Festival domačih čajnih mešanic v Ljubljani: Praznik tradicije, trajnosti in zeliščne ustvarjalnosti

Skupnost Herbalist je na zadnji novembrski dan v Šentjakobskem gledališču v Ljubljani organizirala enega najodmevnejših dogodkov zeliščarstva letošnjega leta – Festival domačih čajnih mešanic, ki je privabil več kot 500 obiskovalcev. Program, posvečen ljubiteljem zelišč, čajev in naravnih pristopov k zdravju, je bil preplet tradicije, sodobnih pristopov in trajnostnih vrednot. Dogodek so popestrili pianistka Maja Tajnšek, violinist Branko Brezavšček ter plesni par Vojko in Slavica Kokoravec. Festival je podprl Slovenski kongresni urad.

Ocenjevanje čajnih mešanic: Slovenska ustvarjalnost na vrhuncu

Ena izmed osrednjih dejavnosti festivala je bilo ocenjevanje 46 čajnih mešanic, med katerimi je bilo kar 45 slovenskih. Strokovna komisija je ocenjevala videz, vonj, okus, kakovost sestavin, predstavitev receptov in inovativnost. Šestnajst najboljših čajnih mešanic je prejelo priznanja za izjemno kakovost, kar potrjuje bogato tradicijo in kreativnost slovenskih zeliščarjev.

Strokovni program: Sinergija znanja in izkušenj

Na odru so priznani strokovnjaki, kot so Jožica Bajc Pivec, Sanja Lončar, dr. Janko Rode, Matjaž Mastnak, mag. Doroteja Gosarič Novak in dr. Tina Prodnik, predstavili teme o zdravilnih učinkih zelišč, pripravi domačih čajev ter uporabi v kulinariki in zdravstveni preventivi. Predavanja so bila polna uporabnih nasvetov in izkušenj, ki so obiskovalcem omogočila poglobljen vpogled v svet zeliščarstva.

Degustacije čajev: Praznik okusov

Obiskovalci so lahko okušali več kot 15 vrst zeliščnih mešanic, od klasičnih kombinacij z meto, meliso in kamilico, do bolj eksotičnih in prazničnih arom. Degustacije so bile priložnost za pogovor s ponudniki o skrivnostih priprave čajev in izbiri kakovostnih sestavin.

Čajanke: Doživetje kulture čaja

Festival je obogatil tudi program tematskih čajank. Otroci so uživali v zgodbah s pravljičnimi čaji, odrasli pa v pogovorih ob degustacijah in predstavitvah, kot so čajanka Jožice Bajc Pivec o skrivnostih zelišč na Bogenšperku ter klekljarska čajanka skupine Žnurce iz Trebnjega. Dogodek je združil generacije in izpostavil kulturno dediščino zeliščarstva.

Na odru so se zvrstili številni odlični govorci, zeliščarica Jožica Bajc Pivec je bila prva.

Trajnost v ospredju: Skodelice z zgodbo

Organizatorji so spodbujali obiskovalce, da prinesejo lastne skodelice, kar je festival naredilo skoraj brezodpadkovni. Poseben trenutek je bila zgodba 88-letne gospe, ki je s seboj prinesla staro družinsko skodelico, simbol medgeneracijske povezanosti.

Pogled v prihodnost: Festival kot gibalo dogajanja in novih znanj

Festival čajev je postavil temelje za gojenje kulture pitja čaja, trajnostnih praks in inovativnega zeliščarstva. Organizatorji že načrtujejo naslednjo izvedbo festivala ter sanjajo o zeliščnem vrtu v Ljubljani, kjer bi združili tradicijo, znanje in kulturo.

Skodelica Festivala čajev 2024.

Zaključek: Tradicija, inovativnost in trajnost v skodelici čaja

Festival domačih čajnih mešanic je z izjemno udeležbo, strokovnim programom in trajnostnimi praksami postavil nov mejnik v slovenskem zeliščarstvu. Združil je ljubitelje narave in okrepil zavedanje o pomenu kakovostnega in trajnostnega življenja.

Vabljeni, da ostanete povezani z nami in nas spremljate pri naših prihodnjih dogodkih. Skupaj gradimo mostove znanja in krepimo ljubezen do narave ter zelišč. Rezultate letošnjega festivala si lahko ogledate na www.herbalist.si.

Ohranjanje in oživljanje kulturne dediščine Slovenije v svojem poslanstvu gojimo v Društvu Skrinjca in z veseljem vsako leto soorganiziramo ta čudovit praznik zeliščarjev ter ljubiteljev narave.

Zeliščarski pozdrav in na zdravje s pristnim domačim zeliščnim čajem in se vidimo naslednje leto!

Avtor: Marija Komatar, predsednica društva Skrinjca; Foto: Marija Komatar

Tagi