Gost Gorniškega večera Aleš Čerin: »Hoja je preprostost«
Nekdo je zapisal: »Živeti moramo preprosto, da bi drugi lahko preprosto živeli.« Naše vsakdanje življenje, osebno, družinsko pa tudi poslovno, se je tako “zakompliciralo”, da je potreben že pošten razmislek o drugačnem načinu našega bivanja, o drugi paradigmi, o iskanju bolj preprostih izbir. Da bi preprosto omogočili bivanje tudi drugim skupnostim in generacijam, ki prihajajo, je povedal Aleš Čerin, gost Gorniškega večera, ki je potekal v Knjižnici Domžale v torek, 2. decembra 2014. Zelo zanimivo srečanje je vodil Borut Peršolja.
Aleš Čerin je leta 1962 rojeni magister farmacije, ki ima lastno podjetje za svetovanje in izobraževanje. Je tudi predavatelj in bloger. Živi na obrobju Ljubljane. Je mož in oče štirih otrok ter trikratni dedek. Po pozdravu so si obiskovalci večera najprej ogledali odmeven film, kako preživeti z enim evrom na dan.
Aleš Čerin je v svojem odmevnem projektu, ki je trajal 60 dni, povprečno na dan porabil za hrano 1 evro. Iz te izkušnje se je veliko naučil o tem, kako varčevati na področju prehrane in vseeno zdravo živeti. Prav na njegovo družino se je nanašalo tudi prvo izmed devetih pravil, ki si jih je za akcijo postavil. »Družini ne bom težil«, je za Čerina pomenilo, da svoje akcije ne bo vsiljeval družinskim članom, ki so ves ta čas lahko jedli kot sicer. Prostovoljni prispevki od akcije so bili namenjeni za hrano otrok na Madagaskarju, kjer deluje Pedro Opeka.
Zatem je tema pogovora nanesla na hojo v gore, ko je Aleš povedal, da je že v mladosti kot pubertetnik z očetom veliko hodil po gorah, od Kamniško Savinjskih, prek Karavank do Julijcev, peš z Ljubljane na Triglav … Sedaj pa ga bolj vleče po hribih, kjer se podaja po lokalnih planinskih poteh. Zadnji odmevnejši pohod je bil po Jakobovi poti iz Ljubljane do Trsta, kjer je v treh dneh prehodil pot med oddaljenimi kraji, stisnjenimi v samotnih bregovih, med preprostimi ljudmi.
V pogovoru sta se dotaknila tudi taborništva, gorništva pa tudi skavtstva, saj je bil Aleš Čerin načelnik Bratovščin odraslih katoliških skavtinj in skavtov Slovenije, je pa tudi delegat mednarodne skavtske organizacije in odrasli skavt v domači Štepanji vasi.
Še veliko bi lahko pisali o Alešu Čerinu, o orientacijskem teku, hoji, padalstvu … Več pa v zgornjem videu!