Namestitev polnilne postaje doma – korak za korakom vodič!
S porastom električnih vozil se vse več lastnikov odloča za namestitev polnilnih postaj kar na domačem dvorišču. Ta rešitev prinaša udobje in prihranke, hkrati pa prispeva k okolju prijaznejšemu načinu življenja. Če razmišljate o namestitvi polnilne postaje doma, vas v tem vodiču korak za korakom popeljemo skozi celoten postopek.
Električni avtomobili so okolju prijazna oblika prevoza, ki nam omogoča vedno daljše dosege. Mirno lahko rečemo, da so naša prihodnost in ne glede na to, ali ga že imate ali ga nameravate imeti, je na električno vozilo smiselno pripraviti tudi svoj dom.
Električni avtomobili niso le okolju prijazna rešitev, ampak nam prihranijo tudi ogromno stroškov goriva. Res pa je, da za svoje delovanje potrebujejo baterijo, ki jo je potrebno redno polniti. Električni avtomobili so tako vedno bolj priljubljeni, s tem pa se povečuje tudi potreba po polnilnih postajah.
Zakaj namestiti polnilno postajo doma?
Polnilnice za električna vozila omogočajo polnjenje električnih avtomobilov takrat, ko je to potrebno, zato je ključnega pomena, da so uporabnikom enostavno dostopna. Lastniki električnih avtomobilov lahko svoje jeklene konjičke polnijo na javnih polnilnih postajah, ki se nahajajo na ulicah, parkiriščih, ob trgovskih centrih, v parkirnih hišah in podobno, vse pogosteje pa se odločajo za polnilnice za električna vozila doma.
Domače polnilnice za električna vozila so enostavna in vedno dostopna rešitev za polnjenje električnih vozil. Razlogov za njihovo namestitev je ogromno:
- z namestitvijo polnilne postaje doma se boste izognili tekmovanju z drugimi vozniki za javne polnilne postaje;
- polnilna postaja vam je vedno dostopna, zato boste vaše električno vozilo lahko polnili takrat, ko boste želeli;
- glede na to, da popolno polnjenje električnega vozila lahko traja tudi nekaj ur, je polnjenje z domačo polnilno postajo veliko bolj brezskrbno in brez hitenja;
- plačilo električne energije opravite enostavno, preko mesečnega računa za elektriko;
- namestitev polnilnice za električna vozila je hitra.
5 korakov do domače polnilnice za električna vozila
Zakon o graditvi objektov polnilnice za električna vozila razvršča med enostavne objekte, ki ne potrebujejo posebnega statičnega in gradbenotehničnega preverjanja. Za postavitev polnilne postaje torej ne potrebujete nobenih soglasij, saj so priključene direktno na obstoječe hišno omrežje.
Načeloma bi lahko polnilno postajo postavili kar sami. Toda, glede na to, da zahteva poseg v električno omrežje, je priporočljivo, da to stori usposobljen izvajalec. Ta bo izvedel projekt v petih osnovnih korakih, ki vam zagotavljajo najboljšo uporabniško izkušnjo.
1. Predhoden ogled na terenu in svetovanje
Na postavitev domače polnilnice za električna vozila vplivajo dejavniki kot so mesto postavitve, ali bo polnilna postaja nameščena na prostem ali v zaprtem prostoru, ali imate ustrezno električno infrastrukturo, hitrost polnjenja, zmogljivost, moč polnjenja in seveda stroški.
Prvi korak pri postavitvi polnilne postaje na domu je predhoden ogled na terenu, na podlagi katerega vam izbrani ponudnik tudi ustrezno svetuje glede izbire prave polnilne postaje. Osnovne karakteristike, ki jih je potrebno vedeti pred namestitvijo, so zmogljivost vašega električnega sistema, največja moč, s katero se polni vaše električno vozilo, ter vrsta vtiča in kapaciteta baterije.
2. Povezava priključka do elektro omarice in druge inštalacije
Sledi napeljava električne inštalacije od elektro omarice do mesta postavitve polnilnice za električna vozila, ki jo mora opraviti strokovno usposobljen električar. V razdelilni omarici mora biti dovolj močan in debel kabel, za zagotovitev želene moči pa je potrebno zagotoviti tudi zadostno jakost toka ter eno- ali trifazni priključek.
Različne polnilne postaje imajo lahko tudi druge specifične zahteve, ki potrebujejo dodatno pripravo. Najpogosteje je to potrebno takrat, ko gre za njihove dodatne funkcionalnosti, kot je na primer UTP kabel za komunikacijo in podobno.
3. Vgradnja prenapetostne zaščite v elektro omarici
Poleg priključitve nove instalacije v elektro omarico je potrebna tudi vgradnja zunanje zaščite pred obremenitvijo oziroma zaščite pred udarom strele. Na ta način sta polnilna postaja in električno vozilo zaščitena pred napetostnimi sunki in motnjami, kot je udar strele.
4. Montaža polnilnice za električna vozila
Ko je na terenu poskrbljeno za vse potrebne inštalacije, sledi montaža polnilne postaje. Le ta je lahko prostostoječa ali pa je nameščena v steno. Po namestitvi sledijo še elektro meritve na novem priključku, konfiguracija računa v mobilni aplikaciji ter predaja navodil za uporabo in upravljanje s polnilno postajo.
5. Vzdrževanje polnilnice za električna vozila
Polnilnice za električna vozila praktično ne potrebujejo nobenega posebnega vzdrževanja, občasno je potrebno le preveriti pokrov in vijake, da so dovolj zatesnjeni. Praviloma imajo vgrajene tudi vse varnostne elemente in ustrezno IP zaščito pred vremenskimi vpliv, zaradi česar jih lahko brezskrbno uporabljate vrsto let.
Namestitev polnilnice za električna vozila je lahko bolj zapletena kot je videti na prvi pogled. Zato vam priporočamo profesionalno namestitev s strani strokovno usposobljenega ponudnika polnilnic za električna vozila, s čimer si zagotovite njeno varno in brezhibno delovanje.
Naročnik oglasa: ENERSON d.o.o.