V Lukovici našli japonskega hrošča, enega najpomembnejših škodljivcev
Na avtocestnem počivališču Lukovica so našli japonskega hrošča, ki sodi med najpomembnejše škodljivce, saj napada več kot 300 vrst gojenih in samoniklih rastlin. Ta hrošč se je v Sloveniji znašel prvič. Japonski hrošč je v Evropski uniji uvrščen na seznam karantenskih škodljivcev rastlin, zato je treba v primeru najdbe izvajati ukrepe za preprečevanje nadaljnjega širjenja.
Japonski hrošč je bil po navedbah uprave za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin (UVHVVR) najden v feromonski pasti na avtocestnem počivališču Lukovica, kamor je bil verjetno zanesen z vozilom z območja v severni Italiji, kjer je razširjen.
Hrošči pomenijo nevarnost in škodo, saj objedajo listje, cvetove ali plodove vinske trte, koruze, številne vrste sadnega drevja, fižola, soje, javorja, lipe, divjega kostanja in številnih drugih rastlin. Ličinke so v zemlji, kjer delajo škodo z objedanjem predvsem na koreninah travne ruše.
Japonski hrošči pogosto prispejo na nova območja kot slepi potniki v vozilih, iz katerih izletijo ob postanku in poiščejo gostiteljske rastline. Japonski hrošč je v EU med 20 najpomembnejšimi karantenskimi škodljivci, zato se vsako leto izvaja program preiskave za ugotavljanje njegove prisotnosti v vseh državah članicah, ki morajo imeti pripravljen tudi načrt izrednih ukrepov za primer izbruha.
V Sloveniji preiskavo izvajajo strokovnjaki s kmetijskega inštituta in oddelki za varstvo rastlin iz več regij, navzočnost pa ugotavljajo s feromonskimi pastmi na mestih, kjer bi lahko prišlo do vnosa hroščev, kot so avtocestna počivališča in letališča.
Na počivališču Lukovica so postavili dodatne pasti in pregledujejo okolico v krogu enega kilometra, prebivalce pa pozivajo k pozornosti na japonske hrošče in morebitne poškodbe na rastlinah.
Nina Orehek, foto: rtvslo.si