Ali pretirano polnjenje električnega avtomobila škoduje bateriji? Miti in resnice

Prehod na električne avtomobile se zdi neizogiben, čeprav o njih kroži veliko mitov. Ti se pogosto navezujejo na polnjenje električnega avtomobila in morebitnega negativnega vpliva na baterijo. Toda, kaj je res in kaj ne?
Kljub številnim prednostim, ki jih imajo električni avtomobili, še vedno obstaja ogromno napačnih pomislekov. Mnogi lastniki se med drugim sprašujejo, ali način polnjenja vpliva na baterijo, kako pogosto naj polnijo, ali je hitro polnjenje škodljivo in podobno.
Najpogostejši miti in resnice o polnjenju električnega avtomobila
Električni avtomobili so vedno bolj priljubljeni in vse kaže na to, da lahko v prihodnosti pričakujemo svet, v katerem bodo vozila na fosilna goriva popolnoma opuščena. In če ste razmišljali o nakupu električnega vozila, potem boste o njih potrebovali natančne informacije.
V nadaljevanju smo se poglobili v nekaj najpogostejših mitov, ki so povezani s polnjenjem električnih avtomobilov in njegovim vplivom na baterije.
Mit številka 1: Pogosto polnjenje uničuje baterijo
Podobno kot pri mobilnih telefonih, tudi baterije v električnih avtomobilih sčasoma izgubijo svojo zmogljivost. Vendar pa je pri tem ključnega pomena pravilno polnjenje, ki lahko bistveno zmanjša poškodbe baterije kljub pogostemu polnjenju.
Ne glede na to, kako pogosto boste polnili svoj električni avtomobil, je pomembno, da se izogibate stanju 100 % napolnjenosti in stanju popolne izpraznitve baterije. Večina proizvajalcev vam bo priporočala, da ohranjate stanje napolnjenosti baterije med 20 % in 80 %, pa čeprav se boste morali morda zaradi tega večkrat ustaviti na polnilih postajah.
Mit številka 2: Hitro polnjenje močno skrajša življenjsko dobo baterije
Eden od argumentov, ki pogosto govorijo proti elektromobilnosti, je tudi ta, da hitro polnjenje na hitrih polnilnicah škoduje baterijam, kar povzroči njeno kratko življenjsko dobo.
Res je, da lahko hitro polnjenje povzroči rahlo zvišanje temperature baterije, vendar imajo sodobna električna vozila vgrajene kompleksne sisteme za upravljanje toplote, napetosti in baterije. Ti sistemi neprestano spremljajo celoten proces polnjenja in ohranjajo temperaturo, napetost in tok znotraj meja, s čimer ščitijo baterije pred poškodbami.
Mit številka 3: Električni avtomobili izgubijo zmogljivost baterije že po nekaj letih
Mnogi vozniki so mnenja, da lahko baterija električnega avtomobila zdrži le do okoli 100.000 kilometrov. To ne drži, saj večina proizvajalcev električnih vozil za svoje baterije jamči bistveno več kilometrine.
Za električne avtomobile so na voljo različne vrste baterij, ki so izdelane iz različnih materialov. Bistveno pa je, da so tehnologije, ki stojijo za električnimi avtomobili in baterijami, vedno bolj izpopolnjene, zato je za pričakovati, da bodo vsaj desetletje ali dve ohranile 80 % ali več zmogljivosti oziroma vsaj 300.000 prevoženih kilometrov
Mit številka 4: Ob predolgem času polnjenja se baterija lahko pregreje.
Baterije električnega avtomobila ni mogoče napolniti več kot 100 %. In čeprav se mnogi vozniki mnenja, da se baterija v fazi 100 % napolnjenosti začne pregrevati, temu v resnici ni tako.
Električna vozila so opremljena s sistemom za upravljanje baterije, ki preprečuje prekomerno polnjenje. Njegova naloga je, da ob 100 % napolnjenosti baterije samodejno ustavi postopek polnjenja in s tem prepreči njeno pregrevanje.
Prav tako so mnogi električni avtomobili opremljeni tudi z različnimi aplikacijami za določanje natančnega urnika polnjenja, kar vam zagotavlja, da dosežete željen odstotek napolnjenosti baterije.
Nasveti za pravilno polnjenje električnega avtomobila
Dejstvo je, da imajo naše navade polnjenja električnega avtomobila pomembno vlogo pri določanju njene življenjske dobe. Zato je ključnega pomena, da se pri tem držite nekaj osnovnih pravil oziroma nasvetov:
- Nikoli ne napolnite baterije do največje zmogljivosti, prav tako pa se izogibajte tudi njeni popolni izpraznitvi. Najbolje je, da baterijo napolnite približno do 80 % in vzdržujete njeno napolnjenost nad 20 %.
- Če se ne odpravljate na daljše razdalje, naj bo avto parkiran v garaži, pri čemer se izogibajte prekomernemu polnjenju. Najbolje je, da nastavite polnjene na maksimalno 50 %.
- Električni avtomobil vedno parkirajte v senci in se izogibajte neposredni sončni svetlobi, s čimer preprečite pregrevanje baterije.
- Za polnjene električnega avtomobila vedno uporabljajte originalne polnilne kable, kompatibilne priključke in električne polnilnice za avtomobile, ki jih priporoča proizvajalec.
- V primeru daljših potovanj, vedno natančno načrtujte pot in si zabeležite, kje so na voljo električne polnilnice za avtomobile in omrežja, ki jim pripadajo.
Električni avtomobili so prihodnost in le še vprašanje časa je, kdaj bodo postali stalnica na naših cestah. Kljub temu se pri mnogih voznikih še vedno porajajo dvomi glede življenjske dobe baterije, vendar je ta strah popolnoma odveč – z upoštevanjem osnovnih pravil polnjenja vam bo uspelo ohraniti baterijo v odličnem stanju!
Naročnik oglasa: ENERSON d.o.o.