Pomladni cvetni prah – tiha nadloga alergikov

Z lepšim vremenom in cvetočo naravo pomlad prinaša tudi nevšečnosti za mnoge – sezono alergij in senenega nahoda. Kihanje, srbeče oči, zamašen nos in utrujenost so pogosti spremljevalci alergije na cvetni prah, ki v Sloveniji poteka v štirih valovih – od leske in jelše pozimi do pelina in ambrozije jeseni.
Cvetni prah je v zraku najbolj prisoten v suhem, toplem in vetrovnem vremenu, obremenitve pa so nižje v dežju ali močnem vetru. Povečano koncentracijo lahko spremljate na Semaforju obremenitve zraka in v koledarju cvetnega prahu, ki ju objavlja Nacionalni laboratorij za zdravje, okolje in hrano (NLZOH).
Alergeni cvetni prah se v zraku pojavlja v štirih časovnih valovih:
- Prvi val nastopi pozimi, v toplem januarju, običajno pa v februarju z lesko in jelšo.
- Drugi val nastopi konec marca in v aprilu. Prinese cvetni prah breze ter drugih, brezi sorodnih dreves (črni in beli gaber, hrast, bukev) in jesena.
- Tretji val v maju zaznamujejo trave. Zaključi se sredi avgusta.
- Četrti val vsebuje cvetni prah pelina ter ambrozije in traja od avgusta do oktobra.
Drugi val cvetnega prahu
Pomlad je v polnem razmahu in z njo tudi drugi val cvetnega prahu, ki prinaša številne izzive za alergike. Od 9. do 16. aprila 2025 bo v nižinah glavni alergen cvetni prah breze, obremenitve bodo visoke, čeprav letos nekoliko umirjene v primerjavi z lanskim letom. Dnevne vrednosti pa so še vedno dovolj visoke za pojav simptomov. Cvetenje bele in črne gabrovine dodatno krepi sezono breze, medtem ko sezono že začenjata tudi bukev in hrast.
Visoke obremenitve povzroča tudi jesen, katere alergeni so sorodni tistim pri oljki – zato se lahko pojavijo simptomi tudi pri tistih, občutljivih na oljkov cvetni prah. V zraku so prisotna še zrna platane, vrbe, javorja, cipresovk in tisovk.
Čeprav so zaznali že posamezna zrna trav, so obremenitve še prenizke, da bi vplivale na zdravje. Sezona trav se običajno začne konec aprila oziroma v začetku maja.
Kako si lahko pomagate sami?
- V času visoke obremenitve ostanite v zaprtih prostorih in zmanjšajte dejavnosti na prostem.
- Ne sušite perila zunaj, avtomobilska okna naj ostanejo zaprta.
- Po prihodu domov se stuširajte in preoblecite.
- Prostore zračite le na kratko, najbolje zgodaj zjutraj ali po dežju.
- Redno čistite prah in razmislite o prezračevalnih sistemih s filtri.
Če se simptomi poslabšajo, se posvetujte z zdravnikom. Pomlad je lahko lepa tudi za alergike – s pravo zaščito!
****
Alergija na cvetni prah se najpogosteje kaže v obliki senenega nahoda, z znaki kot so vodeni izcedek iz nosu, močno kihanje v napadih, zamašen nos, oteženo dihanje in srbenje nosu. Srbijo lahko tudi ušesa in žrelo, oči so pekoče oziroma srbeče, pojavljajo se občutek peska v očeh. Oči se lahko tudi prekomerno solzijo in so pordele.
Vir: N1 in Nacionalni laboratorij za zdravje, okolje in hrano