Je hujšanje v trebuh povezano z zdravo prehrano?

Kako hujšati v trebuh, katere so najbolj primerne vadbe in kako si pri tem lahko pomagamo z zdravo prehrano. Preberite več na našem portalu!

Je hujšanje v trebuh povezano z zdravo prehrano?

Raven trebuh ni samo stvar lepote, ampak tudi zdravja. Žal pa je odvečna maščoba prav na tem delu telesa še posebej trdovratna. Odstranimo jo lahko le s celovitim, načrtnim pristopom, ki vključuje tako vadbo kot zdravo prehranjevanje.

hujšanje v trebuh z zdravo prehrano

Hujšanje z vadbo

Pri hujšanju v trebuh se borimo z dvema vrstama maščobe, podkožno in viseceralno maščobo, pri tem pa uporabimo dve vrsti vadbe. Odvečno visceralno maščobo uspešno pokurimo z intenzivno kardio vadbo (raziskavo, ki je to potrdila najdete tule: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23714599 ), denimo s tekom čez drn in strn ali spiningom, če prisegamo na vadbo v telovadnici. Telo bomo spodbudili h kurjenju maščobe z intervalno vadbo, ki se prične s pet- do deset- minutnim ogrevanjem, nadaljuje pa z nenehnim izmenjevanjem intenzivne in manj naporne vadbe.

Čeprav krepitev trebušnih mišic sama po sebi ne bo dala vidnih rezultatov, je tudi tovrstna vadba pomemben del hujšanja v trebuh. Krepkejša mišična masa namreč spodbudi telo k hitrejši porabi kalorij (mišice potrebujejo več energije kot maščoba) in tako pomaga, da se znebimo odvečnih kilogramov. Nekaj osnovnih vaj za krepitev trebušnih mišic si lahko ogledate na: https://www.youtube.com/watch?v=RNALysI69d4.

S kombinacijo kardio vadbe in vadbe za krepitev mišic bomo preoblikovali celotno telo, podkožne maščobe na trebuhu pa se vendarle ne bomo popolnoma znebili. Da bi to dosegli, bomo morali spremeniti tudi način prehranjevanja.

Zdrava prehrana

Zdrava prehrana je ključ do ploskega trebuha, tista pika na i s katero odpravimo še zadnje odvečne maščobne blazinice. Bistvo hujšanja v trebuh je zmanjšanje vnosa ogljikovih hidratov ter popolno izogibanje nekaterim vrstam, denimo rafiniranemu sladkorju, belemu rižu in živilom iz bele moke. Te naj na jedilniku nadomestijo rjavi sladkor, rjavi riž in polnovredna živila. Pri hujšanju v trebuh, pa tudi v vse telo, je priporočljivo posegati po živilih, ki imajo manjši presežek glukoze, tako imenovanih živilih z nizkim glikemičnim indeksom. Izogibati se velja, če se le da popolnoma, živilom z visokim glikemičnim indeksom, za katere je, poleg dovajanja (pre)velikih količin glukoze v telo, značilno tudi, da smo kmalu po njihovem zaužitju spet lačni. Tabelo z glikemičnimi indeksi različnih živil najdete tu: http://www.health.harvard.edu/diseases-and-conditions/glycemic_index_and_glycemic_load_for_100_foods.

  hujšanje z zdravo prehrano  

Tudi če se bomo do potankosti držali pravil zdrave prehrane, pa vseeno ne bomo shujšali, če bodo naši obroki preveliki. S porcijami nikakor ne gre pretiravati, saj zdrava prehrana v (pre)velikih količinah prav tako redi.

Kako torej shujšati v trebuh?

  • 1. Hujšanje v trebuh bo učinkovito le, če se ga bomo lotili tako z vadbo kot tudi z zdravo prehrano.
  • 2. Najboljša vadba za učinkovito odpravljanje trebušne maščobe je kombinacija intervalne kardio vadbe in vadbe za krepitev mišic.
  • 3. Nobena vadba ne bo popolnoma odpravila trebušne maščobe. Te se bomo znebili le, če se bomo ob tem tudi zdravo prehranjevali.
  • 4. Pravilna prehrana za raven trebuh je prehrana z omejenim vnosom ogljikovih hidratov.
  • 5. Z jedilnika moramo črtati živila, ki vsebujejo »slabe« ogljikove hidrate in omejiti tista z »dobrimi« ogljikovimi hidrati. »Dobre« ogljikove hidrate najdemo v živilih z nizkim glikemičnim indeksom. 
Tagi