Naj vas spomladansko sonce ne zavede!

Spomladanski UV žarki niso tako nedolžni, kot se morda zdi na prvi pogled. Čeprav po zimskem obdobju komaj čakamo, da nas sonce pošteno pogreje, pa je dodatna previdnost še kako na mestu, saj je po dolgi zimi koža še bolj občutljiva na sončne žarke.
Naša koža je po dolgi zimi tanjša in svetlejša ter manj odporna na UV-žarke, zato je bolj dovzetna za poškodbe. Že zgodaj spomladi je UV sevanje visoko, zlasti med 10. in 16 uro. Ljudje pogosto podcenijo moč spomladanskega sonca in še ne uporabljajo zaščitne sončne kreme, saj temperature še niso ravno poletne, to pa je velika napaka.
Zaščitna sončna krema že spomladi? Seveda!
Čeprav je zunaj spomladi večkrat oblačno in nas vreme lahko zavede, pa 80 % UV žarkov prodre skozi oblake. Po nasvetih strokovnjakov bi morali zaščitni faktor z vsaj SPF 30 uporabljati vsak dan. Pomembno je, da zaščitimo dele telesa, ki so izpostavljeni sončnim žarkom – obraz, vrat in roke. Zgodnja zaščita namreč zmanjšuje tveganje za kožnega raka.
Prava izbira zaščitne sončne kreme je ključna!
Mineralni filtri (cinkov oksid, titanov dioksid) so primerni za občutljivo kožo, kemični filtri pa ponujajo širši spekter zaščite pred UVA- in UVB-žarki. Zaščitno kremo nanesemo 15 minut preden gremo ven in nato zaščito obnavljamo vsaki dve uri, da zagotovimo največjo možno zaščito pred soncem. Marsikdo pa ob tem pozabi na zaščito oči, ustnic in ušes, to pa so področja, ki so pogosto prizorišče zgodnjih kožnih sprememb, saj nanje največkrat pozabimo. Zaščitimo se tudi s primernimi oblačili kot je UV majica, pokrivalom s širokimi krajci ali kapo s ščitkom in seveda s sončnimi očali. Največ pozornosti namenimo najmlajšim, saj je njihova koža še posebej občutljiva – med 10. in 16. uro pa naj se soncu izogibajo, to je seveda priporočljivo tudi za odrasle.
Koža ima spomin?
Da, koža ima t. i. “spomin”, kar pomeni, da je vsaka poškodba kože trajna poškodba. Celice si namreč zapomnijo te poškodbe in čeprav se obnavljajo, se tudi kopičijo, kar povečuje tveganje za kožne bolezni, prezgodnje staranje in kožnega raka. Celo ena sama močna sončna opeklina v otroštvu poveča tveganje za melanom v odraslosti, saj ostane “spomin” v celicah. Zato je izrednega pomena, da kožo zaščitimo že zgodaj in dosledno, saj je koža del imunskega sistema, pri ponovni izpostavitvi se namreč lahko odzove močneje (alegije, vnetja …).
Poskrbite za svojo kožo že spomladi, saj je to naložba za prihodnost.
Vir. vizita.si
Foto: Freepik