Ali ste eden tistih, ki pred pomivanjem v pomivalnem stroju posodo najprej skrbno splaknete? Če ste prikimali, imamo novico za vas – pravkar ste porabili več vode, kot bi jo pomivalni stroj porabil za celoten cikel!
In ne le to – vaša prizadevnost je morda celo zmedla pametne senzorje v stroju, ki zdaj mislijo, da so krožniki čisti, in bodo posledično uporabili manj intenziven program in nizko temperaturo, cca 40-45 stopinj. Rezultat? Mastni ostanki na kozarcih in dvom, ali je vaš zvesti pomočnik resnično dorasel svoji nalogi.
Splakovanje – dokazana stroškovna potrata vode in energije
Strokovnjaki pravijo, da pretirano splakovanje posode pred strojnim pomivanjem ni potrebno, saj tehnološko dovršeni pomivalni stroji vsebujejo senzorje, ki zaznajo stopnjo umazanosti in temu prilagodijo program. Če senzor zazna “že skoraj čisto” posodo, lahko izbere nižjo temperaturo in krajše spiranje, kar pomeni manj učinkovito odstranjevanje trdovratnih ostankov.
Zato nikar na splakujte posode pod tekočo vodo, ampak pred nalaganjem posode v pomivalni stroj preprosto z nje postrgajte večje ostanke hrane in jo položite v stroj. Pri avtomatičnem programu bodo senzorji zaznali umazanost posode in uporabili višjo temperaturo. Ta tudi očisti cevi in odtoke in zmanjša možnost zamašitev.
Še več, če uporabljate prehladno vodo in prešibak detergent, lahko pričakujete sledi na kozarcih in priboru. Nič ne uniči obroka bolj kot masten nož, ki mu ne bi zaupali niti rezanja masla.
Pomivalni stroj Miele
Poraba vode: kaj je bolj smiselno?
Povprečen pomivalni stroj za en cikel porabi približno 10 litrov vode. Če pa ročno splaknete vsak krožnik in skodelico, ste lahko presegli to količino, še preden ste sploh pritisnili gumb za zagon! Seštevek na koncu meseca? Višji račun za vodo in občutek, da delate nekaj koristnega, čeprav je realnost povsem nasprotna.
Pravilen detergent – tablete, gel ali prašek?
Pomivalni stroji imajo radi red, zato je izbira detergenta pomembna:
🔹 Prašek (PRIPOROČAMO), saj ta omogoča natančnejše doziranje, a zahteva dodajanje soli in sijaja posebej. Praškaste granule se razgradijo namreč tudi pri nizki temperaturi pomivanja. ETIS priporoča prašek znamke Clearwhite in Miele. Na primer 1,5 kg praška Clearwhite zadostuje za 75 pomivanj, uporabimo pa le eno čajno žličko za eno pomivanje. Ali pa na primer praškasto pomivalno sredstvo Miele , ki ima za avtomatsko doziranje na voljo praškasto sredstvo v disku, za ostale pa navadno doziranje.
Čistilna sredstva Clearwhite
ALI STE VEDELI?
Miele in Clearwhite praškasta sredstva vsebujejo:
– aktivni kisik, ki se aktivira z nizko temperaturo in odpravlja trdovratne madeže čaja in kave,
– formulo za zaščito stekla za sijajni sijaj,
– superencime za popolno čiščenje brez fosfatov.
🔹 Tablete so najpogostejša izbira, a jih strokovnjaki najmanj priporočajo. Vsebujejo vse v enem – detergent, sol in sijaj. So praktične, a nekoliko dražje, se pa težje razgrajujejo, sploh pri nizkih temperaturah oz. če splakujemo in pomivamo na avtomatskih programih. Tudi pri uporabi klasičnih tablet nas nekateri pomivalni stroji samodejno opozorijo, da je potrebno dodati sol in/ali sijaj ločeno. Da bi dosegli čim boljši učinek pomivanja, vam svetujemo ločeno uporabo praška, soli in sijaja.
🔹 Geli so cenovno precej dražji, se hitreje raztapljajo in prav tako dajejo dobre rezultate pomivanja. Lahko pa nekateri geli puščajo tudi lise.
Če uporabljate trdo vodo, ne pozabite na sol za pomivalni stroj , saj pomaga preprečiti vodni kamen. Sijaj pa je ključen za preprečevanje lis na kozarcih in omogoča hitrejše sušenje (najbolj opazno pri pomivanju na višjih temperaturah). Torej, če želite posodo brez meglenih madežev, ga le uporabite.
Česa raje ne dajemo v pomivalni stroj?
Pomivalni stroj je močan, a ni čudežen. Zato raje ne vstavljajte:
❌ Lesenih desk in kuhalnic – lahko nabreknejo in razpokajo.
❌ Kristala in ročno poslikane keramike – adijo vzorci, ostane le še spomin!
❌ Plastičnih posod, ki niso odporne na visoke temperature – nihče ne mara stopljenih skled.
❌ Ponve različnih vrst (razen iz nerjavečega jekla) – adijo premaz proti prijemanju.
Funkcija samoočiščenja – mit ali realnost?
Veliko sodobnih pomivalnih strojev ima funkcijo samoočiščenja , ki pomaga odstraniti maščobo in ostanke hrane iz notranjosti stroja. Vseeno pa ni slaba ideja, da enkrat mesečno dodate posebne čistilne tablete in zaženete vroč program (70 stopinj oz. najvišjo temperaturo stroja – razkuževanje), saj bo tako vaš stroj dlje časa ostal svež in brez neprijetnih vonjav.
Pomivalni stroj Bosch
Zaključek – splakovanje ni potrebno!
Če si želite brezhibno čisto posodo in hkrati prihraniti vodo, ne zapravljajte časa za nepotrebno splakovanje! Še vedno dvomite, ali vaš pomivalni stroj zmore kosilo očistiti brez predhodne pomoči? Potem je čas, da spoznate sodobne čudeže tehnologije podjetij Bosch, Miele in Gaggenau . In kje drugje kot v ETIS-ovih poslovalnicah v Domžalah in Kranju.
Rezervirajte si svoj termin preko telefona ali elektronskega naslova, da se bodo svetovalci popolnoma posvetili vašim vprašanjem, željam in zahtevam.
Poslovalnica Domžale | Ljubljanska cesta 92
pon – pet: 8:00 – 18:00
sobota: 9:00 – 13:00
nedelja in prazniki zaprto
T: +386 1 721 99 11 / M: 040 721 200 / W: domzale@etis.si
Poslovalnica Kranj-Labore | Ljubljanska cesta 30
pon – pet: 8:00 – 18:00
sobota: 9:00 – 13:00
nedelja in prazniki zaprto
T: +386 4 235 50 50 / M: 051 235 505 /W: kranj@etis.si
Podjetje ETIS zagotavlja zanesljive in preverjene informacije ter nasvete, saj ima lasten servis in bogate izkušnje z delovanjem posameznih strojev in njihovimi funkcijami. Poleg čistilnih sredstev za pomivalne stroje nudijo tudi rezervne dele.
In zdaj? Pozabite na nepotrebno splakovanje in prepustite delo profesionalcem. Pritisnite gumb za zagon in uživajte v zasluženem odmoru!