Več občanov nas je opozorilo na nevarno stanje pri Homški cerkvi. Zaradi sanacije zidu ob cerkvi je cesta zaprta že več mesecev, a dela še vedno niso zaključena. Neurejen zid predstavlja resno nevarnost za okolico, še posebej zdaj, ko se bliža 1. november, ko bo na pokopališču več obiskovalcev. Zimski meseci, ki so pred nami, bodo teren še dodatno oslabili in povečali tveganje za nesreče.
Zaradi skrbi za varnost smo se obrnili na pristojne službe, da bi ugotovili, kdo je odgovoren za zamude pri sanaciji. V podjetju Prodnik so odgovorni zgolj za urejanje pokopališča, ne pa tudi za sanacijo zidu.
Na resno nevarnost trenutnega stanja opozarja tudi homški župnik, Tadej Ložar, ki si močno prizadeva za čim hitrejšo ureditev težave, saj se zaveda, da je to v interesu vseh vpletenih. Ljudje namreč parkirajo avtomobile pod zidom, kljub nameščenim znakom, ki prepovedujejo hojo in vožnjo mimo. Zaradi nevarnosti so zagrajeni tudi nekateri grobovi, kar povzroča nezadovoljstvo lastnikov, saj ne morejo dostopati do njih.
Za sanacijo poškodovanega obzidja si Občina Domžale prizadeva od leta 2023. V ta namen je pridobila projektno dokumentacijo, za katero je bilo pridobljeno soglasje Zavoda za varstvo kulturne dediščine. Takoj po pričetku del na obzidju je bilo naknadno ugotovljeno, da prvotni način sanacije, kot ga je zavod potrdil, ni mogoč zaradi nevarnosti zrušitve zidu in plazenja zemeljskega materiala v zaledju zidu, s tem pa tudi grobov, in posledično je izvajalec dela ustavil. Avgusta je bil opravljen ogled na terenu s strani pristojnih in posledično je bil izdelan nov predlog sanacije, ki je bil poslan na Zavod za varstvo kulturne dediščine 12. avgusta letos. V začetku septembra so z zavoda sporočili, da so se »dejstva na terenu bistveno spremenila« in da bo zato potrebno na novo začeti postopek pridobivanja kulturno varstvenih pogojev in soglasja. Županja mag. Renata Kosec se je 16. septembra ponovno obrnila na zavod in na pristojno ministrstvo s pobudo, da se vendarle upošteva prvotna rešitev. »Situacija na terenu je kritična in čakanje ni več mogoče. Vrnitev postopka obnove na začetno točko je nesprejemljivo,« poudarja in pričakuje čimprejšnji odziv in sestanek s predstavniki zavoda.
Z zavoda so odgovorili, da je za celovito sanacijo treba odstraniti grobove, kar pa ni sprejemljivo za nikogar od vpletenih. Vprašanje pa ostaja – zakaj Zavod ne prisluhne in omogoči, da se zadeva uredi čim prej?
Avtor: Karin Božič Zupančič; Foto: Bralec