Pravila ter opozorila glede prodaje in rokovanja s pirotehničnimi izdelki

Bliža se čas, ko bo v Sloveniji dovoljena prodaja pirotehničnih izdelkov, katerih glavni učinek je pok. Njihova prodaja bo dovoljena med 19. in 31. decembrom, uporaba pa od 26. decembra do vključno 1. januarja 2023. Opozoriti velja, da v Sloveniji posest in uporaba petard vseh oblik in moči ni dovoljena. Vsi pirotehnični izdelki, ki so naprodaj v Sloveniji, morajo biti za zagotavljanje sledljivosti ustrezno označeni in opremljeni z deklaracijo v slovenskem jeziku.

Na območju Policijske uprave Ljubljana so lani obravnavali 30 kršitev Zakona o eksplozivih in pirotehničnih izdelkih in zasegli 2.736 petard različnih moči. Obravnavali so 18 poškodovanj tuje stvari in 1 povzročitev splošne nevarnosti, največkrat je šlo za poškodovanje poštnih nabiralnikov, košev za smeti, osebnih avtomobilov in parkomata. Dve osebi sta se pri uporabi pirotehničnih izdelkov poškodovali (1 x poškodba oči in 1 x poškodba obraza).

V kolikor vas bo v prihajajočih prazničnih dneh premamila uporaba pirotehnike, bodite izjemno pazljivi pri njenem rokovanju. Pirotehnične izdelke uporabljajte tako, da pri tem ne ogrožate sebe in drugih, ter da ob tem drugih tudi ne motite.

Policisti ob tem dodajajo še nekaj napotkov in opozoril

  • Pirotehničnih izdelkov posamezne kategorije ni dovoljeno prodajati fizičnim osebam, ki so mlajše od: 14 let za kategorijo F1, 16 let za kategorijo F2, in 18 let za kategorije P1 (pirotehnični izdelki, ki predstavljajo majhno nevarnost) in T1 pirotehnični izdelki za uporabo na odru, ki predstavljajo majhno nevarnost)
  • Prodaja pirotehničnih izdelkov F1. kategorije (kot so tortne fontane, čudežne svečke, pasje bombice, pokajoče kroglice, iskrice) ni dovoljena mlajšim od 14 let, prodaja pirotehničnih izdelkov 2. kategorije (kot so rakete, rimske svečke) pa ni dovoljena mlajšim od 16 let. Pirotehnične izdelke F1. in F2. kategorije lahko uporabljajo mlajši od 14 oziroma 16 let, le če so pod nadzorstvom staršev ali skrbnikov.
  • Uporaba fontan in baterij F3 kategorije je dovoljena le osebam, starejšim od osemnajst let. Prav tako so tudi pirotehnični izdelki kategorije P1, dovoljeni le polnoletnim osebam.
  • Prodaja ognjemetnih izdelkov kategorije F1, katerih glavni učinek je pok, je fizičnim osebam dovoljena od 19. do 31. decembra, njihova uporaba pa je dovoljena od 26. decembra do vključno 1. januarja (na omejenih mestih, izven strnjenih naselji, prepoved v okolici bolnišnic, na javnih prireditvah….)
  • Izdelkov kategorije P 1, T 1 in baterij ter kombinacij kategorije 3 do 1000g neto mase eksplozivnih snovi in fontan kategorije 3 do 750g neto mase eksplozivnih snovi pa ni dovoljeno prodajati osebam, mlajšim od 18 let.

Prepovedana je predelava, uporaba v drugih predmetih, lastna izdelava ter preprodaja pirotehničnih izdelkov.

Na območju Slovenije so policisti lani ugotovili 104 kršitve Zakona o eksplozivih in pirotehničnih izdelkih, kar je za dobrih 20 kršitev več od povprečja zadnjih petih let. Obravnavali so sedem poškodb s pirotehničnimi izdelki. V petih primerih so se poškodovali mladoletnik dvakrat pa odrasli osebi. Pri enem od mladoletnikov je bila potrebna amputacija dlani, štirje so se lažje poškodovali, pri njih je prišlo do opeklin ter odrgnin. Pri odraslih osebah so v enem primeru obravnavali hudo poškodbo, potrebna je bila amputacija prstov, v drugem primeru je šlo za lažje poškodbe. Obravnavali so tudi 99 kaznivih dejanj poškodovanj tuje stvari. Na območju Slovenije so lani zasegli nekaj manj kot 12.500 kosov pirotehnike. V največ primerih je šlo za različne petarde. Zaradi kršitev je predpisana globa v razponu od 400 do 1.200€ ter zaseg pirotehnične izdelke, četudi niso last osebe.

Če se ne morete upreti uporabi pirotehničnih sredstev, policija svetuje, da jih nikar ne kupujte od preprodajalcev na tržnicah, bolšjih sejmih ali drugje na ulicah, prav tako ne kupujte izdelkov, ki jih posamezniki prodajo po družabnih omrežjih. Izkušnje namreč kažejo, da je uporaba teh izdelkov zelo nevarna. Ti izdelki večinoma niso testirani, vprašljivi pa so tudi materiali iz katerih so narejeni.

Petra Petravič; Foto: PU Ljubljana

 

Tagi