Z roko v roki nisi sam – 10-letnica Glasserjeve kakovostne šole na OŠ Preserje pri Radomljah

Na Osnovni šoli Preserje pri Radomljah je v četrtek, 4. oktobra 2018, potekala prireditev ob 10-letnici Glasserjeve kakovostne šole (GKŠ). V duhu in v skladu z vizijo šole so v ta namen povezali vse udeležence v šolskem prostoru in pripravili predstavo, v kateri so predstavili tradicionalne dogodke na šoli. Na odru se je tako zvrstilo okrog 200 učencev iz vseh treh triad, v točkah pa so poleg učencev nastopili tudi starši, učitelji ter delavci šole.

Čeprav so se za GKŠ proglasili septembra 2017, je zaradi obnove jedilnice naneslo, da so desetletnico praznovala šele sedaj. Po besedah Boštjana Domjaniča, koordinatorja in scenarista prireditve učitelji šole v duhu in po načelih GKŠ oziroma programa Dobra šola delujejo že dvajset let: »V teh letih smo se na šoli izobraževali in delovali po programu, ki ga je oblikoval dr. W. Glaser, utemeljitelj Teorije izbire. Dr. Glasser je šolo leta 2009 tudi obiskal nas nagovoril in se zanimal za naše delo.«

Domjanič pravi, da je predstava tako premislek o njihovem delu in viziji šole skozi odrske točke. Zgradba predstave je oblikovana okrog sedmih povezovalnih vedenj (spoštovanje, sprejemanje, dogovarjanje, podpiranje, poslušanje, zaupanje, vzpodbujanje), tako da vsaka točka vsebinsko predstavlja eno izmed njih, hkrati pa je vsaka točka vsebinsko tudi prikaz ene izmed tradicionalnih šolskih prireditev (ples, odrski nastop, literarno ustvarjanje …). Predstava je tako kolaž točk, v katerih predstavljajo tradicionalne dogodke na šoli: Dan jezikov, kulturno dejavnost, ki nam je prinesla naziv druga najbolj kulturna šola med večjimi šolami v Sloveniji, Plesni venček, ITG (integrirano poučevanje angleščine), dobrodelna dejavnost, bogata gledališka dejavnost …

»Trudili smo se, da smo v duhu in v skladu z vizijo šole povezali vse udeležene v šolskem prostoru, tako se je na odru zvrstilo okrog 200 učencev iz vseh treh triad, v točkah pa so nastopili učenci, starši in učitelji ter delavci šole. Po načelu »Vsak učenec je lahko uspešen« je tako tudi oder tisti prostor, kjer lahko zadovoljijo svoje potrebe po moči, ljubezni, pripadnosti …Pomemben vidik predstave se nam zdi tudi, da je vse od scenarija, scenografije, oblikovanja zvoka in luči naše delo tako učiteljev kot učencev, da je v nastajanje predstave bilo vključenih veliko učiteljev/mentorjev, ker so na ta način izrazili pripadnost in povezanost z vizijo šole,« o predstavi še pove Domjanič.

Ravnateljica Ana Nuša Kern je o Glasserjevi kakovostni šoli povedala, da so se po dolgoletnem izobraževanju zavezali povezovalnim vedenjem in temu, da bodo v tem prostoru in v tem času poskušali zamenjati nadzor in ga nadomestiti z notranjo motivacijo, v katero verjamejo: »Verjamemo, da je vsakdo za nekaj motiviran in najbrž za tisto v čemer je dober. Mislim, da so vam učenci na odru lepo predstavili, kaj pomeni biti naša šola. Usmerjeni smo v to, da se podpiramo. Usmerjeni smo v to, da skušamo do zadnjega spremljati in podpirati učence na njihovi poti k uspehu. In verjamemo v resnici, da je vsak lahko uspešen. Vsak na svojem področju, vsak s svojim tempom, vsak s svojimi sposobnostmi.«

Kljub temu, da vse to kar piše na tabli GKŠ, ki jo imajo nameščeno na stavbi šole, ne morejo živeti oziroma izvajati v popolnosti, saj njihova prizadevanja niso uspešna v boju z »mlini na veter« oziroma institucijami, pa se vseeno držijo njihove zaveze, da delujejo v smeri dobrih odnosov, skrbjo za uspeh, varnost in zdravje njihovih učencev. »Naša šola je dala v vseh letih delovanja v svet zelo veliko umetnikov, znanstvenikov, ljudi na različnih položajih, kjer izjemno dobro opravljalo svoje delo. Le politika nikoli nismo imeli. Tu napisana vedenja namreč niso njihova lastnost. Čeprav danes v naših vrstah ni nobenega politika, ki nas bi prišel počastit, iskreno pozdravljam našo učiteljico teorije izbire Bobo Lojk, ki je z nami vsa ta leta, na katero se lahko obrnemo, kadar nam manjka znanj, pa tudi takrat, kadar imamo kakšne druge težave z izbirami,» je še povedala ravnateljica in se zahvalila vsem, ki so pripravili čudovito predstavo.

Pri pripravi predstave so sodelovali Boštjan Domjanič (idejni vodja in scenarist), Tanja Kastelic, Nataša Cotman, Jasmina Pogačnik, Saša Kosten Zabret, Katja Saksida, Bojana Lužar, Greta Grošelj, Tina Verbančič, Rok Grašič, Patricija Tič, Ines Kern, Ana Marcijan, Maja Gorenc, Katja Kukovec, Barbara Hvastja, Maja Novak, Maja Blažun Zornada, Denis Robnik, Saša Ozimek Nosan, Alenka Kavka, Mateja Jerina in Karmen Logar.

Avtor: Miha Ulčar; Foto: Janez Ravnikar; Video: Franci Kociper

Tagi