Saj ni res pa je: Nekateri domžalski gostinci so se združili v kartel. V kratkem pričakujte povišanje cen!
»Spoštovani, »kartelni« sestanek za gostince bo v ponedeljek, 7. 11. ob 17. uri. Dobimo se v (naslov hranimo v uredništvu). Prosimo vas, da s seboj prinesete osnutek novih cenikov, oziroma, da razmislite o tem … za koliko ste pripravljeni dvigniti cene…, da vse skupaj pregledamo in stvari dorečemo! Lep pozdrav!«
Tako kot ste prebrali v uvodu, se glasi sms, ki so nekateri domžalski gostinci v preteklih dneh prejeli od znane domžalske gostinke. Očitno je ugotovila, da bo potrebno dvigniti cene in da ne bi bila osamljena pri dvigu cen, živimo namreč v časih, ko se gleda na vsak cent, je sklicala »kartelni« sestanek gostincev, da bi vsi skupaj dvignili cene. Če jih namreč samo eden, je sosednji lokal lahko konkurenčen in posledično ima seveda zaradi nižjih cen več strank. Da pa do tega ne bi prišlo, bo pa na sestanku, ki ga uradno seveda nikoli ne bo, potekal bo na nam znanem kraju in ob nam znanem času, sklenjen dogovor o zvišanju cen. Če si boste v naslednjih dnevih v kakšnem gostinskem lokalu privoščili kavo ali kakšen drug napitek, se ne čudite, da se vam bo v grlu naredil cmok, ko boste v roke prejeli višji račun. Sedaj veste, da bo to zaradi »kartelnega« dogovora nekaterih domžalskih gostincev.
Preverili smo, kaj pravzaprav so karteli, zakaj so škodljivi za gospodarstvo. O tem piše spletni portal Finance.si:
Nezakonit skrivni dogovor med sicer konkurenčnimi družbami o ceni izdelkov, o restriktivnih dobavah ali o razdelitvi trga. Dogovori imajo lahko več oblik, njihova posledica pa je vedno višja cena za potrošnika na določenem trgu.
Zakaj so karteli škodljivi za potrošnike, za posel in za gospodarstva na splošno?
Kartelni dogovori zaščitijo partnerje v takšnem dogovoru pred konkurenco, jim dovoljujejo, da zaračunavajo višje cene in jim omogočajo, da ne izboljšujejo svojih proizvodov ali storitev. Potrošniki oziroma druga podjetja, ki niso vključena v dogovor, plačajo zapitek partnerjev v kartelu: plačujejo višje cene za nižjo kakovost izdelkov ali storitev. To prizadene konkurenčnost celotnega gospodarstva.