Pozor! Policija opozarja na previdnost pri spletnih nakupih

Spletne goljufije so v porastu, opozarjajo na policiji, kjer tudi letos beležijo kar 30-odstotno povečanje prijav tovrstnih kaznivih dejanj. Spletni prevaranti so vse bolj iznajdljivi, zato je nujna dodatna previdnost pri spletnih nakupih, investicijah in uporabi spletnih bančnih storitev.

V letu 2023 je policija obravnavala približno 1.700 prijav spletnih goljufij, ki so povzročile skupno škodo v višini 27,5 milijona evrov. Do sedaj je bilo v letu 2024 zabeleženih že 1.600 prijav, s škodo, ocenjeno na 25,5 milijona evrov. Med najpogostejšimi prijavljenimi primeri goljufij izstopajo sledeči tipi:

Neizpolnjeni spletni nakupi

Najpogostejše prijave zajemajo nakupe izdelkov, za katere so uporabniki plačali, vendar jih nikoli niso prejeli. Takšni artikli so običajno oglaševani po zelo nizkih cenah in privabljajo kupce, ki iščejo ugodne ponudbe. Škoda pri teh nakupih pogosto znaša nekaj sto evrov, medtem ko pri dražjih artiklih, kot so avtomobili, avtodomi ali gradbeni stroji, lahko doseže več deset tisoč evrov. Policija svetuje, da pred nakupom večjih predmetov zahtevate osebni ogled – to pogosto že samo po sebi ustavi spletne goljufe.

Investicijske goljufije

Obljube hitrih zaslužkov, zlasti v kriptovalutah, so pogosta taktika prevarantov, ki zavajajo žrtve prek telefonskih klicev in družbenih omrežij. Prevaranti se predstavijo kot zaposleni v kripto menjalnicah in zagotavljajo, da imajo žrtve že na voljo več tisoč evrov na virtualnem računu. Pogoj za dostop do tega zneska pa je namestitev aplikacije za oddaljen dostop (kot sta AnyDesk ali Supremo) na računalnik ali telefon. Na ta način prevaranti pridobijo popoln nadzor nad napravo ter dostop do spletne banke, kjer lahko brez težav prenesejo vsa sredstva z računa žrtve.

Nasveti policije za zaščito pred investicijskimi prevarami:

  • Izogibajte se klicem iz neznanih tujih številk, vključno s tistimi, ki se zdijo slovenske, a so morda ponarejene.
  • Če vas nekdo po telefonu nagovarja k vlaganju v kriptovalute, takoj prekinite klic.
  • Nikoli ne nameščajte aplikacij po navodilih klicateljev.
  • Ne dovolite neznancem dostopa do svojega računalnika, telefona ali spletne banke.
  • Bodite previdni pri vlaganju sredstev v sheme, ki ponujajo hiter in zanesljiv zaslužek.
Photo by Tima Miroshnichenko (pexels.com)

Phishing – kraja bančnih podatkov

Ta vrsta goljufije se začne s prevarantskim e-sporočilom ali SMS sporočilom v imenu banke, včasih pa tudi s telefonskim klicem lažnega bančnika. Sporočila vsebujejo povezavo, ki uporabnika usmerja na lažno spletno stran, podobno pravi strani spletne banke. Po vnosu zahtevanih podatkov lahko goljufi dostopajo do bančnega računa in ga izpraznijo.

Pomembni nasveti:

  • Banke nikoli ne zahtevajo posodobitev vaših podatkov preko e-pošte ali SMS-a.
  • Vsa sporočila s povezavami za dostop do spletne banke ignorirajte.
  • Do spletne banke vedno dostopajte prek aplikacije ali ročno vnesenega URL naslova.

Postopek ob prijavi goljufije

Policija ob podpori Urada RS za preprečevanje pranja denarja sledi in zavaruje odtujena sredstva, če prijavo prejme pravočasno. Zato svetujejo, da ob prijavi zberete vso razpoložljivo dokumentacijo (e-pošto, transakcijske podatke, telefonske številke, IP naslove) in se čim prej obrnete na policijo in svojo banko.

Vir besedila: Policija.si

Pripravila: Karin Božič Zupančič

Tagi