Zaščita pred soncem ključna za zmanjšanje tveganja za razvoj kožnega raka
Svetovni dan melanoma in sonca
Danes obeležujemo svetovni dan melanoma in svetovni dan sonca. Ob tej priložnosti Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ) opozarja na pomen zaščite pred prekomernim izpostavljanjem soncu. Prekomerna izpostavljenost ultravijoličnemu (UV) sevanju namreč povzroča prezgodnje staranje kože in je glavni dejavnik tveganja za pojav vseh vrst kožnega raka.
Naraščanje primerov kožnega raka
V zadnjih desetletjih je opazen porast števila novih primerov kožnega raka tako v svetu kot tudi v Sloveniji. Po podatkih NIJZ je kožni rak brez melanoma najpogostejša oblika raka v Sloveniji. Letno je zabeleženih okoli 3326 novih primerov kožnega raka.
Število novih primerov malignega melanoma kože prav tako narašča. V obdobju od leta 2016 do 2020 je bil maligni melanom kože na šestem mestu po pogostosti med vsemi raki v Sloveniji, upoštevajoč oba spola. Povprečno beležijo 610 novih primerov letno. Kožni maligni melanom je med tistimi vrstami raka, katerih pojavnost je v zadnjih desetletjih najbolj strmo naraščala.
Škodljivi učinki UV-sevanja
UV-sevanje ne vpliva škodljivo le na kožo, temveč povzroča tudi akutne in kronične poškodbe oči ter oslabi imunski sistem. NIJZ svetuje, da se na prostem vedno zaščitimo pred soncem. Nezaščitena koža je lahko poškodovana že v manj kot 15 minutah izpostavljenosti UV-žarkom, ne glede na to, ali je vreme hladno in oblačno.
Preventivni ukrepi
Osebe s svetlo poltjo, tisti, ki imajo kožnega raka v družinski anamnezi, ali tisti, ki pridobivajo zagorelo polt z umetnimi viri ali na prostem, imajo večjo možnost za pojav kožnega raka. Dermatologi opozarjajo, da zdrave zagorelosti ni; vsaka zagorelost zaradi UV-sevanja je znak poškodbe kože.
Ob svetovnem dnevu melanoma in sonca je pomembno, da se zavedamo tveganj, povezanih z UV-sevanjem, in ustrezno zaščitimo svojo kožo ter oči.
Avtor: Karin Božič Zupančič; Foto: Image by PublicDomainPictures from Pixabay