Pripravite se na zimo s pravočasno menjavo pnevmatik
Jesen nas je letos obdarila z nenavadno visokimi temperaturami, ki so dolgo vztrajale. Zdaj pa so prispeli hladnejši dnevi, z jutranjimi temperaturami okoli 0 °C. Zimska sezona ne prinaša le toplejših oblačil, temveč tudi potrebo po prilagojenih vozilih. Od 15. novembra pa vse do 15. marca, je v Sloveniji zakonsko obvezna uporaba zimske opreme, predvsem ustreznih pnevmatik.
Vozniki morajo svoja vozila opremiti z zimskimi pnevmatikami, ki omogočajo boljši oprijem na poledenelem ali zasneženem cestišču in skrajšujejo zavorno pot. Zakon določa, da je minimalna globina profila za zimske pnevmatike 3 mm, tlak pa je priporočljivo preveriti vsak mesec. V zimskih razmerah je obvezna tudi ustrezna vidljivost: preden se odpravimo na pot, moramo očistiti vsa stekla, odstranjevati led in sneg s površin vozila pa ni le stvar predpisov, temveč tudi varnosti.
Zimske ali celoletne pnevmatike?
Čeprav so celoletne pnevmatike morda bolj priročne, saj odpravijo potrebo po sezonski menjavi, pa strokovnjaki opozarjajo, da zimske pnevmatike v zahtevnih pogojih zagotavljajo večjo varnost. Celoletne pnevmatike so prilagojene za različne vremenske razmere, vendar so primernejše za milejša območja, kjer je malo snega in temperature redko padejo pod -3 °C. Za območja s pogostim snegom in nižjimi temperaturami strokovnjaki močno priporočajo zimske pnevmatike, saj so zasnovane za izzive zimskih cest.
Kako ločimo zimske in celoletne pnevmatike?
Poleg osnovnih oznak, kot so nosilnost, leto izdelave in dimenzije, imajo zimske in celoletne pnevmatike še posebno oznako M+S (angl. mud and snow – blato in sneg). Zimske pnevmatike nosijo poleg te oznake še simbol gore s snežinko, kar označuje njihovo prilagojenost za zimske razmere. Celoletne pnevmatike imajo le oznako M+S.
Čas za menjavo – ne čakajte do zadnjega trenutka!
V obdobju od 15. novembra do 15. marca so vulkanizerji pogosto zelo zasedeni, zato je priporočljivo pravočasno načrtovati menjavo. Za varno vožnjo v zimskih razmerah se je vredno držati zakonodaje in upoštevati priporočila za zimsko opremo.
Vir besedila: mojaobcina.si
Pripravila: Karin Božič Zupančič