Ulični Festival Zdravje+ v Dobu pri Domžalah – Trajna mobilnost v šoli

V sklopu projekta »Trajnostna mobilnost v šoli« so IPoP – Inštitut za politike prostora, CIPRA Slovenija, društvo za varstvo Alp, FOCUS – društvo za sonaravni razvoj in KD prostoRož sodelovali z OŠ Poljane in OŠ Dob pri Domžalah. Namen projekta je vpeljava načel trajnostne mobilnosti na šolske okoliše, saj si tako vodstvo šole, starši in otroci želijo, da bi v šolo lahko varno pešačili in kolesarili. S prireditvijo Festival zdravja OŠ Dob končuje projekt Trajnostne mobilnosti, a same vpetosti v ta okvir s tem še ne bo konec.

»FESTIVAL ZDRAVJA +« ob zaključku projekta »Trajnostna mobilnost v šoli«, je potekal v soboto, 23. septembra 2017, od 9. do 11. ure, na OŠ Dob in v njeni okolici.

Osnovna šola Dob je bila v projektu Trajnostna mobilnost v šoli izbrana na podlagi primerljivosti šolskega okoliša z drugimi podeželskimi šolskimi okoliši v Sloveniji. Ukrepi mobilnostnega načrta so prilagojeni značilnostim tovrstnega šolskega okoliša: splošni dostopnosti, obstoječim potovalnim navadam zaposlenih in šolajočih, problematiki varnih poti v šolo in velikosti šolskega okoliša. Tako bodo ukrepi, do neke mere, uporabni tudi za ostale šole s primerljivim šolskim okolišem. Za zaključek projekta so v Dobu organizirali ulični Festival Zdravje+, to je bil prvi tovrstni dogodek v Dobu, kjer so za potrebe festivala zaprli cesto in jo dali na uporabo ljudem ter ne avtomobilom! Osnovni cilj trajnostne mobilnosti je zadovoljiti potrebe vseh ljudi po mobilnosti in obenem zmanjšati motorni promet, s tem pa tudi onesnaževanje, emisije toplogrednih plinov in porabo energije ter prostora. Za izdelavo mobilnostnega načrta so v OŠ Dob pridobili grafične in tekstualne informacije za območje šolskega okoliša OŠ Dob in podružnične šole, ki so služile kot delovno gradivo in kot smernice za nadaljnje pridobivanje podatkov in oblikovanje ukrepov. V okviru projekta Trajnostna mobilnost v šoli so v šolskem okolišu Dob opravili: predstavitve, delavnice, intervjuje ter ankete s starši, vodstvom šole, občino, lokalnim prebivalstvom in otroki. Izvedli so tudi štetje prometa, opravili terenski pregled območja ter pregledali dokumentacijo občine. Kot rezultat projekta bo predstavljen akcijski načrt glede na predlagane ukrepe s področja racionalizacije avtomobilskih potovanj šolskega osebja, infrastrukturni ukrepi, promocija, izobraževanja, praksa in aktivnosti.

ULIČNI FESTIVAL, ki so ga organizirali skupaj z Osnovno šolo Dob in Občino Domžale je potekal med 9:00 – 11:00. Šolska ulica je ta dan postala živahen prostor za pregled koles, športne igre, glasbeni nastopi, gledališka predstava, tekmovanja v spretnostih.

JAVNO PREDSTAVITEV Mobilnostnega načrta OŠ Dob in PŠ Krtina ter Priročnika za urejanje šolskih okolišev po načelu trajnostne mobilnosti, sta s slavnostnim podpisom zaveze šole in Občine Domžale za ureditev šolskega okoliša po načelih trajnostne mobilnosti, podpisali ravnateljica OŠ Dob Barbka Drobnič ter podžupanja Občine Domžale mag. Renata Kosec.

Zaključek projekta je bil sobotni Festival zdravja +, ki bo upajmo skušal ”zbuditi” lokalno prebivalstvo in jih aktivirati na tak ali drugačen način, predvsem pa brez avtomobilov. Na festivalu je potekala predstavitev Pedagoško raziskovalnega centra za konjerejo Krumperk, merjenje krvnega tlaka, sladkorja, test vzdržljivosti (nordijska hoja), prikaz reševanja pri nesrečah invalidov v prometu. Poskusili smo lahko Bio prehrambne in čebelarske izdelke, uporabili naravno kozmetiko, pregledali opreme koles in servis koles, se spoznali z osnovami rolanja, plesom, aerobiko, se igrali med dvema ognjema, badminton, odbojko in odbojko s plahto, nogomet in mali nogomet, hokej, risali s kredami in tekmovali v spretnostih na poligonu varne vožnje, polžje vožnje s kolesom, se preizkusili kdo hitreje zamenja gumo, kdo hitreje zamenja verigo, kdo varno zaklene kolo in se zabavali na šolskih igralih, pekli palačinke in sladko pecivo ter gasili z gasilci CZR Domžale in PGD Dob.

Ob koncu festivala zdravja+ so razglasili najboljše in najhitrejše tekmovalce, ki so dobili za nagrado – kos torte, ki jo je razrezala podžupanja Občine Domžale mag. Renata Kosec. Ker pa je bila torta velika, so je bili deležni tudi ostali mladi obiskovalci festivala.

Več fotoutrinkov s prireditve si lahko ogledate TUKAJ.

Avtor: Miro Pivar; Foto, video: Miro Pivar
Tagi