Kako pomagati telesu, ko z bolečino izraža čustveno dogajanje, skrito globoko v nas? 

Naše telo je izjemna zakladnica spominov ter čutenj, ki nas spremljajo in usmerjajo na poti skozi življenje. Kljub temu, da ima telo izjemno moč prilagajanja in kompenziranja, so se dogodki, ki smo jih doživeli v preteklosti, skupaj z občutki vtisnili vanj. Neprestano prilagajanje terja izjemen napor in pušča pomembne sledi ter posledice, ki se odražajo ne le v razpoloženju, ampak tudi v kroničnih mišično-vezivnih napetostih, fizičnih bolečinah in poškodbah.

Kako lahko prepoznamo, ugotovimo ter nenazadnje razrešimo dejanski izvor fizičnih bolečin in telesu damo to, kar potrebuje, ter se ob tem bolje počutimo, smo vprašali Barbaro Peterlin, diplomirano fizioterapevtko, terapevtko ortopedske medicine ter manualne terapije in učiteljico AEQ metode in dihanja 2.stopnje in AEQ odnosov 1.stopnje, ki se je pred leti podala na pot raziskovanja izvora bolečin in povezave med telesom in podzavestjo. Pot jo je vodila do srečanja z AEQ metodo ®, ki ji je pomagala bolje prisluhniti telesu in umiriti misli. Kot nam je zaupala v kratkem pogovoru: »sem po rednem izvajanju AEQ vaj začutila boljšo poravnavo telesa in manj napetosti v predelu ramenskega obroča. Zmanjšale so se mi več tednov trajajoče težave pri dihanju, ki so bile posledica operativnega posega v predelu medenice.«

Barbara Peterlin prihaja kot gostja v Kodrovo dvorano Kulturnega doma Radomlje v torek, 7. maja 2024 ob 19. uri. Strokovno podkovana in z več kot 30-letnimi izkušnjami dela kot fizioterapevtka in že dobrih 10 let vodi zasebno fizioterapijo v Kamniku.

Na srečanju, ki ga pripravljajo Srčne Srečnice, sekcija Kulturno prosvetnega društva Drouz in poteka v sklopu socialno humanitarnega programa pomoči starejšim, za izboljšanje kvalitete življenje sebi in naslednjim rodovom. 

Barbara bo udeležencem pobliže predstavila osnove AEQ metode, ki uči samozavedanja in nadzorovanja drže in gibanja. Vse to nam je lahko v veliko pomoč tudi pri upravljanju naših misli, besed in dejanj. Gibanje namreč definira vedenje in ravno preko gibanja lahko ozavestimo in postopno spreminjamo tudi neželene podzavestne vedenjske vzorce.

Dogajanje v našem čustvenem svetu se pogosto odraža tudi na telesu, ki neprestano in vztrajno komunicira z nami. V ozadju marsikatere fizične bolečine in zakrčenosti telesa, se namreč skrivajo čustva ali vedenjski vzorci, ki nam preprečujejo, da bi lahko mišice sprostili. Kot diplomirana fizioterapevtka združujete znanje manualnih tehnik z znanjem in izkušnjami s področja respiratorne fizioterapije in nevroloških tehnik. Kaj ste opazili? 

Pri svojem delu se srečujem z osebami, ki imajo kronične težave. Lahko so to kronične bolečine, ki se selijo po telesu ali kronično ponavljajoče poškodbe. Skupno vsem je kronična mišično-vezivna napetost, močno spremenjen vzorec dihanja in prekomerno aktiviran simpatični živčni sistem. Osebe imajo poleg kroničnih bolečin lahko pridružene tudi druge kronične težave, ki so posledica aktivacije simpatičnega živčnega sistema: povišan krvni tlak, porušeno hormonsko sliko, neurejeno prebavo, alergije, vnetja, motnje spanja, občutke tesnobe itd. Značilno za take osebe je, da slabo odreagirajo na terapijo. 

Pred tremi leti Vas je pritegnila knjiga Somatika, avtorja Thomas Hanna, nakar ste s pomočjo delavnic pobliže spoznali tudi AEQ metodo, ki jo je razvil Aleš Ernst in uči samozavedanja ter nadzorovanja drže, gibanja, naših misli, besed in dejanj. Odločili ste se poglobiti in danes ste učitelj AEQ metode in dihanja 2.stopnje, AEQ odnosi 1.stopnje. Kaj Vas je še posebej pritegnilo?

V želji po novem znanju sem se sprva srečala s somatiko, ki jo je razvil Thomas Hanna. Ob dodatnem iskanju literature sem naletela na prve spletne programe Aleša Ernsta, avtorja AEQ metode. Udeležila sem se spletnega programa, kjer sem uspela zmanjšati močno napetost v predelu trebuha, ki je bila posledica operativnega posega. To me je navdušilo.

Še posebej me je pritegnila močna povezanost med telesom in podzavestjo, kar lahko potrdim skozi osebno izkušnjo.

Človeka definirajo razum, telo in občutki, čustva in duhovnost. Zelo veliko se ukvarjamo z razumom in duhovnostjo, pozabljamo pa na telo in čustva. Boleči dogodki imajo čustveno noto, ki s svojo energijo v telesu ustvarjajo povišan pritisk. Zaradi potrebe po preživetju smo s povečano napetostjo v prečno progastih mišicah in površinski fasciji potlačili boleče občutke predvsem iz zgodnjega otroštva na nivo nezavednega.

Oblikovali smo kronično podzavestno napetost v telesu, ki se je zaradi senzorno-motorne amnezije ne zavedamo. Kljub temu, da travmatične dogodke zaradi potrebe po preživetju potlačimo v podzavest, se ne moremo izogniti njihovemu vplivu na našo sedanjost in prihodnost. Z višjo povezanostjo s samim seboj bolje razumemo, kako preteklost vpliva na našo sedanjost. Z dvigovanjem čustvene zrelosti pa lahko vplivamo na svojo prihodnost.

AEQ metoda je nadgradnja somatike, saj je velik poudarek na dvigovanju čustvene zrelosti. Na odgovornem soočanju z realnim stanjem, ki ga kaže telo. Boljše razumevanje, kako močan vpliv imata podzavest in naše telo na naš razum, nam pojasni, zakaj smo taki kot smo. Hkrati pa nam metoda ponuja način, kako zagristi v grenko jabolko resnice in prekiniti začarani krog, v katerem nepredelane travme prenašamo na potomce.

Kako Vam znanje iz AEQ metode pomaga pri Vašem vsakdanjem delu in kako boste zasnovali srečanje, ki bo potekalo v torek, 7. maja 2024 ob 19. uri v Kodrovi dvorani Kulturnega doma Radomlje?

Model razmišljanja, ki ga nudi AEQ metoda, ponuja odgovore na mnoga neodgovorjena vprašanja, ki sem si jih zastavljala sama in se z njimi srečujejo osebe s kroničnimi zdravstvenimi težavami.

Skozi osebno izkušnjo in dvigovanjem čustvene zrelosti bolje razumem, kako dogodki iz preteklosti vplivajo na zakrčenost telesa in vedenjske vzorce posameznika. Osebe s kroničnimi težavami učim, kako lahko učinkoviteje urejajo svoja stanja.

Srečanje sem zasnovala tako, da se bodo udeleženci delavnice seznanili z izrazom senzorno-motorna amnezija (SMA) in senzorno-motorna iluzija (SMI).

Kdaj razvijemo SMA in zakaj zaradi SMA izgubimo stik s seboj. Bolje bodo razumeli, kako SMA vpliva na nastanek iluzije, da smo dobro. Oboje povečuje razkol med tem, kako smo in kaj nam realno kaže telo.

Seznanili se bodo s tremi somatskimi refleksi (refleks rdeče in zelene luči in trauma refleks) in njihov vpliv na držo in vedenje posameznika.

Praktično bomo izvedli 2 AEQ vaji, kateri bodo dobili tudi v pisni obliki.

Veselim se srečanja, saj verjamem, da bodo udeleženci po dogodku bolje razumeli močno povezanost naše podzavesti s telesom. V praktičnem delu bodo skozi vodeni vaji občutili, koliko nadzora nad telesom se izgubili zaradi senzorno-motorne amnezije, ki so jo razvili skozi življenje.

Ob zaključku srečanja pa bom na kratko predstavila rdečo nit 25-dnevnega AEQ spletnega programa za zmanjšanje kroničnih težav z naslovom Kaj mi sporoča telo, s katerim bom pričela 12. maja 2024, zato lepo vabljeni v torek, 7. maja 2024 ob 19. uri v Kodrovo dvorano Kulturnega doma Radomlje vsi, ki bi želeli pobliže spoznat in na sebi začutit učinke AEQ metode.

Zaradi kapacitet, ki jih nudi Kodrova dvorana Kulturnega doma Radomlje in narave srečanja, je maximalno število udeležencev 15, zato lepo vabljeni k pravočasni potrditvi udeležbe.
Priporočen dar: 15€.

Prihajajoče predavanje je vzbudilo veliko zanimanja. Razpoložljive kapacitete so zasedene, zato prijava na predavanje Povezava med telesom in podzavestjo (AEQ metoda), ki bo v torek, 7. maja ob 19. uri v Kodrovi dvorani Kulturnega doma Radomlje ni več mogoča. Najlepše se zahvaljujemo vsem, ki ste se odločili prijaviti. 

 

Avtor: Ema Smodiš; Foto: Arhiv Barbara Peterlin

Tagi