V Leku Mengeš, članu skupine Sandoz, odpirajo vrata v 70. leto delovanja
V Leku, članu skupine Sandoz, v Mengšu v lanskem letu ustvarili več kot 90 novih delovnih mest
Danes so na mengeški lokaciji farmacevtske družbe Lek, članice skupine Sandoz, na široko odprli svoja vrata, kamor so povabili goste in novinarje. Jutri v soboto, 9. januarja 2016, ob 10. uri pa za okoliške prebivalce in vse tiste, ki jih zanima poslovanje Leka pripravljajo dan odprtih vrat. Lokacija v Mengšu se je z razvojem raziskovalne in proizvodne dejavnosti v zadnjih letih izjemno okrepila in postala eden ključnih delov globalne farmacevtske družbe Sandoz, pridobiva pa tudi vedno pomembnejšo vlogo v skupini Novartis. Družba v Mengšu širi tudi okoljska vlaganja, s katerimi še dodatno zmanjšuje vplive svojega delovanja na okolje. Ob tem ne moremo tudi mimo dejstva, da na lokaciji v Mengšu skupaj dela več kot 900 sodelavcev, od tega 392 redno zaposlenih, 79 prek kadrovskih agencij, preostali pa so zunanji sodelavci. Samo v lanskem letu so v Mengšu ustvarili več kot 90 novih delovnih mest.
Predstavitev Leka, člana skupine Sandoz je najprej potekala v sejni sobi uprave družbe, kjer so Egidij Capuder, direktor Farmacevtskih učinkovin Mengeš, Katarina Klemenc, direktorica Korporativnega komuniciranja, dr. Mateja Salobir, vodja Tehničnega razvoja Biofarmacevtika Mengeš in Marjanca Zornik, SIQ, predstavili podjetje Lek, ki v letošnjem letu obeležuje 70 let delovanja v Mengšu, Farmacevtske učinkovine in Biofarmacevtiko, ki sta ključni dejavnosti podjetja, družbeno odgovornost in sistem ravnanja z okoljem ter trajnostni razvoj (lani so v naložbe za varovanje okolja na vseh štirih lokacijah Leka v Slovenji vložili 2,9 milijona evrov). Dogodka so se udeležili tudi župan Občine Domžale, Toni Dragar, podžupanja mag. Renata Kosec, župan Občine Mengeš, Franc Jerič ter številni drugi predstavniki lokalnih skupnosti, gospodarstva in novinarji. Predstavitvi je sledil še ogled nekaterih objektov, kjer poteka proizvodnja učinkovin in biofarmacevtika, med drugim smo si ogledali tudi novo stavbo z laboratoriji za analitiko proteinov, razvoj končnih biofarmacevtskih oblik in biofiziko proteinov v Biofarmacevtiki, kjer so pričeli z obratovanjem v letu 2015.
Od desne proti levi: Egidij Capuder, direktor Farmacevtskih učinkovin Mengeš, Katarina Klemenc, direktorica Korporativnega komuniciranja, dr. Mateja Salobir, vodja Tehničnega razvoja Biofarmacevtika Mengeš in Marjanca Zornik, SIQ.
Obeležitev 70-letnice delovanja Lek Mengeš, so obogatili tudi s fotografsko razstavo fotografa Petra Nagliča, ki je v svoji bogati dediščini zapustil več kot 10.000 ohranjenih fotografij. Med njimi so tudi fotografije začetka delovanja Lek Mengeš. Razstavo je pripravil Nagličev vnuk Matjaž Šporar.
Lokacija Leka, člana skupine Sandoz, v Mengšu že 70 let nenehno raste in se razvija. Je razvojni in proizvodni center Sandoza, odgovoren za zahtevnejše učinkovine ter podobna biološka zdravila za prodajo po vsem svetu. Skupno v Mengšu dela že več kot 900 sodelavcev in kar dobrih 40 odstotkov zaposlenih prihaja iz regije (Domžale, Kamnik, Mengeš, Trzin). To uvršča Lek med pomembnejše zaposlovalce v regiji.
Razvoj in proizvodnja farmacevtskih učinkovin v Mengšu imata pomembno vlogo v Sandozu in Novartisu
»V Mengšu delujeta dve ključni enoti: razvoj in proizvodnja učinkovin ter razvoj in proizvodnja podobnih bioloških zdravil. Manjši del proizvodnje še vedno temelji na rastlinskih ekstraktih, proizvajamo pa tudi končne izdelke (probiotik). Poleg tega imamo v Mengšu še kontrolo kakovosti in podporne dejavnosti, kot so vzdrževanje in energetika, skladiščenje in logistika, oddelek za obvladovanje zdravja, varnosti in okolja ter gasilska služba,« je povedal Egidij Capuder, direktor Proizvodnje farmacevtskih učinkovin Mengeš.
Lokacija v Mengšu se je z razvojem raziskovalne in proizvodne dejavnosti v zadnjih letih izjemno okrepila in postala eden ključnih delov globalne farmacevtske družbe Sandoz.
Proizvodnja učinkovin se je na lokaciji Mengeš začela že pred sedmimi desetletji. Danes v Mengšu proizvajajo več kot 20 različnih farmacevtskih učinkovin za zdravila Sandoza in Novartisa, ki potujejo na več kot 160 svetovnih trgov.
Novartis se zaveda pomena obratov v Mengšu, zato je v lokacijo v Mengšu vložil že več kot 180 milijonov evrov, 120 milijonov evrov v proizvodnjo farmacevtskih učinkovin in več kot 64 milijonov evrov v biofarmacevtiko.
Biofarmacevtika Mengeš – edini industrijski center za sodobno biotehnologijo v Sloveniji
Biofarmacevtika je najsodobnejša in najhitreje rastoča veja farmacevtske industrije, ki prinaša nove možnosti zdravljenja številnih kompleksnih bolezni. V Biofarmacevtiki Mengeš, ki je ključni del Sandozove in Novartisove biofarmacevtike, dela več kot 350 strokovnjakov. Od tega jih ima 80 odstotkov visokošolsko izobrazbo ali več, kar 34 odstotkov je magistrov in doktorjev znanosti.
»V Mengšu smo vključeni v razvoj vseh Sandozovih podobnih bioloških zdravil in proizvajamo učinkovino eritropoetin alfa. Z najnovejšo naložbo v letu 2015 v vrednosti dobrih 10 milijonov evrov smo pridobili nove laboratorije za analitiko proteinov, razvoj končnih biofarmacevtskih oblik in biofiziko proteinov. S tem bomo še dodatno utrdili svojo vlogo kot pomembna razvojna in proizvodna lokacija za biofarmacevtiko znotraj Sandoza in Novartisa,« je razložil dr. Matjaž Oven, direktor Biofarmacevtike Mengeš.
Novartis se zaveda pomena obratov v Mengšu, zato je v lokacijo v Mengšu vložil že več kot 180 milijonov evrov.
Krepitev sodelovanja z lokalno skupnostjo
Poslovanje Leka, člana skupine Sandoz, temelji na dolgoročni strategiji, ki vključuje družbeno odgovorno ravnanje na vseh področjih delovanja, k čemur sodi tudi dejavno vključevanje v lokalno skupnost. Lek, član skupine Sandoz, tako v Mengšu in celotni regiji že vrsto let podpira različna društva in organizacije v lokalni skupnosti, med drugimi Dom počitka Mengeš, Društvo Sožitje Mengeš, CIRIUS Kamnik ter okoliška prostovoljna gasilska društva (Mengeš, Topole, Loka pri Mengšu, Homec, Jarše), programe osnovnih šol in vrtcev (Mengeš, Preserje pri Radomljah, Roje, vrtec Mengeš, šolski center Rudolfa Maistra). Vsako leto Lekovi prostovoljni gasilci sodelujejo v mesecu požarne varnosti, zaposleni se vsako leto udeležijo tudi dneva sodelovanja z lokalno skupnostjo, kjer namenijo svoj čas pomoči ljudem iz lokalnega okolja – v Mengšu običajno obiščejo Dom počitka in pripravijo družaben dan za učence OŠ Roje.
Celovito obvladovanje okoljskih vplivov in okoljske naložbe
Pri ravnanju z okoljem je temeljni pristop Sandoza preprečevanje vseh vrst onesnaževanj. Na najmanjšo možno mero zmanjšujejo okoljska, zdravstvena in varnostna tveganja, ki bi lahko vplivala na okolje, zaposlene in lokalno prebivalstvo. Na lokaciji v Mengšu stalno vlagajo v napredne okoljske tehnologije in uresničevanje okoljske politike ter nadaljujejo z uresničevanjem ključnih okoljskih ciljev družbe. Pri tem izpolnjujejo najmanj zakonske predpise, predvsem pa razvijajo dobro okoljsko prakso.
Pri omejevanju vplivov na okolje dajejo poudarek izboljšanju učinkovitosti rabe vode in energetski učinkovitosti, povečevanju učinkovitosti ravnanja z odpadki in zmanjšanju emisij hlapnih organskih spojin v ozračje. Porabo vode na enoto izdelka so v letu 2014 izboljšali za 7 % v primerjavi z letom prej, skupne emisije lahkohlapnih spojin so upadle za 16 %. V primerjavi z letom 2010 so skupne emisije lahkohlapnih spojin zmanjšali kar za 67 %, učinkovitost rabe vode na tono proizvoda so povečali za 3 %, energetsko učinkovitost pa za 12 %.
V Mengšu delujeta dve ključni enoti: razvoj in proizvodnja učinkovin ter razvoj in proizvodnja podobnih bioloških zdravil.
V zadnjih nekaj letih so:
- nadaljevali s projekti zmanjševanja emisij v zrak in v Mengšu izvedli dodatne prevezave emisij iz proizvodnih objektov na napravo za termično oksidacijo emisij (RTO);
- s postavitvijo naprave za učinkovito odstranjevanje farmacevtskih učinkovin v odpadnih vodah s pomočjo ozona v Mengšu dodatno zmanjšali vplive na okolje;
- z intenzivnejšim ločevanjem zmanjšali količine komunalnih odpadkov za odlaganje;
- preuredili in delno sanirali kanalizacijsko omrežje ter zamenjali stare lovilnike olj z novim, večjim, ki je skladen s standardom SIST EN 858-2;
- v Mengšu postavili nov parni kotel za proizvodnjo pare z boljšimi termičnimi izkoristki (rekuperacija dimnih plinov). Kotel ima možnost sosežiga visokokaloričnih odpadnih topil.
Za naložbe v varovanje okolja je Lek, član skupine Sandoz, v letu 2014 skupno namenil 2,9 milijona evrov.
Fotogalerija:
V Biofarmacevtiki Mengeš, ki je ključni del Sandozove in Novartisove biofarmacevtike, dela več kot 350 strokovnjakov.
Dneva odprtih vrat v Leku Mengeš so se udeležili številni gostje in novinarji.
Egidij Capuder, direktor Farmacevtskih učinkovin Mengeš.
Katarina Klemenc, direktorica Korporativnega komuniciranja se je zahvalila Matjažu Šporarju za pripravo razstave.
Dr. Mateja Salobir, vodja Tehničnega razvoja Biofarmacevtika Mengeš.
Župan Občine Mengeš, Franc Jerič.
Župan Občine Domžale, Toni Dragar.
Ogled proizvodnje Leka v Mengšu.
Predstavitev skladišča.
Skladišče na lokaciji Lek v Mengšu.
Lek Mengeš je razvojni in proizvodni center Sandoza, odgovoren za zahtevnejše učinkovine ter podobna biološka zdravila za prodajo po vsem svetu.
Rojstvo vsakega produkta se začne v Mengšu.
Pri ravnanju z okoljem je temeljni pristop Sandoza preprečevanje vseh vrst onesnaževanj.
V Mengšu delujeta dve ključni enoti: razvoj in proizvodnja učinkovin ter razvoj in proizvodnja podobnih bioloških zdravil.
80 odstotkov od 350 strokovnjakov ima visokošolsko izobrazbo ali več, kar 34 odstotkov je magistrov in doktorjev znanosti.