V središče pogovora na okrogli mizi so postavili vprašanja o vzdrževanju ravnotežja v partnerskem odnosu, o tem, kako razreševati konflikte na zdrav način, ter kako graditi trdno, ljubečo in izpolnjujočo vez. Gostje so z različnih zornih kotov osvetlili pomembne izzive partnerskega odnosa v sodobnem svetu. Okrogla miza je bila tudi priložnost za vpogled v izbrane primere iz prakse, ki so jih skozi sezono delili bralci spletnega portala Domžalec.si.
V Knjižnici Domžale je v ponedeljek, 26. maja 2025, potekal pogovor na okrogli mizi, kjer so priznani strokovnjaki govorili o Partnerstvu skozi življenjske preizkušnje ter konkretnih izzivih in rešitvah. Dogodek je bil namenjen vsem, ki si želijo poglobljenega razumevanja dinamike partnerskih odnosov, pa tudi tistim, ki v svojih odnosih iščejo več kakovosti, harmonije in medsebojne povezanosti. Z okroglo mizo se tako zaključuje prvi sklop serije intervjujev, ki so bili tedensko objavljeni na portalu Domžalec.si.
Gostje okrogle mize so bili Saša Obersnu, predstavnica lokalnega medija Domžalec.si in snovalka rubrike Poglabljanje v partnerske odnose, dr. Lidija Bašič Jančar, zakonska in družinska psihoterapevtka Študijsko-raziskovalnega centra za družino Domžale, supervizorka v socialnem varstvu in predavateljica, ustanoviteljica Šole za družino ter nosilka programa »Naj noben otrok ne izostane« – takojšnja psihosocialna pomoč za otroke in mladostnike iz ogroženih družin v Domžalah. Predava na Univerzi Sigmunda Freuda v Ljubljani. Tinkara Koleša, uni. dipl. politologinja, direktorica Centra za mlade Domžale, svojo kariero posveča delu z mladimi in je pogosto v stiku s svetovalnimi delavci, psihologi in starši, kar ji omogoča lažje oblikovanje celostne slike stanja družin. Primož Šeme (CSD), uni. dipl. socialni delavec, z zaključeno podiplomsko specializacijo iz zakonske in družinske terapije, je certificirani psihoterapevt iz relacijsko-družinskega in imago partnerskega psihoterapevtskega pristopa. Okroglo mizo je vodila Mateja A. Kegel.

Ljubezen je ena najlepših in najglobljih čustvenih vezi, ki jih lahko človek doživi. Ko se dva odločita za skupno življenje, se njuna povezanost preoblikuje in poglobi na povsem nov način. Življenje pod isto streho prinaša čarobne trenutke bližine, hkrati pa tudi izzive. Izbira kraja, kjer si bosta partnerja ustvarila skupni dom, je eden najpomembnejših korakov na poti do ustalitve. Gre za odločitev, ki ne vključuje le praktičnih vidikov, kot so dostopnost, finančne možnosti in bližina delovnega mesta, temveč tudi čustvene vidike. Ljubezen je ena najmočnejših sil, ki oblikuje naša življenja, vendar jo pogosto razumemo skozi prizmo pogojev, pričakovanj in zahtev. Že v otroštvu prejemamo sporočila o tem, kaj pomeni biti ljubljen – od staršev, okolice in družbe. Partnerski odnosi so polni vzponov in padcev, prepletanja čustev, pričakovanj in včasih tudi neizgovorjenih bolečin. Vzdrževanje dolgotrajnih partnerskih odnosov bi lahko opisali kot umetnost, saj zahteva veliko čustvene inteligence, potrpežljivosti, empatije in prilagajanja. Partnerski odnosi pa niso statični. Ljudje se skozi čas spreminjamo in z nami tudi partnerski odnos. Čustva so temelj vsakega odnosa, a jih moški in ženske pogosto doživljamo in izražamo na različne načine. V partnerskih odnosih to lahko vodi do nesporazumov, neizpolnjenih pričakovanj in občutka nerazumljenosti.
Avtor: Miro Pivar; Foto, video: Simona Pivar
Sorodni prispevek:
Poglabljanje v partnerske odnose: Serija intervjujev z dr. Lidijo Bašič Jančar