Na Občini Domžale ga imajo po novem zunaj

Da si slučajno ob prebiranju naslova niste mislili, da mislimo na kakšno nespodobno stvar. Na Občini Domžale so zunanji avtomatski defibrilator, ki se je do sedaj nahajal v občinskih prostorih, prestavili v zunanje prostore in je sedaj prvi defibrilator v občini, ki je na voljo 24. ur na dan.

Najpogostejši vzrok smrti v Sloveniji so bolezni srca in ožilja. V Sloveniji vsak dan doživi srčni zastoj deset ljudi, od teh jih polovica takoj umre. To pa pomeni, da delež nenadnega srčnega zastoja predstavlja 12% vseh naravnih smrti. Brez izvajanja temeljnih postopkov oživljanja jih preživi manj kot 7%. Ob pravilnih stisih prsnega koša in umetnem dihanju je preživetje med 10 in 20%. Z uporabo defibrilatorja pa se delež oseb, ki preživijo srčni zastoj še poveča in znaša med 24 in 52%.

Izkušnje kažejo, da je pri uvedbi javno dostopne defibrilacije namestitev defibrilatorjev organizacijsko lažji del projekta. In ravno javno dostopni defibrilatorji, ki jih je v domžalski občini že kar nekaj, bodo lahko rešili marsikatero življenje. Na Občini Domžale so se odločili, da bodo defibrilator prestavili v zunanji prostor in tako je sedaj na voljo 24. ur na dan. Dogodka ob uvedbi zunanjega defibrilatorja sta se poleg župana Občine Domžale Tonija Dragarja, podžupanje mag. Renate Kosec in namestnika poveljnika Civilne zaščite, Petra Gubanca, udeležila tudi Tina Urankar in Bogdan Kobe iz nujne medicinske pomoči Zdravstvenega doma Domžale. Tina namreč tudi vodi brezplačne tečaje temeljnih postopkov oživljanja z uporabo zunanjega avtomatskega defibrilarorja, ki poteka v sodelovanju z Občino Domžale. Defibrilator, ki se nahaja po novem pred občinsko stavbo je sofinanciral Rotary klub Domžale.

Kaj je avtomatski defibrilator (AED)?
Gre za aparat za oživljanje. S tem aparatom lahko prekinemo en srčni ritem, kateri se pri srčnem zastoju najpogosteje pojavlja – ventrikularna fibrilacija. To je v bistvu edino zdravilo za to motnjo srčnega ritma. Avtomatski defibrilator sproži elektriko, ki jo pošlje čez srce in s tem če smo dovolj hitri ujamemo še pravi trenutek, da prekinemo fibrilacijo in povrnemo srce v normalni srčni sinusni ritem.

Postopek ravnanja z avtomatskim defibrilatorjem
Postopek ravnanja z avtomatskim defibrilatorjem je enostaven. Čisto enostavno ga je namestit na poškodovanega oziroma obolelega, nato te aparat vodi, saj ti pove kako postopati. Če oboleli rabi električno defibrilacijo, mu jo sprožite in rešite pacienta. Hkrati pa, ko pristopite in začnete dajati temeljne postopke oživljenja (sprostitev dihalne poti, zunanjo masažo srca in uporabo AED), s tem podaljšujete možnost preživetja pacientu, preden pride reševalna ekipa. Kar pomeni najboljši možni izhod iz situacije.

Avtomatski defibrilator je preprosto uporabljati. So sicer različni aparati, vsem je pa skupno, da imajo vsi dva gumba. Eden je za vklop. Ko je aparat enkrat prižgan vas glasovno vodi od začetka do konca. Ko prilimate elektrode – nalepke na poškodovanca oziroma obolelega, bo aparat opozoril kako delati naprej in, ko bo analiziral srčni ritem, vam bo aparat povedal ali je potrebna defibrilacija ali ne. Če bo potrebna, vas bo aparat vodil naprej v smeri kako to narediti. V tem primeru pride na vrsto drugi gumb. Običajno se obarva ali osvetli in takrat aparat pove, da je potrebno pritisniti ta gumb in s tem pošljete električni tok skozi srce. Nikoli pa ne moreš sprožiti aparata, če defibrilacija ni potrebna. Prav tako ga nikoli ne morete prepričati, da sproži električno energijo. On jo bo sprožil samo takrat, ko bo prepoznal ritem, ki rabi elektirčni tok. V primeru, da defibrilacija ni potrebna, vas bo aparat vodil naprej z izvajanjem temeljnih postopkov oživljanja.

Kje vse se nahajajo avtomatski defibrilatorji v občini Domžale?
Poleg občinske stavbe se defibrilatorji nahajajo še v Kulturnem domu Franca Bernika Domžale, na sedežu Območnega združenja Rdečega križa Domžale, Domu upokojencev Domžale, Mercator centru Domžale, Prodajnem centru Breza, PGD Vir, PGD Dob, PGD Studenec, PGD Žeje-Sveta Trojica, PGD Homec, PGD Rova, PGD Pšata-Dragomelj in Osnovni šoli Dragomelj.

Kako pa potekajo izobraževanja o temeljnih postopkih oživljanja z uporabo zunanjega avtomatskega defibrilatorja, si lahko ogledate TUKAJ.

Avtor: Miha Ulčar; Foto: Miha Ulčar; Video: Miro Pivar
Tagi