ZD Domžale dobil nove prostore za razvojne ambulante s centrom za zgodnjo obravnavo otrok

Razvojna ambulanta je pediatrična služba, ki nudi možnost zgodnje obravnave in nadaljnje pomoči otrokom z različnimi motnjami v razvoju. Namenjena je preventivnemu spremljanju in ocenjevanju razvoja otrok z rizičnimi obporodnimi dejavniki. V razvojno terapevtske obravnave so vključeni otroci s pomanjkljivim in neznačilnim razvojem ali zaostankom, otroci z nenormalno nevrološko simptomatiko ter različnimi boleznimi, ki vplivajo na celostni razvoj. Delo poteka timsko. Člani tima so razvojni pediater, dipl. medicinska sestra, srednja medicinska sestra, razvojni fizioterapevti, razvojni delovni terapevti, logoped, psiholog, spec. in rehab. pedagog ter socialni delavec. V multidisciplinarnem timu sodelujejo strokovnjaki različnih specialnosti v zunanjih ustanovah kot so vrtci, šole, zavodi, bolnišnice.

Zdravstveni dom Domžale je bogatejši za nove prostore, kjer se po novem nahaja Razvojna ambulanta. Gre za enega večjih projektov v zadnjih letih, ki so ga izvedli v Zdravstvenem domu Domžale, z njim pa so rešili prostorsko stisko, s katero so se srečevali v zavodu. Obenem pa je razvojna ambulanta dobila vse svoje prostore na enem mestu. Po novem Razvojna ambulanta s centrom za zgodnjo obravnavo otrok (RACZO) deluje na novi lokaciji, in sicer na Podrečju v sivo zeleni stavbi zraven Mass skladišča.

V nove prostore Razvojne ambulante so se preselili že konec julija 2024, v sredo, 3. decembra 2024, pa je potekalo uradno slovesno odprtje novih prostorov Razvojne ambulante s centrom za zgodnjo obravnavo otrok (RACZO) in Centra za duševno zdravje otrok in mladostnikov (CDZOM) Zdravstvenega doma Domžale. Po odprtju je v sejni sobi sledil še prikaz dela Razvojnega centra, ki sta ga ob slikovnem materialu na projekcijskem platnu predstavila Breda Šušteršič, dr. med. spec. ped. Zdravstveni dom Domžale in Matija Klasinc, dr. med., specialist otroške in mladostniške psihiatrije ter vodja Centra za duševno zdravje otrok in mladostnikov.

Odprtja Razvojne ambulante se je udeležilo lepo število obiskovalcev ter zaposlenih, med njimi mag. Renata Rajapakse, dr. med. spec. direktorica Zdravstvenega doma Domžale, Breda Šušteršič, dr. med. spec. ped. Zdravstveni dom Domžale, Matija Klasinc, dr. med. specialist otroške in mladostniške psihiatrije ter vodja Centra za duševno zdravje otrok in mladostnikov, Anja Ocepek, pomočnica direktorice za poslovne zadeve in namestnica direktorice v ZD Domžale, Gašper Orehek, dipl. zdravstvenik in pomočnik direktorata zdravstvene nege v ZD Domžale, Vesna Marinko, generalna direktorica Direktorata za javno zdravje na Ministrstvu za zdravje, župan Občine Trzin Peter Ložar, župan Občine Mengeš Bogo Ropotar ter podžupan Občine Lukovica Vincencij Dragar.

Načeloma v CZDOM prihajajo otroci in mladostniki z zelo različnimi težavami. K njim jih lahko usmeri osebni pediater, lahko je to na željo staršev, lahko pa na željo samega otroka. Pogosto se zgodi, da k njim usmerijo otroke tudi po posvetu s šolo ali CSD. Otroci lahko pridejo v njihovo obravnavo iz zelo različnih koncev in je tudi zelo pomembno, h kateremu od njihovih strokovnjakov otroci pridejo. Za CZDOM, ne samo domžalski, ampak tudi druge, je pomembno, da ima multidisciplinaren tim. V osnovni sestavi so v centru specialisti-psihiatri za otroke in mladostnike, klinični psihologi, magistri psihologije, delovni terapevti, socialni delavci, logopedi, specialni pedagogi – gre za zelo heterogen tim. Tukaj so še medicinske sestre, ki pomagajo na različnih segmentih vsega usklajevanja najpomembnejših funkcij. Eno pomembnih vlog imajo diplomirane sestre, ki opravijo triažni razgovor. To pomeni, da ko se nekdo želi naročiti k njim, ne glede na način, ali po telefonu, preko e-pošte, včasih tudi osebno, ga diplomirana sestra pokliče nazaj in opravi daljši triažni pogovor. Na podlagi tega pogovora imajo v centru skupne triažne sestanke, kjer se celoten tim zbere in na podlagi poročanja sestre se skupaj odločijo, h kateremu od strokovnjakov bi otroka ali družino napotili, pa tudi na podlagi njihove razpoložljivosti. Če je morda katerih strokovnjakov premalo ali katerega od strokovnjakov v katerem od centrov ni, se lahko koga usmeri tudi drugam. Prvi tim Centra za duševno zdravje otrok in mladostnikov je ob ustanovitvi uspešno vodila dr. Vintar Spreitzer Mateja, dr. med., spec. ped., ki sedaj aktivno nadaljuje svojo strokovno poklicno pot kot zdravnica v Razvojni ambulanti s centrom za zgodnjo obravnavo otrok, kjer še naprej z enako zavzetostjo in strokovnostjo pomaga otrokom pri njihovem razvoju in napredku.

Kot je v nagovoru pred uradnim odprtjem dejala direktorica Zdravstvenega doma Domžale mag. Renata Rajapakse, dr. med. spec., Center za duševno zdravje otrok in mladostnikov v Domžalah pokriva osem občin: Domžale, Mengeš, Moravče, Lukovica, Trzin, Komenda, Kamnik in Dol pri Ljubljani. Čeprav delujejo v naših občinah pa se nanje, sploh zaradi zakonodaje, po pomoč obračajo tudi iz drugih krajev. Otroci so izpostavljeni marsičemu, za kar še niso dovolj zreli, medvrstniški stiki so drugačni, kot so bili, in težko je opredeliti samo en razlog. Tudi šole imajo svojo zahtevnost, ki je velika, službe staršev so zahtevnejše, daljše, bolj utrujajoče. Veliko je nekih sočasnih elementov, ki vsi skupaj prispevajo k situaciji.

Po kratki predstavitvi dela Razvojne ambulante in o novih prostorih, ki obsegajo preko 2000 kvadratnih metrov površine, prostore pa imajo v najemu, so trak prerezali in s tem uradno odprli novo Razvojno ambulanto, mag. Renata Rajapakse, dr. med. spec. direktorica Zdravstvenega doma Domžale, Breda Šušteršič, dr. med. spec. ped. Zdravstveni dom Domžale, Matija Klasinc, dr. med., specialist otroške in mladostniške psihiatrije ter vodja Centra za duševno zdravje otrok in mladostnikov, Anja Ocepek, pomočnica direktorice za poslovne zadeve in namestnica direktorice v ZD Domžale, ter Gašper Orehek, dipl. zdravstvenik in pomočnik direktorata zdravstvene nege v ZD Domžale.

V sejni sobi je sledil opis in prikaz del prihodnosti obravnave duševnega zdravja otrok in mladostnikov, ki je po besedah predavateljice Brede Šušteršič, dr. med. spec. ped. Zdravstvenega doma Domžale, zelo spodbudno, saj se CDZOM odpirajo po Sloveniji, da jih je zdaj že zelo veliko in da se timi znotraj teh centrov širijo in se tudi preko raznih strokovnih izobraževanj tudi izpopolnjujejo. Trenutno je v obtoku še kar veliko specializantov otroške, mladostniške psihiatrije in kliničnih psihologov, ki bodo v nadaljevanju delali z mlado  populacijo, kar je zelo pomemben in spodbuden podatek. Obenem pa so kljub vsemu čakalne dobe še vedno dolge, pomoči potrebnih je pa vse več. Na splošno morajo stremeti ­– in to je izziv – bolj h kvaliteti kot pa kvantiteti obravnave. Če bi imeli paciente naročene vsakih 15 minut, bi težko delali učinkovito, zato si zanje vzamejo več časa. Poskušajo si vzeti dovolj časa – tako za mladostnike kot za posamezne družine. Po besedah Brede Šušteršič so potrebe različne, nekateri potrebujejo samo kontrolni pregled, podaljšanje terapije zdravil, ampak pri veliko družinah pa potrebujejo več in pri tem ne smejo popuščati. Močno pa si želijo, da bi ustrezna ministrstva ne samo govoričila, ampak naredila več ukrepov, kar se tiče tako šolstva, zdravstva kot socialnega dela. Veliko slišimo o podhranjenosti na CSD-jih, kjer so preobremenjeni, preobremenjene pa so tudi šolske svetovalne službe, veliko kadra, s katerim sodelujejo, bi si pa želelo tudi več usposobljenosti.

Matija Klasinc, dr. med., specialist otroške in mladostniške psihiatrije ter vodja Centra za duševno zdravje otrok in mladostnikov je v predstavitvi dela specialistov v Razvojnem centru dejal, da se dnevno srečujejo s težkimi zgodbami najbolj ranljive populacije, zato je ključno ravno to, da so tim, da gredo lahko drug do drugega mogoče samo po nasvet, da skupaj razmišljajo, se pogovorijo, kako reagirati v podobnih situacijah. Kot tim so zelo povezani in so si zato v oporo. Pri njih je razvita kultura vzajemnega in spoštovanja in tudi neke sproščenosti, kar jim olajša možnost, da se obrnejo po pomoč, da vprašajo, kaj in kako narediti, in vsi razumejo, da nihče med njimi ni vseveden. Pomembno je tudi, da razumejo svojo vlogo in vlogo drugih v timu. Tudi njemu se zgodijo primeri, za katere bi bila morda bolj primerna kolegica psihologinja ali v primeru učnih težav specialna pedagoginja in obratno. V nadaljevanju je še omenil, da imajo specialista psihiatrije za otroke in mladostnike, klinične psihologe, magistre psihologije, delovne terapevte, socialne delavce, logopede, specialne pedagoge. Trenutno imajo 20 zaposlenih in dve specializantki otroške psihiatrije. V kratkem se bodo okrepili še s psihologi, kar je zelo vzpodbudno, na vseh področjih bodo pridobili dodaten kader, da bo to res taka močna ekipa. Ravno selitev v nove prostore je bila ključna, saj je tu veliko število sob, ambulant in igralnic, kar omogoča velika kvadratura prostorov, ki ima pritličje ter dve nadstropji. Ob tej selitvi in širitvi so hvaležni vodstvu Zdravstvenega doma Domžale, saj je bilo vloženega veliko napora v pridobitev prostorov in samo selitev. Še bolj pa so hvaležni za njihov trud pri tem, da so v Domžalah dobili odobren drugi tim, na osnovi česar se lahko zdaj kadrovsko dodatno okrepijo, da bodo za populacijo otrok naredili kolikor se znotraj njihovih zmožnosti da najboljše. Že samo zaradi tega, ker jih bo več, so možnosti veliko boljše. Zato so v Razvojni ambulanti res hvaležni vodstvu, ne samo, da so se borili za omenjeno, ampak da tudi prepoznajo smisel in pomen vlaganja na področju duševnega zdravja otrok in mladostnikov. Po predstavitvi dela Razvojne ambulante je sledil še ogled prostorov.

Avtor: Miro Pivar; Foto, video: Miro Pivar

Tagi