Toplotne črpalke
Ko govorimo o ogrevanju, bo slej ali prej govora o toplotnih črpalkah. Toplotne črpalke za ogrevanje so sicer relativno nova pridobitev v svetu ogrevanja, vendar zaradi svoje učinkovitosti in vsestranskosti hitro osvajajo trg. V tem članku si lahko preberete o njihovem delovanju, uporabi ter prednostmi v primerjavi s tradicionalnimi načini ogrevanja.
Potreba po ogrevanju obstaja med nami že več tisoč let. Odkar smo ljudje naselili kraje s hladnejšim podnebjem, je ogrevanje v zimskih časih nuja.
Najstarejša oblika ogrevanja je seveda ogenj. Skozi skoraj celotno zgodovino je bilo kurjenje – bodisi lesa ali drugih energentov – edini način ogrevanja. Prvo veliko spremembo je v to panogo prinesla iznajdba elektrike ter posledično električnih grelcev. Ta inovacija kurjenja sicer ni izničila, je pa predstavlja velik korak v razvoju.
Iznajdbo toplotne črpalke lahko po pomembnosti primerjamo z odkritjem električnega grelca pred nekaj stoletji. Čeprav toplotna črpalka do danes ni (in verjetno tudi ne bo) popolnoma izrinila drugih načinov ogrevanja, še vedno predstavlja pomembno inovacijo v panogi ogrevanja.
Delovanje toplotne črpalke
Čeprav toplotna črpalka in električni grelec oba uporabljata elektriko za delovanje, se njun princip delovanja močno razlikuje.
Tehnično gledano je električni grelec zgolj zelo neučinkovit prevodnik, ki električno energijo spreminja v toploto. Toplota se sicer generira pri delovanju vseh električnih naprav, vendar je za razliko od grelcev navadno nezaželena, saj nam predstavlja izgube. Ta “odvečna” toplota pa je glavni namen električnega grelca.
Delovanje toplotne črpalke nam v grobem opiše že njeno ime. Ta naprava deluje tako, da črpa toploto iz okolice ter jo prenese na vodo, katero lahko uporabimo za ogrevanje našega doma.
Najpogostejši medij, iz katerega toplotne črpalke pridobivajo toploto, je okoliški zrak. Tovrstne naprave vpihujejo okoliški zrak preko posebnih cevi, v katerih se pretaka posebno hladilno sredstvo. To hladilno sredstvo, ki je na tej točki v plinastem stanju, absorbira toploto iz okoliškega zraka.
V naslednjem koraku gre hladilno sredstvo v kompresor, kjer se utekočini, v procesu pa zaradi zakonov fizike temperatura močno naraste. Tako utekočinjeno hladilno sredstvo potuje skozi drugo cevno navitje, okrog tega navitja pa se pretaka voda. Toplota se torej v tem koraku iz hladilnega sredstva prenese na vodo, s katero nato ogrevamo poslopje, ali pa jo uporabimo kot sanitarno vodo.
Vrste toplotnih črpalk
Dandanes dobimo na tržišču več različnih tipov toplotnih črpalk, med seboj pa se razlikujejo predvsem v mediju, iz katerega črpajo toploto.
Toplotne črpalke zrak voda pridobivajo toploto iz okoliškega zraka. So daleč najbolj uporabljene med vsemi vrstami toplotnih črpalk, saj so primerne za uporabo v skoraj vseh okoljih. Ta tip črpalke ima sicer nekoliko nižji izkoristek od drugih, vendar še vedno mnogo boljši v primerjavi s tradicionalnimi energenti.
Toplotna črpalka zemlja voda oz. geotermalna toplotna črpalka pridobiva toploto iz tal pod poslopjem. Ta naprava lahko doseže zelo visoke izkoristke, vendar je zaradi svojega specifičnega delovanja primerna le za določene lokacije. Tla pod poslopjem morajo biti namreč primerna za izdelavo globoke izvrtine ali izkopa, kamor je položen sistem cevi, ki iz zemlje nato pridobivajo toploto. Poleg omejenega področja uporabe je velik minus te naprave tudi njena cena – izdelava izvrtine namreč predstavlja zelo veliko investicijo.
Toplotna črpalka voda voda je po delovanju podobna tipu zemlja voda, le da toploto pridobiva iz okoliških voda. Za namestitev tovrstne naprave potrebujemo v neposredni bližini objekta reko, jezero, ali podzemno vodo. Ta vrsta toplotnih črpalk se ponaša z najvišjimi izkoristki, vendar so, podobno kot geotermalne črpalke, le redko uporabljene zaradi omejenega področja delovanja ter visoke investicije.
Toplotna črpalka zrak zrak pridobiva toploto iz okoliškega zraka, ter jo uporabi neposredno za ogrevanje prostora s toplim zrakom. Kot toplotne črpalke zrak zrak lahko smatramo vse klimatske naprave, ki imajo poleg hlajenja tudi funkcijo ogrevanja. Za razliko od drugih tipov toplotnih črpalk imajo te naprave mnogo manjši potencial za ogrevanje, zato se večinoma uporabljajo za ogrevanje prostorov v prehodnih obdobjih – torej spomladi in jeseni. Poleg tega pa je njihovo delovanje omejeno le na prostor, v katerem so nameščene.
Prednosti toplotnih črpalk
V primerjavi s tradicionalnimi energenti je največja prednost toplotnih črpalk visok izkoristek, posledično pa prihranek pri stroških ogrevanja. Sam prihranek je sicer odvisen od trenutnega energenta v uporabi, vendar si lahko z prehodom na toplotno črpalko znižate stroške ogrevanja za več kot 50%.
Čeprav je prihranek pogosto najpomembnejši faktor pri menjavi ogrevalnega sistema, imajo toplotne črpalke še mnoge druge prednosti:
- Zanesljivost – ob pravilni uporabi nam toplotna črpalka služi preko 15 let le z manjšimi rednimi servisi
- Tiho delovanje – delovanje toplotnih črpalk večinoma povzroča hrup jakosti 40-50 dB, kar je le za odtenek glasnejše od delovanja hladilnika
- Odstrani potrebo po dovozu energentov – če vaš dom ogrevate z biomaso ali kurilnim oljem, morate nenehno skrbeti za ustrezno zalogo energenta – ta skrb je s toplotno črpalko stvar preteklosti
Če povzamemo: toplotne črpalke so zagotovo ogrevalni sistem prihodnosti. Trenutno predstavljajo močno konkurenco tradicionalnim načinom ogrevanja ter kažejo močen potencial za prihodnost.
Pred nakupom toplotne črpalke priporočamo, da se posvetujete s strokovnjakom. Dobre izkušnje imamo s podjetjem Prealpi, ki je uvoznik za toplotne črpalke Hitachi. Obiščite njihovo spletno stran in jim pošljite povpraševanje – svetovali vam bodo brezplačno.
Naročnik oglasa: Prealpi.si