Občina Domžale je oktobra 2024 uvedla stacionarne radarje na petih lokacijah, s ciljem izboljšati prometno varnost, predvsem na območjih šolskih poti in tam, kjer je prisotnost pešcev večja. Po treh mesecih delovanja so na voljo rezultati meritev, ki razkrivajo zanimivo sliko stanja na cestah.
Lokacije za stacionarne radarje so bile določene na podlagi priporočil Policijske postaje Domžale in Sveta za preventivo in vzgojo v cestnem prometu. Cilj je povečati varnost ranljivih skupin, kot so otroci in pešci. Radarji, ki merijo v obe smeri, so nameščeni na naslednjih lokacijah: V Preserjah pri Radomljah na Pelechovi cesti ob osnovni šoli, v Radomljah na Prešernovi cesti (v bližini Kulturnega doma), na Bukovčevi cesti na Viru, na Ljubljanski cesti pri Češminovem parku v Domžalah in na Selu pri Ihanu.
Najpogostejše prekoračitve hitrosti ob osnovni šoli!
Podatki za obdobje med 16. oktobrom in 31. decembrom 2024 kažejo, da vozniki omejitev hitrosti pogosto ne upoštevajo. Največ prekrškov je bilo zabeleženih pri Osnovni šoli Preserje pri Radomljah , kjer je omejitev hitrosti 40 km/h. Na tej lokaciji so radarji zabeležili kar 1001 prekoračitev , pri čemer je povprečna hitrost znašala 50,1 km/h, najvišja pa kar 103 km/h . Ta lokacija velja za najbolj zaskrbljujočo, saj prekrški neposredno ogrožajo varnost otrok in drugih udeležencev v prometu.
Podobni rezultati so bili zabeleženi tudi na drugih lokacijah. Na Bukovčevi ulici na Viru , kjer je omejitev hitrosti prav tako 40 km/h, je bilo zabeleženih 992 prekoračitev . Povprečna hitrost je znašala 49,08 km/h, najvišja pa 77 km/h. Na Selu pri Ihanu , kjer je omejitev hitrosti 50 km/h, so radarji zaznali 761 prekoračitev , povprečna hitrost je bila 60,04 km/h, najvišja zabeležena hitrost pa 84 km/h. Na Ljubljanski cesti ob Češminovem parku, kjer prav tako velja omejitev 50 km/h, so radarji zabeležili 60 prekoračitev . Povprečna hitrost je znašala 60,72 km/h, najvišja zabeležena hitrost pa 91 km/h.
Foto: KBZ
Težave z vandalizmom
Med delovanjem radarjev so se pojavili tudi primeri vandalizma vznemirjenih posameznikov, ki jim njihova postavitev ni bila ravno pogodu. Prvi primer se je zgodil že dan po vzpostavitvi delovanja. V treh mesecih je morala Občina Domžale zaradi vandalizma v popravilo predati dve ohišji stacionarnega merilnika hitrosti.
Nadzor nad prekoračitvami hitrosti izvaja Občinsko redarstvo Domžale, ki v skladu s pooblastili iz drugega odstavka 15. člena Zakona o pravilih cestnega prometa uporabljalo samodejne naprave in sredstva za slikovno dokumentiranje prekrškov.
Foto: Občina Domžale
Županja Občine Domžale mag. Renata Kosec je lanskega oktobra ob uvedbi radarjev izrazila obžalovanje, da so tovrstni ukrepi postali potrebni: “Žal mi je, da moramo v teh časih govoriti o postavitvi stacionarnih radarjev, vendar je bil ta korak nujen. Namen je zagotoviti varnost, ne kaznovati. Varnost mora biti na prvem mestu!” Na Občini so radarje poimenovali kar “varnostne kamere”, saj je njihova glavna naloga varovanje vseh udeležencev v prometu, še posebej otrok, ki so ena najbolj ranljivih skupin.
Za vse udeležence v prometu velja jasno sporočilo: Spoštovanje cestno-prometnih predpisov lahko reši življenje!
Sorodni prispevek:
POZOR: Lokacije novih stacionarnih radarjev v občini Domžale