Ferme, 15 jih je dodal Leon Šantelj.

Carlbe Ervin.

Po dnevu premora je Domžalčane čakal še obračun z Vojvodino, ki jo vodi legendarni Miroslav “Muta” Nikolić. Potek tekme pa podoben kot proti MZT-ju; rahlo vodstvo skozi prvih 30 minut in napeta končnica, v kateri pa so Sunsi tokrat potegnili daljši konec. Po trojki Carlbeja Ervina je bilo sedem minut pred koncem +8, 66:58, po dveh zadetih prostih metih Urbana Omana tri minute pred koncem celo +9, 73:64, potem pa sta Nickolas Neal, ki je bil do tega trenutka praktično neopazen, in Petar Rakičević, strelsko pri Vojvodini najbolj razpoložen košarkar, slednje minuto pred koncem približala na vsega točko zaostanka (77:76). Domžalčani so se nato reševali z malimi osebnimi napakami, ki so jih še imeli na voljo, vseeno pa je imel Neal met oz. celo polaganje za zmago, ki pa ga k sreči ni zadel in pomembna zmaga je tako romala na domžalski račun. Pri Heliosu je blestel Šantelj z 22 točkami in 5 skoki, 17 točk in 6 podaj je dodal Ervin, izpostaviti pa gre tudi 11 skokov Bineta Prepeliča. Na drugi strani je Rakićević ob 28 točkah ujel še 6 odbitih žog.

Za razliko od prvih dveh tekem, je bil tokrat Široki tisti, ki je narekoval rezultatski ritem. Domžalčani, ki so se v boj od odsotnem Pašajliću podali še brez poškodovanega Tadeja Fermeta, so vodili na samem začetku (2:3) in pa tik ob koncu 1. polčasa (42:43, 44:45), ves preostali čas pa so bili v vodstvu košarkarji iz Širokega Brijega. Pred zaključkom 3. četrtini so bili že na +12, 67:55, enako tudi še sedem minut pred koncem (82:70), potem pa sta Carlbe Ervin in Venky Jois poskrbela za skoraj da popoln priključek Heliosa (85:82). V samem zaključku tekme pa smo spremljali le še festival trojk. Najprej minuto in pol pred zadnjo sireno Aljaž Bratec za znižanje domžalskega zaostanka na 88:85, a je hitro vrnil Ivanov. Za izenačenje na 91:91 sta poskrbela Ervin in Mahkovic, slednjemu je pri zadeti trojki slabih 20 sekund pred koncem pomagala tudi tabla. In potem, kot že omenjeno, je 0,8 sekunde pred koncem še enkrat izza črte 6,75m zadel Ivanov, po minuti odmora pa Domžalčani niso več prišli do odprtega meta. Široki je tako slavil s 94:91.

Prvo ime Širokega je bil, kot že ničkolikokrat letos, Luka Božić s 25 točkami in 9 podajami, 18 točk in 8 skokov je dodal Mate Vucić, junak Ivanov pa je prispeval 17 točk in 5 skokov. Heliosu ni pomagalo niti 33 točk in 7 skokov Ervina, z 21 točkami mu je sledil Mahkovic, odličen je bil s 15 točkami ter po 5 skoki in podajami tudi Jois. Domžalčani s štirimi zmagami in tremi porazi trenutno zasedajo mesta na sredini lestvice. Naslednji turnir bo na sporedu konec januarja.

Liga ABA 2, 5. krog (Sarajevo, 14. 12. 2021)

MZT Skopje Aerodrom – Helios Suns 94:88 (19:24, 16:21, 26:19, 33:24)

MZT: Krstevski 4 (5 skokov), Davis, Nikolov, Ware 23 (13 podaj), Robev 8 (5 skokov), Mekić 20 (9 skokov), Ivanov, Stojanovski 8, Milošević 10 (8 skokov), Rikić 21 (8 skokov), Mitevski
Helios Suns: Šujica, Bratec, Ferme 20, Mirtič 2, Ervin 11 (5 skokov, 6 podaj), Oman 10 (5 skokov), Mahkovic 13 (6 skokov), Jois 7, Sirc, Prepelič 10, Šantelj 15

Liga ABA 2, 6. krog (Sarajevo, 16. 12. 2021)

Helios Suns – Vojvodina 77:76 (17:16, 21:18, 23:22, 16:20)

Helios Suns: Šujica, Bratec 3, Ferme 12 (5 podaj), Mirtič 2, Ervin 17 (6 podaj), Oman 7, Mahkovic 6 (6 podaj), Jois 2, Sirc, Prepelič 6 (11 skokov), Šantelj 22 (5 skokov)
Vojvodina: Kočić 2, Banjac, Beslać 15 (6 skokov), Nedeljkov 3, Bjelica 13, Mirotić, Rakičević 28 (6 skokov), Vučetić 2, Neal 7, Zarić 3, Stanojević, Ljubičić 3