Župan dr. Milan Balažic: “Ne pozabimo, središče okoljskega kriminala so Moravče”
Izjava župana Občine Moravče, dr. Milana Balažica, ki se nanaša na zadnja odkritja okoljskega kriminala
Iz vse več slovenskih krajev zadnje dni poročajo o nelegalnih odlagališčih komunalnega blata: Hoče, Šentjur pri Celju, Zalog pri Ljubljani itn. Toda pri tem ne smemo pozabiti, da so središče omrežja okoljskega kriminala Moravče, kjer praviloma z zakopavanjem končajo nevarni in strupeni odpadki iz drugih področij Slovenije in tujine.
Mediji poročajo o odkritih nahajališčih komunalnega blata: tu 200 ton, tam 50 ton, nekje za en tovornjak. Odgovorne institucije so se zganile: na terenu najdemo dežurno mobilno enoto ekološkega laboratorija, inšpekcije, policijo in kriminaliste. Govori se o okoljskem kriminalu in Ministrstvo za okolje poziva k ukrepanju. Tako je tudi prav – že zdavnaj bi morale pristojne institucije ukrepati, pa niso.
Ob vsej tej novi zagnanosti in skrbi za okolje opozarjam, da v Moravčah ni 200 ton strupenih in nevarnih odpadkov, ampak 2 milijona ton. Hobotnica slovenskega okoljskega kriminala ima svoje srce. Reče se mu podjetje Termit, kjer končujejo svoje »kroženje« okolju in človeku nevarne snovi. Prav te dni se na 2 milijona ton podlage dovaža novih 6000 ton strupenega pepela in žlindre iz ljubljanske toplarne. Slej ko prej se bo tudi blato znašlo v Moravčah, kajti po izkušnji vemo, da tisto, kar ne sme ostati v Zalogu pri Ljubljani, je hitro prepeljano v Moravče. Ker v Moravčah slovenska in evropska okoljska zakonodaja ne veljata. Ker ima naša država dvojna merila in državljane drugega reda, ki jih ne ščitita Ustava in zakonodaja.
Ničkolikokrat smo Ministrstvo za okolje, ARSO, inšpekcije, kriminaliste in vse druge pristojne pozvali, naj okoljskemu kriminalu, ki ga je dokazala tudi sama državna analiza, naredijo konec. Doslej se ni zgodilo tako rekoč nič. Podjetje Termit nekaznovano krši okoljske predpise in ne izvaja sanacije, kakršno mu je naložila ARSO. Doslej so brez težav izrabljali slabo izvajan in nadzorovan sistem varovanja okolja. Celo več, za onesnaževanje našega življenjskega prostora je podjetje Termit dobilo 1,7 milijona javnega denarja.
Da bo mera polna, jim pri tem pomagajo prav tisti, ki bi morali prvi skrbeti za naše okolje. Agencija Republike Slovenije za okolje (ARSO) razglasi, da v Moravčah nimamo tal – v posmeh vsej slovenski in evropski okoljski zakonodaji, ki natančno določata, kaj so tla. In v Moravčah imamo tla. Strupena tla. Kdo in kam bo odpeljal 2 milijona ton ogrožajočih odpadkov, ki se že izcejajo v okolico in podtalnico ter nas iz dneva v dan vse bolj zastrupljajo?
OBČINA MORAVČE
dr. Milan Balažic
Ž U P A N