SCORE 2023: Rezultati meritev uporabe prepovedanih drog na osnovi epidemiologije odpadnih vod v Sloveniji
Domžale, 14. avgusta 2024 – Tudi letos spomladi je Evropski center za spremljanje drog in zasvojenosti z drogami (EMCDDA) objavil rezultate mednarodne raziskave o uporabi prepovedanih drog SCORE 2023, v katero je bila že sedmo leto zapored vključena tudi Slovenija. Projekt pri nas uspešno koordinira Institut Jožef Stefan (IJS), s katerim JP CČN Domžale-Kamnik na področju raziskav že tradicionalno dobro sodeluje. Na IJS rezultate raziskave na osnovi analize odpadnih vod vsako leto predstavijo širši javnosti, kar omogoča tudi primerjavo uporabe drog med slovenskimi mesti.
Zbiranje podatkov o stanju na področju uporabe drog na osnovi analize odpadnih vod, ki ga že od leta 2011 organizira mreža SCORE v sodelovanju z Evropskim centrom za spremljanje drog in zasvojenosti z drogami EMCDDA, poteka v okviru mednarodnih letnih monitoringov. Epidemiologija odpadnih vod WBE (Wastewater-Based Epidemiology) omogoča spremljanje časovnih ter prostorskih vzorcev uporabe in temelji na kemijski analizi neprečiščene odpadne vode na vsebnost posameznih drog ali njihovih presnovnih produktov, t.i. biomarkerjev. Meritve vključujejo analizo tedenskih vzorcev na prisotnost biomarkerjev stimulativnih drog, kot so kokain, ekstazi, amfetamin, metamfetamin in kanabis (THC), ki jih uporablja ciljna populacija. Z upoštevanjem osnovnih parametrov delovanja čistilne naprave (število populacijskih enot, pretoki ipd.) lahko na osnovi teh podatkov ocenijo uporabo prepovedanih drog v populaciji prispevnega območja čistilne naprave.
Raziskovalci z Odseka za znanost o okolju na Institutu Jožef Stefan so se pod vodstvom prof. dr. Ester Heath mreži SCORE pridružili v letu 2017 z analizo odpadnih voda s Čistilne naprave Ljubljana. V letu 2018 so bila v raziskavo vključena še prispevna območja iz slovenskih mest Domžale-Kamnik ter Maribor, po letu 2019 tudi Koper, Novo mesto in Velenje, od leta 2022 pa še mesto Kranj. V raziskavo so tako z vzorčenjem odpadnih vod vključena podjetja, ki opravljajo gospodarsko javno službo na področju komunalne dejavnosti: JP Voka Snaga, JP CČN Domžale -Kamnik, Komunalno podjetje Nigrad Maribor, JP Marjetica Koper, KP Velenje, Komunala Novo mesto in Komunala Kranj.
Raziskovalci iz IJS so v letih 2018-2022 koordinirali ARIS raziskovalno aplikativni projekt Prepovedane droge, alkohol in tobak: epidemiologija odpadnih vod, uspešnost čiščenja in ranljivost vodnega sistema. Centralna čistilna naprava Domžale-Kamnik je sofinancirala projekt in s tem pridobila vpogled v rezultate vsebnosti ostankov drog v odpadni vodi, ki se steka na CČN Domžale-Kamnik. Kljub temu, da v letu 2023 IJS ni imel namenskega financiranja, je analize za CČN Domžale-Kamnik opravil in objavil, analize za leto 2024 pa so v omejenem naboru v teku. Za kontinuirano spremljanje vsebnosti ostankov širokega nabora dovoljenih in prepovedanih drog v neprečiščenih odpadnih vodah izbranih ČN v Sloveniji, pa mora IJS v bodoče pridobiti finančna sredstva oz. bodo analize plačljive.
Na območju CČN Domžale-Kamnik narašča uporaba kokaina, med najbolj priljubljenimi drogami še vedno kanabis
Spremljanje časovnih trendov uporabe drog zahteva najmanj pet zaporednih letnih meritev vzorcev, vzorčenih pod primerljivimi pogoji, zato je vzorčenje v okviru SCORE nadzornih meritev organizirano vsako leto pomladi (marec/april, 7 zaporednih dni brez večjih padavin). Vzorčenje in analize biomarkerjev v odpadni vodi za območje Domžale-Kamnik je v letu 2023 potekalo že šesto leto zapored, žal pa je spremljanje časovnih trendov otežilo obdobje epidemije koronavirusne bolezni (2020, 2021). Kljub vsemu rezultati nakazujejo, da je v preiskovanih letih (2018-2023) uporaba ekstasija (MDMA), metamfetamina (MAMP) ter kanabisa (THC oz. THC-COOH) relativno konstantna. Medtem ko uporaba kokaina narašča, ima uporaba amfetamina trend upadanja. Pri kokainu in ekstaziju je bil zaznan značilen trend uporabe stimulantov tekom vikenda, medtem ko je bila uporaba kanabisa tekom vzorčenega tedna konstantna.
V letu 2022 so v mreži SCORE v raziskavo vključili še ketamin, ki se v medicini uporablja kot sredstvo za splošno anestezijo (narkozo), raziskuje pa se ga tudi kot potencialno zdravilo za depresijo, samomorilnost, post-travmatsko stresno, bipolarno in obsesivno-kompulzivno motnjo. Na prispevnem območju Domžale-Kamnik njegova uporaba preko analize odpadnih vod ni bila zaznana (pod mejo detekcije analizne metode).
Uporaba zdravil, ki so podvržena zlorabi v odpadni vodi, se v CČN Domžale-Kamnik spremlja že od leta 2018, primerjava pa kaže na konstantno uporabo metadona in kodeina, medtem ko uporaba morfina narašča. Uporaba dovoljenih drog, kot sta nikotin in alkohol (etanol), se za območje spremlja od leta 2019. Rezultati kažejo na porast uporabe nikotina v letih 2019-2021, zatem pa uporaba upade, medtem ko je uporaba alkohola v obdobju 2019-2023 relativno konstantna. Ponovno pa je treba poudariti, da je opazovanje časovnih trendov zaradi epidemije koronavirusne bolezni oteženo in zgolj nakazuje opisane trende, katerih potrditev bodo pokazale meritve v prihodnjih letih.
Miša Hrovat