Vodene vadbe za začetnike. Kako se vključiti in kaj pričakovati?
Danes nam je na voljo ogromno različnih vodenih vadb in vključevanje v njih je lahko zastrašujoče, še posebej, če smo v tem začetniki. Pri premagovanju strahu in treme pa nam lahko bistveno pomaga predstava o tem, kaj lahko od njih pričakujemo.
Priljubljenost vodenih vadb neprestano narašča. Poleg številnih koristi za naše zdravje, navdušujejo tudi s svojo energijo, učinkovitostjo in strokovno podporo. Če se do sedaj niste veliko gibali ali bili športno aktivni, potem je ta način vadbe idealen za vas.
Vodene vadbe in njihove glavne prednosti
Pod pojmom vodene vadbe razumemo širok spekter programov vadb z različno intenzivnostjo, namenom in biomehaniko gibanja, ki na ta način zadovoljijo najrazličnejšim potrebam v različnih obdobjih življenja. Med najbolj priljubljenimi so pilates, joga, visoko intenzivni treningi HIIT, vadba SMS in še mnogo drugih.
Kot že ime pove, vodene vadbe potekajo pod budnim očesom izkušenih vaditeljev oziroma trenerjev, ki so se za določeno vrsto vodene vadbe ustrezno izobrazili. Vadbe so lahko skupinske, pri katerih vadite skupaj z ostalimi člani skupine, ali individualne, kjer vadite popolnoma sami pod vodstvom osebnega trenerja. Vodene vadbe so strukturirane tako, da zagotavljajo uravnoteženo vadbo, ki cilja na različne mišične skupine in vidike telesne pripravljenosti.
Udeležba na vodenih vadbah začetnikom zagotavlja spodbudno okolje, ki pripomore k večji motivaciji. Prav tako pa vam omogoča, da razvijete določeno vadbeno rutino, ki je ključni korak pri doseganju vaših vadbenih ciljev.
Kako se vključiti v vodene vadbe?
Popolnoma razumljivo je, da vam je kot začetniku najtežje storiti prvi korak k vodenim vadbam. Da vam celoten proces nekoliko olajšamo, sledi nekaj namigov, kako se tega najlažje lotiti.
- Spoznajte različne vodene vadbe
Če razmišljate o vključitvi v eno izmed vodenih vadb, potem se morate najprej odločiti, katero vadbo boste izbrali. Da pa lahko to storite, jih morate najprej dobro spoznati, predvsem njihov namen. Med najbolj priljubljenimi vadbami so:
- pilates, ki je namenjen krepitvi mišic in izboljšanju gibljivosti ter stabilnosti telesa;
- joga, ki se osredotoča predvsem na dihanje, dobro počutje ter raztezanje in krepitvi mišic;
- SMS vadba, ki je namenjena stabilizaciji in mobilizaciji hrbtenice;
- kombinirana vadba, ki vključuje aerobni del, vaje za krepitve mišic in raztezanje;
- visoko intenzivni intervalni trening, ki pospeši metabolizem in s tem kurjenje maščob, hkrati pa z njim krepimo mišice.
- Izbira prave vodene vadbe
Ko boste spoznali različne vodene vadbe, boste že dobili grobo predstavo o tem, kaj si želite. Zavedati pa se morate, da ni nujno, da vam bodo vse skupinske vadbe tudi ustrezale. Zato pri izbiri obvezno upoštevajte naslednje dejavnike:
- Izberite intenzivnost vodene vadbe, ki bo ustrezala vaši stopnji telesne pripravljenosti.
- Pomislite na velikost skupine, saj manjše skupine pomenijo več individualne pozornosti s strani vaditelja.
- Preverite izkušnje in način vodenja vaditelja oziroma trenerja vodene vadbe, saj lahko s svojo energijo na vas deluje spodbudno in optimistično.
- Razmislite o oddaljenosti vodene vadbe in izbirajte tiste, ki so vam bližje, saj je tako večja verjetnost, da jih boste redno obiskovali.
- Oprema in pripomočki za vodene vadbe
Primerna oprema je ključnega pomena za vašo pozitivno izkušnjo na vodenih vadbah. Zato se oblecite v udobna in zračna oblačila ter obujte športne copate. S seboj prinesite plastenko za vodo, majhno brisačo in po potrebi tudi blazino. V primeru, da vodena vadba zahteva kakšno posebno opremo, boste o tem zagotovo obveščeni že ob vpisu.
Kaj lahko pričakujete na začetku?
Verjamemo, da boste imeli ob prvih obiskih vodene vadbe določeno tremo. Toda, skrbi so popolnoma odveč – vse, kar morate storiti je, da pozorno poslušate vaditelja vodene vadbe. Le ta vas bo vodil skozi celoten program vadbe, od ogrevanja do glavnega dela in na koncu raztezanja oziroma umirjanja.
Za vas je pomembno, da na vodeno vadbo pridete dovolj zgodaj, da se nanjo v miru pripravite. Med samo vadbo poslušajte svoje telo in ne presegajte svojih zmogljivosti, saj s tem tvegate neprijetne poškodbe. Z vztrajnostjo in postopnostjo boste sčasoma ugotovili, da se je vaša telesna pripravljenost izboljšala in ste na dobri poti, da dosežete svoje vadbene cilje.
Če ste popoln začetnik, potem je velika verjetnost, da boste v samem začetku po vadbah občutili bolečine v mišicah. Toda ne obupajte, po nekaj uvodnih urah bodo zagotovo minile!
Dolgoročne koristi vodene vadbe
Še vedno odlašate z obiskom vodene vadbe? Potem naj vam predstavimo še nekaj njenih dolgoročnih koristi na vaše zdravje in splošno počutje.
Vodene vadbe predstavljajo eno najučinkovitejših poti do boljšega počutja in zdravega življenja. Z njimi izboljšate moč, gibljivost, ravnotežje in koordinacijo. Prav tako pa z njimi lažje nadzorujete telesno težo, se sprostite, izboljšate spanec in dobro počutje ter zmanjšate stres in tveganje za nekaterimi kroničnimi obolenji.
Torej, ne preostane vam drugega, kot da si poiščete sebi najbolj primerno vodeno vadbo – prepričani smo, da boste v njej uživali!