Župani napovedali ostrejši nadzor nad onesnaževalci odpadnih voda

Nedovoljeni izpusti v kanalizacijo hromijo delovanje CČN Domžale-Kamnik

Županja in župani občin lastnic so na skupnem srečanju s predstavniki komunalnih podjetij in vodstvom CČN Domžale-Kamnik, ki je potekalo minuli teden, izrazili globoko zaskrbljenost nad primeri prekomernih obremenitev, ki so jih na CČN zabeležili v zadnjem letu dni. Ker CČN spada med kritično infrastrukturo, katere neprekinjeno obratovanje je ključnega pomena za varnost, zaščito in zdravje ljudi, ter zaradi trenda ponavljajočih se primerov onesnaževanja komunalne odpadne vode zaradi nedovoljenih izpustov v kanalizacijo, so napovedali poostren nadzor in ukrepe proti kršiteljem.

V letu dni štiri prijave inšpekcijskim službam in policiji

V tem času so na CČN pristojnim organom prijavili kar štiri primere prekomerne obremenitve čistilne naprave, ki so jih povzročili izpusti onesnažene odpadne vode v kanalizacijski sistem, ki se s sprejemnega območja šestih občin Domžale, Kamnik, Mengeš, Trzin, Komenda in Cerklje na Gorenjskem prek skupnega kolektorja steka na čistilno napravo. Posledice nedovoljenih izpustov odpadne vode neustrezne sestave v kanalizacijo so v dveh primerih na CČN uspeli s hitrim posredovanjem pravočasno omejiti, v drugih dveh primerih pa so bile te zaradi vsebnosti inhibitornih snovi, ki zavirajo ali onemogočajo procese čiščenja, bistveno hujše. V začetku februarja letos je tako dotok odpadne vode s strupenimi primesmi na CČN povsem porušil procese biološkega čiščenja in močno ogrozil delovanje čistilne naprave, ob tem pa povzročil onesnaževanje okolja, saj se je neprečiščena odpadna voda začela prosto stekati v vodotok Kamniška Bistrica.

Poostreni ukrepi za lažjo identifikacijo onesnaževalcev

Župani občin lastnic so ostro obsodili takšne neodgovorne prakse in opozorili na veliko okoljsko in gospodarsko škodo, ki jo tovrstni izpusti povzročajo upravljavcu čistilne naprave in posredno občinam lastnicam. Napovedali so skupen nastop proti kršiteljem in si bili enotni, da bodo na sprejemnem območju povečali nadzor. Tako bodo na dodatno izbranih mestih na lokacijah večjih kanalizacijskih vej potekala kontrolna vzorčenja odpadne vode. Te posebne ukrepe poostrenega in periodičnega nadzora bo z namenom ugotavljanja neobičajnih obremenitev izvajala čistilna naprava v sodelovanju s komunalnim službami s sprejemnega območja (Komunalno podjetje Kamnik, Komunalno podjetje Prodnik in Komunala Kranj), vse odvzete vzorce pa bodo po parametrih tudi analizirali. V primeru detekcije inhibitorne spojine v odpadni vodi bo po identificirani kanalizacijski veji stekla nadaljnja preiskava, ki naj bi lokalizirala vir onesnaženja in izpostavila povzročitelja.

Kaj bodo pokazale laboratorijske analize?

Po mnenju strokovnjakov iz laboratorija na CČN vzorci odpadne vode po vsej verjetnosti vsebujejo kompleksno organsko spojino, ki je imela na procese čiščenja izredno močan negativen vpliv. Odvzete vzorce preiskujejo v več laboratorijih, med njimi tudi v NLZOH ter laboratoriju ELME v okviru Instituta Jožef Stefan. Glede na rezultate, katera kemijska snov je povzročila to obremenitev odpadne vode, bodo iskali potencialne povzročitelje predvsem med industrijskimi obrati in drugimi srednje velikimi in manjšimi gospodarskimi subjekti, ki delujejo na sprejemnem območju. Na CČN sicer izvajajo redne in nenapovedane nadzore pri vseh industrijskih objektih v prispevnem območju, nadzor nad kanalizacijskim omrežjem pa je v pristojnosti komunalnih podjetij. Na CČN pričakujejo, da bodo rezultate analiz vzorcev prejeli v roku dveh tednov in se nadejajo, da bodo na njihovi podlagi lahko nadaljevali z identifikacijo onesnaževalca.

Cilj: povečati okoljsko ozaveščenost uporabnikov

Na sestanku so se prvaki občin strinjali, da bo treba povečati napore in pri uporabnikih, ki so priključeni na javno kanalizacijsko omrežje, dvigniti okoljsko ozaveščenost, saj nedavni primeri nakazujejo na vse večjo ekološko ter gospodarsko škodo.

Nadejajo se, da se bodo na prijave o nedovoljenih izpustih ustrezno odzvale tudi pristojne inšpekcijske službe in policija, našle onesnaževalce ter jih skladno z zakonodajo (Zakon o varstvu okolja – ZVO-1, Kazenski zakonik – KZ-1) tudi ustrezno sankcionirale. Župani tudi ne izključujejo možnosti, da bodo za znane kršitelje zatem iskali tudi odškodninsko odgovornost.

V primeru ponovnega pojava in zaznave inhibicije bodo na CČN takoj obveščali vse deležnike, pristojne inšpekcijske organe in javnost.

Česa se ne sme odvajati v kanalizacijo?

V kanalizacijo je treba odvajati samo odpadne vode, ki so biološko razgradljive. V komunalno odpadno vodo ni dovoljeno odvajati odpadnih jedilnih olj, zdravil, ostankov barv, topil in drugih nevarnih snovi, uporabniki iz vrst industrije in gospodarstva pa morajo upoštevati vse veljavne uredbe in skladno z zakonodajo poskrbeti za oddajo obremenjenih odplak pooblaščenim prevzemnikom nevarnih odpadkov.

Vse občane naprošajo, naj na CČN ali občinska komunalna podjetja sporočijo morebitno zaznavo nenavadnega vonja iz kanalizacije, da bi lahko po odvzemu vzorcev odpadne vode s takojšnjim ukrepanjem preprečili morebitno onesnaženje, ki bi lahko škodilo procesom čiščenja odpadne vode na čistilni napravi in povzročalo prekomerno obremenjevanje okolja.

Vir: Občina Domžale

Tagi