Kako poleti živeti z inkontinenco?

Večja pazljivost, skrbna nega in najboljši pripomočki

Življenje z inkontinenco ni lahko v nobenem letnem času, zdi pa se, da je poleti še nekoliko težje. Naše telo zaradi vročine res potrebuje več tekočine, vendar večjih količin urina kljub temu navadno ne izločamo – predvsem zaradi potenja. Je pa urin pogosto bolj koncentriran in zato je koža intimnega predela poleti bolj ogrožena, širjenje neprijetnega vonja pa bolj moteče. Tudi uhajanje je poleti lahko močnejše, saj smo bolj telesno aktivni in se drugače prehranjujemo.

Tu je nekaj nasvetov, ki nam bodo pomagali, da poleti svojih težav z uhajanjem urina oz. z lahko in srednjo stopnjo inkontinence ne bomo še povečali.

Bodimo pazljivi pri hrani in pijači

Poleti moramo svojemu telesu nuditi dovolj tekočine in ga načrtno hidrirati. Ker pa hrana in pijača lahko vplivata na stanje mehurja, je treba biti pri izbiri pazljiv. Strokovnjaki priporočajo, da uživamo blago vlakninsko hrano (polnozrnata žita, ovseni kosmiči, kuhana zelenjava) ter živila, ki imajo visoko vsebnost vode (kumare, bučke, paradižnik, melone, lubenice). Dobro je, da v telo vnašamo probiotike, ki bodo pomagali uravnavati črevesno mikrofloro in tako zmanjševati vnetja v medeničnem predelu (jogurti, kefir), pijmo pa tudi dovolj vode ter  zeliščne čaje v zmernih tekočinah.

Med živili, ki jih strokovnjaki odsvetujejo, je začinjena ter preveč slana in kisla hrana, ki draži in obremenjuje sluznico mehurja, nezaželeni pa so tudi alkohol, kofein, umetna sladila ter gazirane pijače.

Skrbno negujmo kožo intimnega predela

Zaradi vročine in vlage v zraku je koža, ki se je zaradi inkontinence stalno dotikajo higienski izdelki, poleti še bolj ranljiva. Pri skrbi zanjo bodimo zato še bolj pazljivi in natančni. Redno jo umivajmo (enkrat do dvakrat dnevno) z blagimi sredstvi oz. samo z vodo, predvsem po vsakem uhajanju urina ali menjavi pripomočka. Po potrebi uporabljajmo zaščitne kreme, nosimo bombažno spodnje perilo ter po možnosti kožo tudi zračimo (bodimo nekaj časa brez perila in pripomočkov).

Preprečujmo okužbe sečil

Zaradi slabše hidracije in višjih temperatur se poleti poveča tudi tveganje za okužbe sečil. Preprečujemo jih predvsem s pitjem dovoljšne količine tekočin, s pogostim uriniranjem (ko nas tišči, urina ne zadržujmo), pri negi pa se izogibajmo agresivnim milom.

Bodimo telesno aktivni

Poleti se napornim aktivnostim izogibajmo (predvsem s polnim mehurjem), zelo koristna pa je zmerna vadba, kot sta hoja in plavanje. Vadimo predvsem zjutraj ali zvečer, ko je manj vroče in manjša nevarnost dehidracije. Ob tem pa ne pozabimo na redno izvajanje Keglovih vaj, ki pa delujejo dolgoročno in pomagajo zmanjšati uhajanje urina.

Izberimo kakovostne pripomočke

Pripomočki, ki jih potrebujemo (predloge (vložki), mobilne hlačke), naj bodo zračni, vpojni in koži prijazni in narejeni prav za vpijanje urina (ne za menstruacijo). Menjavajmo jih bolj pogosto, kot v ostalih letnih časih, predvsem ko je vlažnost večja in ko se bolj potimo.

Z izbiro Tosamine blagovne znamke Vir dobimo mehke, koži prijazne in dermatološko testirane izdelke, ki so visoko vpojni, materiali pa omogočajo dihanje kože in pomagajo preprečevati vnetja. Izdelki imajo sistem za preprečevanje neprijetnih vonjav ter zaščito pred iztekanjem, kar daje občutek svežine in varnosti. Pripomočki pri težavah z inkontinenco Vir se prilagajajo telesni anatomiji, zato so udobni in omogočajo svobodno gibanje.

Ste vedeli?

Pripomočke za inkontinenco lahko dobite tudi na naročilnico, ki vam jo izda zdravnik, stroške pa v tem primeru krije ZZZS. Če naročilnico prinesete  v Tosamino specializirano trgovino na Vir, vam izdelke lahko tudi brezplačno dostavimo na dom.

 

Tagi