Predstavitev prostovoljne ekipe prve pomoči Rdečega križa Domžale

V petek, 8. maja 2015, se je začel teden Rdečega križa. V ta namen so širom države potekale številne aktivnosti. Tudi Območno združenje Rdečega križa Domžale je v soboto 9. maja 2015, pripravilo eno takšnih aktivnosti na ploščadi pri Tušu (Vele). Predstavila se je namreč prostovoljna ekipa prve pomoči Rdečega križa Domžale. Istočasno je za vse mimoidoče in obiskovalce potekale tudi delavnica oživljanja in uporabe zunanjega avtomatskega defibrilatorja (AED).

Mlada in zagnana ekipa prostovoljne prve pomoči Rdečega križa Domžale, se je predstavila vsem, ki so se ustavili ob delavnici, kjer so jim predstavili vse postopke v zvezi reševanja življenj. Tako so tudi obiskovalci lahko poskusili na lutkah, kako gre oživljanje z masažo srca in dajanjem umetnega dihanja, kot tudi z uporabo defibliratorja, kateri ti v slovenskem jeziku pove vse na dokaj lahek način, ti pa samo slediš navodilom, za elektrode pa je tako vse narisano, kam jih prilepiš.

Obiskovalci so tako lahko poskusili vaje oživljanja na lutkah, ki so uprizarjale odrasle osebe, kot tudi dojenčke in otroke, za katere pa je malo drugačen postopek. Spoznali so, da je masaža srca pri otroku drugačna, kot pri odraslem, saj se na srce pritiska z dvema prstoma in ne s celo dlanjo, defiblirator pa se naj do enega leta otrokove starosti ne bi uporabljal. Ajda Lalič je še poudarila, da delamo veliko napako, ko vidimo nekoga ležati na tleh in z zamahnemo z roko , češ, glej pijan je, gremo naprej, človeka pa je mogoče zadela kap. S tem ga pustimo brez pomoči in odhod na drugi svet je neizbežen, ko bi ga s takojšnjim pristopom morda še lahko rešili.

Hvala ekipa izšolanih prostovoljcev za nazoren prikaz vsega, kar smo nekateri že vedeli, pa tudi novih stvari smo se naučili. Vaja in samo vaja lahko reši življenja, zato čim več takih akcij, ki seveda potekajo po gasilskih domovih kot tudi v Zdravstvenem domu Domžale in še kje drugje. Le več občanov bi se moralo udeleževati takih tečajev, ker nikoli ne veš, kdaj boš sam deležen pomoči mimoidočega, ki bo poklical na 112, če že sam ne bo vešč oživljanja. Zato vsem na srce, če koga vidite ležati na tleh, takoj pokliči na 112 , na glas pa zakliči tudi mimoidočim "na pomoč", mogoče je med njimi celo kašen zdravnik v civilu ali pa vsaj kdo, ki je vešč oživljanja.

Avtor: Miro Pivar; Foto, video: Miro Pivar
Tagi