Na Menini planini je tudi letos zadonel partizanski pozdrav »Smrt fašizmu – svoboda narodu!«
Na Menini planini je v soboto, 1. julija 2017 potekala spominska slovesnost na kateri so se zbrani poklonili spominu na padle partizanske borce ter počastili spomin na 72. obletnico znamenitega preboja iz sovražnikovega obroča na Menini planini in 75. obletnico prihoda II. grupe odredov na Štajersko. Spominske slovesnosti so se udeležili tudi številni Domžalčani in okoličani.
Kot vsako leto ob tej priložnosti, je tudi tokrat prireditev na Menino planino privabila množico obiskovalcev iz vseh koncev in krajev Slovenije, tudi iz domžalskega konca, ki so prisostvovali slovesnosti in kulturnemu programu ter s tem izkazali svoje spoštovanje do dogodkov iz naše polpretekle zgodovine ter obenem počastili tudi spomin na borce, ki so se, preštevilni med njimi tudi za ceno svojega življenja, v najodločilnejših letih za obstoj našega naroda, zoperstavili številčnejšemu in bolje oboroženemu sovražniku, ki je Slovence in vse kar je Slovenskega, žal tudi ob hlapčevski pomoči domačih kolaborantov, želel, tako kot Jude in še nekatere druge narode, bodisi na silo potujčiti, bodisi uničiti in izbrisati z obličja zemlje.
Po poročanju našega prijateljskega portala Kamnik.info sta zbrano množico uvodoma najprej nagovorila Stanko Ogradi, župan občine Gornji Grad, ki je kot prvi mož občine gostiteljice pozdravil vse zbrane in Marjan Šarec, župan Občine Kamnik, ki je množico ponovno navdušil z odločnim nagovorom, ki ga je, kot že večkrat ob podobnih priložnostih, zaključil z znova vse bolj aktualnim in partizanskim pozdravom »Smrt fašizmu!« ter požel gromoglasen odzdrav: »Svoboda narodu«
V nadaljevanju portal Kamnik.info navaja, da je množico zbranih tovarišev in tovarišic, med katerimi je bilo tudi nekaj takšnih, ki so borbe in strahote 2. svetovne vojne v partizanskih vrstah skusili tudi sami, z domala ganljivim in obenem vzpodbudnim nagovorom, v katerem je pozival k mirovništvu in slogi ter ohranjanju pridobitev boja za svobodo, pozdravil in nagovoril tudi legendarni partizanski komandant Franc Sever Franta, ki se je kljub svojim častitljivim letom in nedavnim zdravstvenim težavam, v spremstvu svojega vnuka vseeno udeležil spominske slovesnosti na Menini planini, s katere je zadnjo zimo ob koncu 2. svetovne vojne na dogodke, iz sovražnikovega obroča uspel s pogumom, drznostjo, iznajdljivostjo in odločnostjo, rešiti prek 400 svojih partizanskih tovarišic in tovarišev.
Mesto slavnostnega govornika na prireditvi je pripadlo prvemu predsedniku Republike Slovenije, priljubljenemu Milanu Kučanu, ki je zbrane nagovoril kot prijatelje in prijateljice, v svojem govoru pa z diplomatsko uglajenostjo, vendar povsem jasno opozoril na nesprejemljivost sprevračanja zgodovine in poveličevanje ter opravičevanje kolaboracije, pri tem pa odločno, vendar umirjeno preudarno okrcal sedanji državni vrh, ki se na tovrstne poskuse in pojave sprevračanja zgodovine ne odziva oz. tovrstne pojave, s svojo sprenevedavo ignoranco in narcisoidno klečeplaznostjo celo podpira.
Tekom slovesnosti so predstavniki borčevskih in domoljubnih organizacij k spominskemu obeležju položili vence, kulturni program na množično obiskani in s soncem obsijani Menini planini, pa so s svojimi nastopi in prisotnostjo počastili in popestrili praporščaki veteranskih, domoljubnih in borčevskih organizacij, Godba na pihala Zgornje Savinjske doline, Ženski in moški pevski zbor KD Bočna, učenci Osnovne šole Gornji Grad ter častna enota Slovenske vojske, še poroča portal Kamnik.info.