Vedno pogostejši nalivi – Preverite sisteme odvajanja odpadnih voda vašega objekta

V zadnjem času se tudi na našem območju vse pogosteje pojavljajo močnejši nalivi, ki zaradi intenzivnosti padavin povzročajo takšne ali drugačne nevšečnosti. Ob takšnih situacijah je pomembno tudi ustrezno urejeno odvajanje odpadne in padavinske vode. Za javno kanalizacijsko omrežje skrbi Javno komunalno podjetje Prodnik, za nemoteno odvajanje odpadnih voda pa je pomembno tudi odgovorno ravnanje uporabnikov: lastniki objektov morajo imeti ustrezno urejene interne sisteme odvajanja tako padavinske kot komunalne odpadne vode, poleg tega pa moramo biti vsi toliko odgovorni, da v kanalizacijo ne mečemo prav nobenih odpadkov.

Kaj se v kanalizaciji dogaja ob močnih nalivih?

Ob nalivih, ki so zadnje čase zelo siloviti, več kot 95 % odpadne vode v kanalizacijskem sistemu predstavljajo padavinske vode z utrjenih površin. Pretežni del javne kanalizacije je še vedno zgrajen v mešanem sistemu, kar pomeni, da se v kanalizacijo odvajajo tako sanitarne odpadne vode iz objektov kot padavinske vode s streh in s ceste. Izračun preseka cevi upošteva maksimalne padavine, določene na podlagi statistične analize padavin, ki se pojavljajo enkrat letno. Zato se lahko zgodi, da je kdaj kanalizacija polna do cestišča, kljub temu, da so kanali čisti (v okviru rednega vzdrževanja se cevovodi čistijo na 5 let) in voda odteka.

Odpadne vode iz (pol)kletnih prostorov je treba prečrpavati

Skladno z odloki o odvajanju komunalne in padavinske odpadne vode v občinah Domžale, Mengeš, Trzin, Lukovica in Moravče ter občinskimi pravilniki o tehnični izvedbi in uporabi objektov in naprav javne kanalizacije so lastniki novogradenj dolžni zagotoviti, da se odpadne vode iz prostorov pod koto terena prečrpavajo v javno kanalizacijo. Lastnik mora torej v primeru kletnih oz. polkletnih prostorov na interno kanalizacijo ustrezno vgraditi črpalko za prečrpavanje odpadne vode na višji nivo. Izjemoma, v kolikor je kota najnižjega odtoka (sanitarnega elementa) v objektu minimalno 80 cm nad temenom cevi javne kanalizacije, v katero se objekt priključuje, je dopustno varovanje z nepovratno loputo, za katero lastnik podpiše, da jo je dolžan vzdrževati in je v pristojnosti uporabnika.

Enako je smiselno urediti odvajanje iz obstoječih objektov s kletnimi prostori. Če odvajanje najnižjih odtokov iz (pol)kletnih prostorov (praviloma najnižji odtok talni sifon) ni urejeno v skladu z zgoraj navedenimi zahtevami, se kanalizacijski sistem ob preobremenitvi zaradi padavinskih vod razbremenjuje prav preko talnih sifonov (pol)kletnih prostorov objektov, ki so v tem primeru najnižji iztok, kjer se voda razlije.

Predpogoj za takšno ureditev pa je, da na vodu, ki je varovan z nepovratno loputo, ne sme biti priključenih nobenih padavinskih vod, kajti sicer je velika verjetnost, da objekt zalijejo lastne strešne padavinske vode.

Padavinske vode je treba v čim večji meri ponikati na mestu nastanka

Za novogradnje je ponikanje, kjer teren in prostorski pogoji to dopuščajo, obvezno. Vsekakor pa je smiselno ponikanje urediti tudi za obstoječe objekte, saj se s tem razbremeni kanalizacijski sistem in hkrati bogati podtalnico. Stanje ponikovalnic je potrebno spremljati in jih po potrebi očistiti, saj nanošeni materiali, kot so pesek, blato in druga nečistoča lahko zmanjšajo pretočnost in onemogočajo nemoteno ponikanje padavinske vode. Le z rednim vzdrževanjem se lahko zagotavlja optimalno delovanje ponikovalnic.

Na fotografiji sta prikazani zamašena in očiščena ponikovalnica.

Preverite sistem odvajanja na vašem objektu

Vsem uporabnikom svetujemo, da v izogib nevšečnostim ob prihodnjih močnejših nalivih, ki bodo zaradi podnebnih razmer glede na napovedi strokovnjakov vse pogostejši, dodatno preverijo sistem odvodnjavanja v objektu:

  1. Preveriti je treba načrte odvodnjavanja.
  2. Pregledati stanje priključkov in ponikovalnic, na podlagi česar se individualno sprejme ustrezne ukrepe varovanja objektov (na primer ureditev odvodnje kanalizacije iz kletnih prostorov preko črpališč oz. vgradnje protipovratne lopute, obnova in čiščenje obstoječih ponikovalnic ter morebitna gradnja novih).
  3. Pregledati in očistiti kanalete in jaške za odvajanje padavinske vode na zunanjih površinah.

Za pomoč in nasvete smo uporabnikom na voljo.

Tagi