To vse spremeni – kapitalizem proti podnebju

V Mestnem kinu Domžale se je v torek, 22. marca 2016, na svetovni dan voda in na svetovni dan meteorologije, ki je 23. 3. zavrtel film, ki prikazuje kapitalizem proti podnebju. Kako peščica korporacij, ki obvladuje svetovne zaloge plina, nafte in sedaj še vode, (ravno včeraj so poleg že prej prodane pivovarne Laško, Uniona ter Radenske tujim korporacijam, prodali še eno najbolj zaželenih voda, Costello in sicer Arabskim Emiratom).

Navdihujoč, po uspešnici Naomi Klein posnet okoljski dokumentarec sledi uspešnim aktivističnim in okoljevarstvenim projektom in pokaže, da je z osebno zavzetostjo mogoče ubraniti svet pred brezvestnimi plenilci. Kaj če je soočenje s klimatsko krizo naša najboljša priložnost za izgradnjo boljšega sveta? Film To vse spremeni prinaša portrete sedmih skupnosti v prvi bojni liniji ekoloških gibanj, od porečja Powder River v Montani do katranskih polj v Alberti, od južnoindijske obale do Pekinga. S temi zgodbami upora se prepleta pripoved Naomi Klein, ki ogljik v ozračju poveže z ekonomskim sistemom, ki ga je spravil tja. Skozi film oblikuje kontroverzno in vznemirljivo misel, ki spremeni vse: misel, da lahko klimatsko krizo izrabimo kot priložnost za preobrazbo našega spodletelega ekonomskega sistema v nekaj radikalno boljšega. Navdihujoč, po uspešnici Naomi Klein posnet okoljski dokumentarec sledi uspešnim aktivističnim in okoljevarstvenim projektom in pokaže, da je z osebno zavzetostjo mogoče ubraniti svet pred brezvestnimi plenilci.

Po filmu je sledil še pogovor stremi vidnimi in uglednimi gosti; Jožefom Roškarjem, predsednikom Slovenskega meteorološkega društva, Gregorjem Vertačnikom, vodjem projekta za homogenizacijo slovenskih podnebnih podatkov ter Antonom Komatom, slovenskim svobodnim raziskovalcem, piscem, scenaristom, publicistom in predvsem naravovarstvenikom. Srečanje je pripravila in vodila Cveta Zalokar.
Pogovor se je vrtel o prikazanem v filmu. Gostje so podali tudi poglede iz svojih študij, raziskav in zaključkov, ki so lahko kaj hitro pogubne za človeštvo.

Pogovor si lahko ogledate v zgornjem videu.

Avtor: Miro Pivar; Foto, video: Miro Pivar
Tagi