Občinska stavba bo zasijala v turkizni barvi
Podpora prizadevanjem za odpravo raka materničnega vratu
Na Svetovni dan odprave raka materničnega vratu, ki ga obeležujemo danes, 17. novembra, so se ozaveščanju o tej vrsti raka pridružile tudi Domžale – v ta namen bo občinska stavba osvetljena s turkizno barvo.
Prvič je bila pobuda, ki obsega prizadevanja kar 194 držav, predstavljena leta 2020 z namenom, da s cepljenjem proti človeškemu papilomavirusu (HPV), presejanjem in zdravljenjem predrakavih sprememb preprečimo skoraj vsak nov primer in s tem odpravimo prvega raka. Rak materničnega vratu je namreč možno odpraviti, saj imamo o njem dovolj znanja, da ženske v prihodnosti ne bi več zbolevale in umirale za to vrsto raka.
Rak materničnega vratu nastane večinoma kot posledica okužbe s humanimi papiloma virusi (HPV) in je ena izmed redkih rakavih bolezni, za katero obstaja učinkovit presejalni test za zgodnje odkrivanje predrakavih sprememb in njihovo uspešno zdravljenje. Na voljo je tudi cepivo, ki uspešno prepreči okužbe z rizičnimi HPV virusi. Preventivni program zgodnjega odkrivanja predrakavih sprememb materničnega vratu ZORA je v 20 letih dosegel izjemne rezultate, saj se je zbolevnost z rakom materničnega vratu v Sloveniji več kot prepolovila.
Globalna strategija Svetovne zdravstvene organizacija (SZO) za odpravo najbolj preprečljivega raka na svetu ima tri cilje, ki so jih poimenovali “90-70-90”:
- 90 % deklet do starosti 15 let cepljenih proti HPV;
- 70 % žensk se redno udeležuje preventivnih ginekoloških pregledov v programu ZORA;
- 90 % žensk s predrakavami ali z rakavimi spremembami materničnega vratu ustrezno zdravljenih.
Slovenija je na dobri poti, saj izpolnjuje dva od zastavljenih ciljev, a 90 % precepljenosti žal še nismo dosegli.
V občini Domžale je bilo v zadnjih treh letih, med 1. julijem 2020 in 30. junijem 2023, pregledanih 73,8 odstotkov žensk. Precepljenost proti HPV z vsaj enim odmerkom pri deklicah, rojenih v letu 2009, znaša 64,3 odstotkov.
Sloveniji v sklopu prizadevanj za odpravo raka materničnega vratu omogočeno brezplačno cepljenje proti HPV za vse do dopolnjenega 26. leta starosti. Ta ukrep dodatno krepi preventivno strategijo in prispeva k povečani zaščiti pred okužbami s HPV, ki so glavni vzrok za nastanek raka materničnega vratu, povzročajo pa tudi raka penisa, zunanjega ženskega spolovila, nožnice, zadnjika in ustnega žrela, pa tudi genitalne bradavice in ponavljajoče papilome grla.
Spoznajte Cecilijo, junakinjo, ki se bori za odpravo raka materničnega vratu.
Več informacij je zbranih na spletni strani Blazno resno, kjer so na voljo tudi brošura Blazno resno o HPV in informacije o preventivnih ukrepih.
Pripravila: Tamara Stefanović; Foto: Občina Domžale; SZO