Praznični čas je tradicionalno čas nakupov, druženj in obdarovanj, zato v tem času običajno nastaja tudi več odpadkov. Z namenom ohranjanja okolja se potrudimo, da proizvedemo čim manj odpadkov, ko pa odpadki nastanejo, je vsak povzročitelj dolžan poskrbeti za svoje odpadke. V nadaljevanju podajamo nasvete, kako pravilno poskrbeti za nastale odpadke.
1. ODPADKE DOSLEDNO LOČUJTE
Predpogoj za recikliranje odpadkov je pravilno ločevanje na samem izvoru nastanka. Navodila za ločevanje so dostopna na spletni strani. Z ločevanjem boste omogočili recikliranje odpadkov, s čimer se ohranja naravne vire in zmanjšuje količine odloženih odpadkov na odlagališčih.
2. ODPADKE POSKUSITE SPRAVITI V ČIM MANJŠO MOŽNO OBLIKO
V prazničnem času nastaja več odpadne embalaže, tako embalaže hrane in pijače kot tudi kartonaste embalaže. Da boste prihranili prostor v zabojnikih, embalažo stisnite, preden jo odvržete v zabojnik z rumenim pokrovom, kartonske škatle pa zložite, preden jih odložite v zabojnike na ekoloških otokih.
3. NAKUP TIPIZIRANE VREČE ZA MEŠANE KOMUNALNE ODPADKE
Če imate občasno večjo količino mešanih komunalnih odpadkov, na sedežu Javnega komunalnega podjetja Prodnik v času uradnih kupite tipizirano vrečo, v katero odložite vaše odpadke in jo na dan rednega odvoza odpadkov postavite na prevzemno mesto ob zabojnik. Z nakupom tipizirane vrečke uporabnik plača vse stroške ravnanja z dodatno količino odpadkov (in ne samo vrečke).
Drugih (netipiziranih) vrečk ob zabojnikih komunalno podjetje ne odpelje, prav tako pa se vreč ne sme puščati ob drugih zabojnikih – v tipiziranih vrečah ni dovoljeno zbirati odpadkov, ki se zbirajo ločeno.
4. PREDAJA ODPADKOV V CENTRU ZA RAVNANJE Z ODPADKI DOB
Prevzem ločeno zbranih odpadkov (embalaže, papirja, stekla, kosovnih in nevarnih odpadkov, tekstila, odpadne električne in elektronske opreme) je za gospodinjske uporabnike brezplačno zagotovljen v Centru za ravnanje s komunalnimi odpadki Dob. Lokacijo, delovni čas in informacije o predaji odpadkov preverite na spletni strani.
5. NAROČILO ZAMENJAVE ZABOJNIKOV
Če se težava z večjo količino odpadkov pojavlja dlje časa, naročite večje zabojnike za odpadke. To lahko storite preko portala eProdnik ali po elektronski pošti na info@jkp-prodnik.si. Zamenjava zabojnikov je brezplačna, mesečni obračun storitev pa se prilagodi glede na volumen rjavega in črnega zabojnika.
Hvala, ker skupaj z nami skrbite za čisto okolje.